Najlepsze książki dla dzieci pod choinkę 2020

Najlepsze książki pod choinkę dla dzieci 2020

Początek grudnia to najwyższy czas, by przedstawić najlepsze książki dla dzieci pod choinkę 2020 🙂

Wybór nie był prosty, wszak jest mnóstwo świetnych tytułów, a tu musieliśmy się naprawdę ograniczyć. W naszym zestawieniu kierowaliśmy się sercem i skupiliśmy się na nowościach 🙂

Aby ułatwić wybór czytelnikom, podzieliliśmy wybrane przez nas perełki na grupy wiekowe.

Zatem zapraszamy! Mamy nadzieję, że wybrane przez nas najlepsze książki pod choinkę dla dzieci 2020 okażą się dla Was pomocne 🙂


Najlepsze książki pod choinkę dla dzieci w wieku 0-3 lata

Misie, miśki, niedźwiadki

“Misie, miśki i niedźwiadki” to kartonowa cudowność dla najmłodszych objęta patronatem Psotnika. Duże rozkładówki prezentują nieprzebrane ilości miśków…. pluszowych, wełnianych, gałgankowych. W środku znajdują się plansze zilustrowane przez sześć wspaniałych polskich ilustratorek. Katarzyna Bajerowicz, Magdalena Kozieł-Nowak, Ewa Poklewska-Koziełło, Jola Richter-Magnuszewska, Elżbieta Wasiuczyńska oraz Agnieszka Żelewska z rozmachem i przy wykorzystaniu przeróżnych technik zaprezentowały swoje misiowe fantazje 🙂

Duża książka do wyszukiwania, pełna detali, a do tego różnorodna i wciągająca.


Kartonówki dla ciut starszych

O tej serii piszę dużo i często, więc mogliście się z nią już spotkać na łamach bloga Psotnika. To kartonówki wydawnictwa Bajka. Ich wspólnym mianownikiem, oprócz formatu oczywiście, jest to, że teksty są zawsze rymowane i to nie byle jak, a najlepiej, przez najlepszych! Małgorzata Strzałkowska, Dorota Gellner czy Rafał Witek to tylko niektórzy spośród Autorek i Autorów poszczególnych tytułów! Co więcej, tekst to dopiero połowa sukcesu – do ilustrowania serii zaangażowano cudownych rodzimych artystów takich jak Emilia Dziubak, Ewa Poklewska-Koziełło czy Adam Pękalski.

Każda książka jest śliczna, mądra, dowcipna. Każdą z nich możecie dokładnie poznać klikając w poszczególny tytuł: Historia zwierzaka zza krzaka, Historia zwierzaka z wieszaka, Portrety, Mydło, Dziwaki, Leśne Ludki i mnóstwo szukania, Przepraszam żabo, Pisklak, Koala nie pozwala, Niebostrada, Myszka.


Najlepsze książki pod choinkę dla dzieci w wieku 3-6 lat

Ściskam w pasie, kontrabasie! Dorota Gellner, Marcin Minor

Doroty Gellner nikomu nie trzeba przedstawiać. Wszak jej wkład w polską kulturę dla dzieci jest nie do przecenienia… jest przecież Damą Orderu Uśmiechu oraz autorką przeszło setki książek i dwustu tekstów piosenek. Muzyka jest bardzo ważna w życiu poetki i zajmuje dużo miejsca w jej twórczości. Nie dziwi mnie więc fakt, że najnowsza książka to zbiór wierszy o instrumentach i instrumentalistach ?

Dzięki tej książce można poznać całą orkiestrę i doskonale wczuć się w charakter poszczególnych instrumentów. Dorota Gellner z niesamowitym wyczuciem i talentem opisała w zabawnych wierszach osobowość swych muzycznych bohaterów, a nieraz czytając na głos, ma się wrażenie, jakby słyszało się wręcz ich dźwięk.

W książce znajduje się czternaście wierszy, a bohaterami kolejnych z nich są: bębenek, kontrabas, fortepian, saksofon, gitara, tuba, wiolonczela, talerze, pianino, bałałajka, pianola, akordeon i mandolina. Więcej o “Ściskam w pasie kontrabasie” znajdziecie tu!


Seria Mali Wielcy – Frida Kahlo, Coco Chanel, Maria Skłodowska-Curie, Stephen Hawking


Mali WIELCY” to polskie tłumaczenie bestsellerowej serii „Little People, BIG DREAMS”, która za granicą jest już bardziej rozbudowana. Choć seria po raz pierwszy ukazała się w Hiszpanii w 2014 roku, szerokim echem odbiła się jednak dopiero po premierze amerykańskiej w 2016.

Polskie wydanie, które jest tłumaczeniem z języka angielskiego, będzie miało swoją oficjalną premierę już za kilka dni. Jednocześnie ukażą się cztery odcinki. Każda ze ślicznych poręcznych książek dotyczy innej osoby. Mam nadzieję,  że cykl będzie się szybko powiększał, ale na pierwszy ogień poszły opowieści o Coco Chanel, Fridzie Kahlo, Marii Skłodowskiej-Curie i Stephenie Hawkingsie.

Autorką serii jest, urodzona w Barcelonie, Maria Isabel Sanchez Vegara, która postanowiła ukazywać dzieciom wybitne osoby w czasach, gdy byli dziećmi, tak by mali czytelnicy mogli utożsamić się z bohaterami i inspirować ich fascynującymi osiągnięciami. Ciekawy zabieg, bo pokazuje dzieciom, że sławni ludzie nie od razu urodzili się wybitni, też kiedyś byli dziećmi.

Każda książka z serii została zilustrowana przez inną osobę. To sprawia, że całość jest jeszcze bardziej urozmaicona, inspirująca i ciekawa. Zobaczcie więcej na temat tej serii tu!


Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki, Rafał Witek, Aleksandra Fabia

Bardzo zabawna i jednocześnie mądra historia, o wzajemnym szacunku i przyjaźni, uczy empatii, uwrażliwia na los zwierząt i pozwala je lepiej zrozumieć. Książka nominowana w tym roku do nagrody Książka Roku 2020 w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY!

Rodzice pięcioletniej Maliny szukają miejsca w przedszkolu dla swojej córki. Niestety… wszędzie jest komplet i gdy tracą już nadzieję, że pomocą przychodzi Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki. To właśnie tam jest jeszcze jedno ostatnie miejsce i chętnie dopiszą Malinę do listy przyjętych.

Pytania, które na wstępie zadawała przez telefon pani z przedszkola tacie, były dziwne… dopytywała na przykład, czy dziewczynka załatwia się do kuwety lub czy ma ostre pazurki… szybko okazało się, że ta placówka jest inna niż wszystkie… tu przyjmowane są dzieci ludzi, psów, kotów, jeży, ptaków i owadów!

Przygoda Maliny z przedszkolem jest absolutnie wyjątkowa. Dziewczynka uczy się życia w zupełnie niestandardowej grupie rówieśniczej i nawet nie macie pojęcia, jak wartościowe jest to dla wszystkich, doświadczenie. Więcej o książce przeczytacie tu!


Jak ratowaliśmy Wigilię, Ellen Karlsson, Cecilia Heikkilä

Książka adwentowa do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Świąt Bożego Narodzenia.

Wychowawczyni w zerówce Tima zorganizowała dla całej klasy zabawę, która na wzór kalendarza adwentowego, wymaga codziennie małej czynności. Otóż, codziennie jeden z uczniów na wyrwać kartkę z kalendarza, a osoba której przypadnie 24 grudnia, musi strzec jej, by Święta się udały. Tim jest przerażony! Przecież to może przypaść osobie, która nie podoła takiej odpowiedzialności. Jeśli kartka się zgubi, Świąt może nie być. Tim robi wszystko co w jego mocy, by ta ostatnia kartka, trafiła w jego ręce. Tylko wtedy będzie miał pewność, że wszystko pójdzie dobrze. Niestety nagle wydarza się coś zaskakującego, co daje mu pewność, że Święta są zagrożone. Chłopiec musi zrobić wszystko, by uratować Wigilię i na szczęście ma kogoś do pomocy ?

To świetna opowieść, nastrajająca świątecznie całą rodzinę, idealna do głośnego czytania ? W 25 rozdziałach, do czytania w każdy grudniowy wieczór, aż do Bożego Narodzenia, znajdziecie pełno świątecznych tradycji. Dzięki książce możecie też przedyskutować, jak potrafią różnić się zwyczaje i tradycje w innych krajach ? Więcej o książce znajdziecie tu!


Najlepsze książki pod choinkę dla dzieci w wieku 6-9 lat

Co jedzą Czarownice i cała seria o Mai, ciabci i Monterowej, Marcin Szczygielski, Magda Wosik

Niedawno ukazała się siódma z kolei książka Marcina Szczygielskiego o przygodach Mai, ciabci i Monterowej. Polecam ją wszystkim fanom serii, ale jeśli nie znacie tych historii to warto zacząć od pierwszej, a o każdej po kolei pisaliśmy na blogu wiele razy 🙂

Te powieści nie tylko skradły serca czytelników, o czym może świadczyć rekordowa liczba sprzedanych egzemplarzy czy tłumy na spotkaniach autorskich związanych z premierami kolejnych odcinków, ale zostały również wielokrotnie docenione przez środowisko profesjonalnie związane z literaturą dziecięcą. Lista nagród i wyróżnień, przyznawanych kolejnym częściom cyklu, jest imponująca. Nie przytoczę tu wszystkich, bo to wydaje się niemożliwe, ale najważniejsze z nich to Nagroda Literacka m.st. Warszawy, Książka Roku w konkursie Polskiej Sekcji IBBY i Najlpsza Książka Dziecięca „Przecinek i Kropka” w konkursie Empiku.

Nie wiem czym wytłumaczyć fenomen tej serii… może tym, że jest wciągająca, trzymająca w napięciu i dowcipna i do tego kapitalnie zilustrowana przez Magdę Wosik? A może tym, że Maja to świetna postać na główną bohaterkę. Jest mądrym dzieckiem, ciekawym świata, uczciwym, odważnym, potrafi dogadać się nawet z największym łobuzem. Jednocześnie nie jest bez wad. Potrafi mieć kiepski humor, być dość nieprzyjemna dla ciabci, jest momentami zazdrosna o siostrę, bo rodzice tylko nią się przejmują… Maja da się lubić. Jest zwykłą-niezwykłą dziewczynką, w której każde dziecko może odnaleźć siebie.

Jeśli zainteresuje Was konkretny tytuł, wpiszcie go w lubkę w prawym górnym rogu 🙂


Dinozaury od A do Z

 

Oto przed Wami najlepsza książka o dinozaurach dla dzieci. Dlaczego najlepsza? Bo opisuje ponad 300! gatunków dinozaurów, więc większość dotychczas odkrytych, wiedza jest usystematyzowana, bo dinozaury zostały zaprezentowane w kolejności alfabetycznej, informacje zebrane tu pochodzą od najlepszych specjalistów z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, jest naprawdę obszerna, więc zaspokoi ciekawość nawet starszych i bardziej dociekliwych fanów dinozaurów oraz, co zupełnie niebywałe w książkach o tej tematyce, jest przepięknie zilustrowana!

Marzyliśmy o tej książce! Od dawna uważaliśmy, że brakuje takiej pozycji na polskim rynku. Pomimo, że książek o dinozaurach jest zatrzęsienie, tak świetnie zilustrowanej i tak pełnej informacji, jeszcze nie widzieliśmy! Nowoczesna kreska, 180 stron rzetelnych danych, sposób przekazania informacji wzorem anglosaskich podręczników – czytelnie, schematycznie i ciekawie. BOMBA!

Aby dowiedzieć się o tej książce więcej zapraszamy tu!


Seria o Lisku i Prosiaczku z niezakręconym ogonkiem i nowość Kropkoza 

Rewelacyjna norweska seria od wydawnictwa Druganoga, o Lisku i Prosiaczku z niezakręconym ogonkiem. Mieszkają w lesie i mają niesamowite przygody. Opowieści o nich są naszpikowane humorem i dowcipem, zarówno sytuacyjnym, jak i językowym. Ciężko ich nie polubić. Bawią i uczą, bo historie nie są miałkie, a czytelnik może śmiało wysnuwać wnioski. Nie oczekujcie porad i morałów. Nikt nie pogrozi paluszkiem, ale każda z opowieści niesie ze sobą mądrość, którą autor zamierzał przekazać niedorosłym czytelnikom.

Zwierzęcy bohaterowie trochę podpatrują, odrobinę naśladują ludzi i wychodzi bardzo zabawnie, zwłaszcza dla tych, którzy cenią abstrakcyjny dowcip.

Autorem tekstu jest Bjorn F. Rorvik, jeden z najbardziej uznanych, wielokrotnie nagradzany w Norwegii, pisarz dla dzieci. Autorem ilustracji jest Per Dybvig, norweski malarz, grafik, autor animacji i ilustracji dziecięcej, którego charakterystyczna kreska przywodzi na myśl dziecięce bazgroły ? Pod choinkę polecają się wszystkie odcinki, na czele z nowością  zatytułowaną “Kropkoza”. Aby przeczytać więcej o tych książkach i zobaczyć zdjęcia ze środka zapraszamy tu! albo tu! i…. tu!


Ziemia, żywa planeta, Aina Bestard

Przepiękny album popularnonaukowy pokazuje jak zmieniała się Ziemia w ciągu milionów lat swojego istnienia. To niesamowita, zaskakująca i pasjonująca podróż, która ukazuje jak zmieniało się życie na naszej planecie. Czy zdajecie sobie sprawę, bo ja dopiero dowiedziałam się tego z tej książki, że od powstania Ziemi do pojawienia się dinozaurów minęło więcej czasu niż od ich wyginięcia do dzisiaj?

Książka „Ziemia, żywa planeta” jest niesamowicie zilustrowana i zaprojektowana. Ilustracje Ainy Bestard przypominają dziewiętnastowieczne ryciny, pełne detali grafiki świetnie się prezentują na pożółkłym papierze. Użyte w książce techniki nie pozwalają się od niej oderwać. Znajdziecie tu podnoszone klapki,  ilustracje na cienkich bibułach, dzięki czemu kolejne obrazy się przenikają i uzupełniają. Okładka na froncie jest tłoczona. Ta dbałość o każdy szczegół sprawiła, że to książka ideał… zachwycam się nią jako przedmiotem.

Więcej o książce znajdziecie tu!


Najlepsze książki pod choinkę dla dzieci w wieku 10+ czyli….

hity dla nastolatków 🙂

Oczy Michaliny, Marcin Szczygielski

Nowa powieść Marcina Szczygielskiego, objęta patronatem Strefy Psotnika, jest aktualnie nominowana do nagrody Książka Roku 2020 w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.  To moja faworytka w swojej kategorii wiekowej! Trzymajcie kciuki 🙂

Michalina ma dwanaście lat, jest jedynaczką. Wraz z rodzicami mieszka w Mieście Czterech Wiatrów, które na pewno znacie, jeśli czytaliście już „Leo i czerwony automat„.

Michalina niby jest zwykłą nastolatką, chodzi do szkoły, jest bystra, inteligentna i dość lubiana przez rówieśników. Coś jednak ją wyróżnia. Michalina widzi rzeczy, których nie dostrzega nikt inny. Sama nazywa je Rzeczami Specjalnymi. Czasem są piękne, zachwycające i zabawne, a czasem wręcz makabryczne. Towarzyszą jej od kiedy pamięta. Dawno doszła do wniosku, że nie warto nikomu o tym mówić. Szczerość w temacie jej spostrzeżeń zaowocowało zmartwieniem rodziców, wyśmiewaniem przez koleżanki i spotkaniami u psychologa. O nie! Lepiej zachować to dla siebie, tego może być pewna.

Sprawdźcie sami czym okazały się Rzeczy Specjalne. Nie chcę psuć Wam zabawy i zdradzać fabuły. Marcin Szczygielski przyzwyczaił swoich czytelników do trzymających w napięciu, świetnie skonstruowanych powieści i jestem pewna, że nie będziecie rozczarowani również po lekturze „Oczu Michaliny”. Jest moc! Niesamowite miejsca Miasta Czterech Wiatrów, niespotykane wizje dziewczynki, tajemnica, nietypowa przyjaźń i śmierć powierniczki, plany wielkiej korporacji…. te wszystkie elementy mieszają się z wątkami typowych problemów nastolatków… zaniżona samoocena, trudne relacje rówieśnicze, rodzice, którzy nic nie rozumieją, poczucie braku akceptacji i zrozumienia, osamotnienie i wiele innych. Każdy czytelnik w wieku 10+ będzie w stanie utożsamić się z Michaliną, a dorosły… zaprzyjaźnić z dziewczynką. Książka Was wciągnie niezależnie od wieku ?

Więcej o książce znajdziecie tu!


Cudowna książka,  R.J. Palacio

Pamiętacie Cudownego chłopaka? Jeśli nie, to koniecznie przeczytajcie! To lektura obowiązkowa dla wszystkich.

To niebywale lekko napisana powieść o niesamowitym chłopcu, Auguście, i jego walce o normalność dla siebie. Urodził się z wadą genetyczną, ma zdeformowaną twarz. W chwili gdy go poznajemy ma dziesięć lat, przeszedł 27 operacji, ale mimo tego wciąż nie wygląda jak zwyczajny chłopiec.

Rodzice postanowili, że ich syn, po wielu latach domowej edukacji, rozpocznie naukę w szkole. Dla całej rodziny to ogromny stres… rodzice martwią się jak nauczyciele i dzieci przyjmą chłopca, który tak bardzo wyróżnia się wyglądem. To również wielkie wyzwanie dla samego Augusta, który boi się konfrontacji ze światem rówieśniczym, bo nigdy nie był w normalnej szkole. O Cudownych chłopaku pisałam kilka razy… między innymi tu!

W tym roku wydawnictwo Albatros postanowiło wydać w jednym tomie nie tylko wspomnianego wyżej Cudownego chłopaka, ale również inne cudowne historie amerykańskiej autorki. Ten tom ma przeszło 600 stron i będzie idealnym prezentem dla młodych moli książkowych 🙂


Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii imigrantek, które zmieniły świat

Właśnie ukazał się trzeci tom bestsellerowej serii od wydawnictwa Debit. Po ogromnym światowym sukcesie dwóch pierwszych tomów „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” autorka, Elena Favilli, postanowiła stworzyć trzeci, dedykowany wybitnym imigrantkom.

Dzięki tej książce poznacie sto wyjątkowych kobiet, które z różnych powodów opuściły swój rodzinny kraj. Niektóre szukały większych możliwości w dążeniu do swojego celu, inne były zmuszone przez sytuację.  Bohaterki tego tomu to przedstawicielki przeróżnych dziedzin… znajdziecie tu lekarki, aktywistki, piosenkarki, mistrzynie różnych dziedzin sportu… jest nawet szpiegini ? Każda z opisanych tu historii ma na celu zainspirowanie młodych czytelniczek do podążania za własnymi marzeniami.

Książka dedykowana jest wszystkim buntowniczkom, niesie ze sobą przekaz, by zmieniać świat, żądać wolności i dać się zapamiętać. Więcej o tym tytule tu!


Nolens volens czyli Chcąc nie chcąc. Prawie 100 sentencji łacińskich i kilka greckich, Zuzanna Kisielewska

Must have każdego, nie tylko ucznia ? Przyda się co najmniej do matury, a może jeszcze dłużej ? To książka, do której się wraca, czyta na wyrywki i znowu sięga po potrzebny fragment za jakiś czas.

Jak dość dobrze opisuje tytuł, to kompilacja starożytnych sentencji. Lektura nie tylko w zabawny i lekki sposób objaśnia słowo po słowie znane powiedzenia, ale uświadamia, jak bardzo wciąż obecna i żywa jest łacina.  Dacie wiarę, że w obecnie funkcjonujących językach romańskich, takich jak francuski czy hiszpański, aż osiem na dziesięć wyrazów pochodzi z łaciny?

Zuzanna Kisielewska wybrała kilkadziesiąt łacińskich sentencji, które nie tylko objaśniła Czytelnikom, ale znalazła na ich temat mnóstwo historii, ciekawostek i legend. Książka idealna dla dzieci, młodzieży i dorosłych, świetna dla całej rodziny. Niesamowicie wciągająca, dowcipna i inspirująca. Wszystkie wybrane sentencje zostały pogrupowane w rozdziały, które dotyczą poszczególnych tematów, takich jak PIENIĄDZE, CZAS, MEDYCYNA czy PRAWDY ŻYCIOWE. Więcej o książce znajdziecie tu!


Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności

O życiu i osiągnięciach Mari Skłodowskiej-Curie powinien wiedzieć każdy. Jej odkrycia naukowe zmieniły cały świat. Nie tylko była pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała Nagrodę Nobla, ale również pierwszym i, jak dotąd jedynym, naukowcem, który otrzymał tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach, a co więcej…  żyła w tak trudnych czasach, w kraju okupowanym przez zaborców, w ubogiej rodzinie, że mogła ją do sukcesu zaprowadzić jedynie ogromna pasja, pracowitość i determinacja.

Pomysłodawczynią książki jest Frances Andreasen Østerfelt, duńska lalkarka, scenopisarka i artystka różnych dziedzin, która od lat interesuje się postacią Marii Skłodowskiej-Curie. Wraz z Anją C. Andersen, astronomką, badaczką pyłu kosmicznego i uznaną w Danii pisarką książek naukowych, postanowiły stworzyć tę niezwykłą powieść dla młodych czytelników nie tylko by zaprezentować absolutnie wybitną postać, lecz również po to, by przypomnieć wszystkim „(…) jak bogaty może stać się świat, jeśli stworzy się równe szanse dla wszystkich – niezależnie od płci, rasy i narodowości.” Więcej o książce przeczytacie tu!


Sapiens. Opowieść graficzna Narodziny ludzkości. Tom 1

To ostatnia nasza propozycja. Prezentujemy ją na końcu, bo jest zdecydowanie lekturą dla najstarszych dzieci oraz dla dorosłych spośród tych, które znalazły się w naszym zestawieniu. To zabawna, inteligentna i pełna odniesień do literatury, filozofii, sztuki oraz kultury popularnej opowieść, która czerpie pomysły ze światowego bestsellera Sapiens. Od zwierząt do bogów. 

Teraz ukazał się pierwszy z czterech tomów. Jest przepięknie wydany przez Wydawnictwo Literackie i już nie mogę się doczekać kolejnych. Komiks jest efektem współpracy Yuvala Noaha Harariego, belgijskiego ilustratora Davida Vandermeulena oraz francuskiego twórcy komiksowego Daniela Casanave’a. Tematyka dość poważna, ale lekka dowcipna forma sprawia, że może pochłonąć nie tylko naukowców czy filozofów. Świetna! Nie przegapcie! 🙂

To już koniec zestawienia, do którego wybraliśmy najlepsze książki dla dzieci pod choinkę 2020.

Mam nadzieję, że okaże się pomocne oraz, że pod Waszymi choinkami znajdzie się mnóstwo książek!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz