Bieg z zagadkami – norweska seria o Lisku i Prosiaczku

Bieg z zagadkami - norweska seria o Lisku i Prosiaczku

Wiecie, co oznacza tytuł “Bieg z zagadkami”? Że norweska seria, o Lisku i Prosiaczku z niezakręconym ogonkiem, ma już w Polsce trzy odcinki! Dzięki wydawnictwu Druganoga, bohaterowie, którzy w swojej ojczyźnie, Norwegii, cieszą się popularnością od kilkunastu lat, nareszcie robią karierę międzynarodową 🙂

W trzecim, najnowszym, odcinku tytułowe zwierzaki biorą udział w leśnym biegu z zagadkami. Organizatorem wyścigu jest szef pudłońców i w zasadzie tylko pudłońce mogą brać w nim udział, ale na szczęście… jeden z numerów startowych był wysmarowany jagodami i nikt go nie chciał. Główny pudłoniec zgodził się dać go Liskowi i Prosiaczkowi, skoro i tak miał się zmarnować.

Zastanawiacie się kim lub czym są pudłońce? Nie wiecie? A znacie myszotyłki? Trąboptaki? Nie???!!! No dobra, ale o rekinach rzodkiewkowych to już na pewno słyszeliście! NIE?!?

Nie wiem jak udało Wam się zaliczyć którąkolwiek klasę z biologii, bez tak podstawowej wiedzy! Teraz, na szczęście, dzięki książce “Bieg z zagadkami” możecie wszystko nadrobić! Ale mniejsza z gatunkami zwierząt… wracając do fabuły….

Uczestnicy biegu mają za zadanie zaliczać punkty kontrolne, a w nich wypełniać zadania. Nasze bystrzaki robią, co mogą, by wygrać, wszak przypadkiem udało im się podpatrzeć, co będzie główną nagrodą! Jednogłośnie twierdzą, że wygrać po prostu muszą!

Poprzeczka jest postawiona dość wysoko. Lisek i Prosiaczek postanawiają troszkę nagiąć rzeczywistość…. nagroda jest tak atrakcyjna, że przecież czasami cel uświęca środki…

O tym, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje na pierwszy rzut oka, o uczciwości w rywalizacji, o umiejętności przegrywania i wielu innych ciekawych, czasem nawet filozoficznych, zagadnieniach, przeczytacie w tej książce. Dyskusje po lekturze bezcenne… i oczywiście mnóstwo śmiechu po drodze.

Mam nadzieję, że uda Wam się dotrzeć do tych książek, bo… mają bardzo nietuzinkowe, zwariowane poczucie humoru, zupełnie niepowtarzalne ilustracje, które zapadają w pamięć na zawsze, nietypowe historie.

Czy zdarzyło Wam się czytać ksiązkę z dzieckiem, która zmusza do refleksji na temat kolekcjonerstwa albo wątpliwej moralnie pracy paparazzi? 🙂 Autor tej serii prezentuje naprawdę niesztampowe podejście do dzieci i literatury dla nich przeznaczonej. O dwóch pierwszych tomach tego cyklu pisaliśmy tu!  i możecie do tego wrócić klikając 🙂

Zobaczcie jak książka wygląda w środku 🙂

tytuł: Bieg z zagadkami

seria: Lisek i Prosiaczek

tekst: Bjørn F. Rørvik

ilustracje: Per Dybvig

tłumaczenie: Iwona Zimnicka

wydawnictwo: Druganoga, 2020

objętość: 44 strony

dla dzieci w wieku: 5+

cena okładkowa: 35 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz