Mali WIELCY – historie wybitnych osób dla dzieci

Mali WIELCY - historie wybitnych osób dla dzieci

Już za kilka dni, na polskim rynku, dzięki staraniom wydawnictwa Smart Books, ukaże się nowa, skierowana do najmłodszych, seria, której nie możecie przeoczyć. To “Mali WIELCY” – historie wybitnych osób dla dzieci. Opowieści mogą być inspirującą lekturą dla czytelników w wieku przedszkolnym! Właśnie młody wiek odbiorcy wyróżnia te książki, od innych o podobnej tematyce.

W ostatnich latach obserwujemy prawdziwy wysyp publikacji dla dzieci i młodzieży prezentujących postaci znanych i podziwianych postaci. Tym razem niesamowitą historią naukowców i artystów można zainteresować już naprawdę małe dzieci.

“Mali WIELCY” to polskie tłumaczenie bestsellerowej serii “Little People, BIG DREAMS”, która za granicą jest już bardziej rozbudowana. Choć seria po raz pierwszy ukazała się w Hiszpanii w 2014 roku, szerokim echem odbiła się jednak dopiero po premierze amerykańskiej w 2016.

Polskie wydanie, które jest tłumaczeniem z języka angielskiego, będzie miało swoją oficjalną premierę już za kilka dni. Jednocześnie ukażą się cztery odcinki. Każda ze ślicznych poręcznych książek dotyczy innej osoby. Mam nadzieję,  że cykl będzie się szybko powiększał, ale na pierwszy ogień poszły opowieści o Coco Chanel, Fridzie Kahlo, Marii Skłodowskiej-Curie i Stephenie Howkingu.

Autorką serii jest, urodzona w Barcelonie, Maria Isabel Sanchez Vegara, która postanowiła ukazywać dzieciom wybitne osoby w czasach, gdy byli dziećmi, tak by mali czytelnicy mogli utożsamić się z bohaterami i inspirować ich fascynującymi osiągnięciami. Ciekawy zabieg, bo pokazuje dzieciom, że sławni ludzie nie od razu urodzili się wybitni, też kiedyś byli dziećmi.

Każda książka z serii została zilustrowana przez inną osobę. To sprawia, że całość jest jeszcze bardziej urozmaicona, inspirująca i ciekawa. Zobaczcie!

Mali WIELCY. Coco Chanel

tekst: Maria Isabel Sanchez Vegara, ilustracje: Ana Albero, tłumaczenie z angielskiego: Julia Tokarczyk, Smart Books, 2020, cena okładkowa: 34,99 zł

Gabrielle była dziwnym dzieckiem, wychowywanym przez zakonnice w sierocińcu. Gdy inne dzieci się bawiły, ona szyła ubranka dla lalek. Czy historia jednej z najsłynniejszych projektantek mody w historii mogła zacząć się inaczej? 🙂 Przeczytajcie koniecznie opowieść o Coco Chanel, której zawdzięczmy dzisiejszy klasyczny elegancki styl.

Ilustracje do tego odcinka stworzyła Ana Albero, wielokrotnie nagradzana ilustratorka, która, co prawda, mieszka i tworzy w Berlinie, ale jej prace publikowane są na całym świecie, na przykład na łamach The New York Times.

Mali WIELCY. Frida Kahlo

tekst: Maria Isabel Sanchez Vegara, ilustracje: Gee Fan Eng, tłumaczenie z angielskiego: Julia Tokarczyk, Smart Books, 2020, cena okładkowa: 34,99 zł

To moja ukochana postać ze wszystkich dziś opisywanych. Frida, meksykańska malarka, której sztuka zachwyca i porusza ludzi na całym świecie. Jako dziecko dziewczynka była ciężko chora, a kilka lat później uległa strasznemu wypadkowi, który przykuł ją do łóżka na bardzo długi czas i odmienił jej życie na zawsze.  Jej hisotria to opowieść o walce ze słabością, nadziei i miłości. Koniecznie przeczytajcie dzieciom o niesamiwtej Fridzie Kahlo!

Zilustrowanie opowieści o Fridzie powierzono ilustratorce pochodzącej z Malezji, Gee Fan Eng. Pewnie dlatego graficzne opracowanie tego odcinka wydaje się najbardziej… egzotyczne. Postaci namalowane są w specyficznym stylu, przypominają lalki…

Mali WIELCY. Maria Skłodowska-Curie

tekst: Maria Isabel Sanchez Vegara, ilustracje: Frau Isa, tłumaczenie z angielskiego: Julia Tokarczyk, Smart Books, 2020, cena okładkowa: 34,99 zł

To wspaniałe, że wśród czterech postaci, znalazła się wybitna Polka. Ciężko to zrozumieć dzisiejszym dzieciom, ale gdy Maria była dzieckiem, kobiety w naszym kraju nie mogły się uczyć. Ta niesamowita kobieta była tak wytrwała w dążeniu do celu, że nie tylko udało jej się wyedukować, a doprowadziła do naukowej rewolucji na całym świecie. Cudowna opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie.

Ilustracje do tego tomu podobają mi się najbardziej. Autorką szaty graficznej jest Frau Isa, artystka zajmująca się sztuką uliczną i ilustratorka mieszkająca w Wiedniu, w Astrii.

Mali WIELCY. Stephen Hawking

tekst: Maria Isabel Sanchez Vegara, ilustracje: Matt Hunt, tłumaczenie z angielskiego: Julia Tokarczyk, Smart Books, 2020, cena okładkowa: 34,99 zł

Wyobrażacie sobie, że Stephen Hawking, jako uczeń, nie miał zbyt dobrych stopni w szkole? Uwielbiał co prawda patrzeć w gwiazdy i zastanawiać się nad działaniem wszechświata, ale nic nie wskazywało na to, że wyrośnie na wybitnego naukowca, a jego historia stanie się inspiracją dla ludzi na całym świecie. Wszak dość młodo lekarze zdiagnozowali u niego nieuleczalną chorobę i nie dawali mu szans na zbyt długie życie. Jego niesamowita wola i pasja sprawiły cuda! Lektura obowiązkowa z dziećmi.

Książki z serii Mali WIELCY łączy jeszcze jeden element. Każda z opowieści kończy się krótkim, zajmujących jedną rozkładówkę, kalendarium, które zilustrowane jest archiwalnymi fotografiami z życia danej postaci. Ten element robi na młodych czytelnikach ogromne wrażenie, bo dopiero wtedy naprawdę dociera do nich, że niesamowita bajka, którą przed chwilą przeczytali z dorosłym, to najprawdziwsza prawda 🙂

 

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz