Jaś i Janeczka – tom 3 – Annie M.G. Schmidt

Jaś i Janeczka - tom 3 - Annie M.G. Schmidt

Już jest, wydany dzięki wydawnictwu Dwie Siostry, trzeci tom kultowej holenderskiej serii “Jaś i Janeczka”!

Jeśli macie pod swoim dachem przedszkolaka nie przegapcie tej serii! To absolutnie genialny w swej prostocie cykl opowiadań o zwykłym życiu kilkulatków.

Jak już pisałam, przy premierze pierwszego tomu z tego cyklu, możecie znać tę serię pod tytułem „Julek i Julka”. To zbiór krótkich, przezabawnych i uroczych, opowiadań o codziennym życiu dwójki przyjaciół, którzy wspólnie spędzają czas, bawią się, dokazują i odkrywają świat. Ich przygody idealnie wpisują się w zainteresowania przedszkolaków. Dzieci uwielbiają słuchać o sobie i swoich dokonaniach, a Jaś i Janeczka bawią się w dom, karmią misia, leczą chorą lalę lub wycinają obrazki z ukochanej książki tatusia. Jednym słowem to typowe kilkulatki. Autorka wymyślając historie swoich bohaterów inspirowała się zabawami swojego syna Fiepa i jego kilkuletniej sąsiadki. Może to dzięki temu opowieści są tak prawdziwe i urzekające. Wielką zaletą zarówno tekstu, jak i ilustracji, jest prostota języka i spojrzenie z perspektywy dziecka.

W najnowszym, trzecim odcinku, poznacie między innymi przepis na domową zjeżdżalnię i przekonacie się dlaczego warto zabierać torbę, nawet na drobne zakupy. Każda z przeszło czterdziestu historyjek zawartych w tej książce, jest przeurocza i nie pozbawiona życiowej mądrości 🙂

W 2018 roku zostanie opublikowana cała seria składająca się z pięciu tomów, zatem niebawem czwarta, przedostatnia część.

Autorką tekstu jest niesamowita Annie M.G. Schmidt (1911 – 1995) nazywana w swej ojczyźnie „niekoronowaną królową Holandii”, która 1988 roku otrzymała, z rąk Astrid Lindgren, najważniejszą nagrodę literatury dziecięcej – Nagrodę Hansa Christiana Andersena.

Ilustratorką natomiast jest genialna Fiep Westendorp (1916-2004), która zilustrowała między innymi również inne książki autorki, w tym niezapomnianego „Pluka z wieżyczki”, który ukazał się w Polsce w 2008 roku.

tytuł: Jaś i Janeczka – tom 3

tekst: Annie M.G. Schmidt (inna książka tej autorki, prezentowana w Strefie Psotnika)

ilustracje: Fiep Westendorp (zobacz słownik obrazkowy tej autorki)

tłumaczenie: Maja Porczyńska-Szarapa

wydawnictwo: Dwie Siostry, 2018

objętość: 184 strony

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 29,90 zł

 

Pierwszy tom tej serii prezentowaliśmy tu!, a drugi tu! 🙂 Zapraszamy!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz