Puzon – powieść dla dzieci o kotach

Puzon - powieść dla dzieci o kotach

Puzon – powieść dla dzieci o kotach

Puzon – powieść dla dzieci o kotach dzikich i domowych, wiewiórkach, które myślą, że są myszami, plotkarzach gołębiach i wielu wielu innych, to najnowsza książka Madleny Szeligi. Ukazała się dzięki staraniom wydawnictwa Gereon i zachwyca! Edytorstwem, ilustracjami, a przede wszystkim… treścią!

Jak zwykle, Madlena Szeliga przekracza wszelkie możliwe granice. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń z kotami, dzięki obserwacji i próbie interpretacji, wchodzi w rolę kota i przedstawia wydarzenia z jego perspektywy. Akcja Puzona odbywa się w czasach teraźniejszych, w Krakowie, w kamienicach, na ulicach, w centrum miasta, w miejskim zoo, na rynku…

Domowy kot Puzon musi opuścić swój ciepły dom, ukochanego pana i wyruszyć w nieznane. Czeka na niego mnóstwo niebezpieczeństw, obcy ludzie, auta, brak zawsze pełnej miski z jedzeniem… Przypadkowo trafia do piwnicy, w której rozgościł się dziki Kot. Puzon pod jego okiem uczy się życia. Czy kiedykolwiek wróci na kolana człowieka? Musicie sprawdzić sami. Emocji i wzruszeń będzie tu bez liku!

To jest książka o kocie, którą można czytać na różnych płaszczyznach. Spodoba się czytelnikom w różnym wieku, choć wydawca zadedykował ją dzieciom w wieku 9-12 lat. Puzon po pierwsze jest powieścią przygodową, ale starszy odbiorca dostrzeże też rozważania na nieco bardziej abstrakcyjnymi zagadnieniami. Na przykład, przede wszystkim, na temat tożsamości, próby odpowiedzi na pytania kim jesteśmy, kim możemy być, co nas określa, czy osoby, z którymi mamy okazję spotkać się w życiu zmieniają nas. Będzie też okazja pomyśleć o tym, czym jest niewola i jak różnie może być widziana, w zależności od punktu siedzenia.

Ilustracje do książki wbijają w fotel. Ich autorką jest Eva Sanchez-Gomez, znana i nagradzana w całej Europie ilustratorka i graficzka. Jak to się stało, że do książki Madleny Szeligi trafiły ilustracje tej ilustratorki? Otóż, na największych na świecie Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii jest takie miejsce… wielgachana ściana, na której ilustratorzy z całego świata przypinają swoje prace wraz z kontaktem. Kilka lat temu ekipa z wydawnictwa Gereon, z samą Madleną na czele, trafili tam na próbkę talentu Evy i totalnie się zakochali. Wybór był prosty i teraz możemy cieszyć się niesamowitymi ilustracjami, których w książce jest po prostu mnóstwo. Duże, zajmujące całe rozkładówki obrazy oraz wiele mniejszych, czarno białych.

Książka, jak każda od tego wydawnictwo, jest niesamowita jako przedmiot. Niepowlekany, szlachetny papier, przepiękne fonty, a do tego brzegi kartek zafarbowane na pomarańcz. CUDO!!! Zobaczcie!!!

tekst: Madlena Szeliga

ilustracje: Eva Sanchez-Gomez

wydawnictwo: Gereon, 2021

objętość: 160 stron

dla dzieci w wieku: 9+

cena okładkowa: 56 zł

Jeśli masz ochotę na więcej książek Madleny Szeligi to zapraszam tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz