Przygoda Marlenki – Sibylle von Olfers

Przygoda Marlenki - Sibylle von Olfers

Przygoda Marlenki – Sibylle von Olfers to stara nowość, bo powstała na początku XX w., a dziś, pod koniec 2017 roku, nareszcie, po raz pierwszy ukazuje się w Polsce, jako trzecia książka tej Artystki wydana w języku polskim staraniami wydawnictwa Przygotowalnia.

Po wiosennych “Dzieciach korzeni” i jesiennym “Wietrzyku” przyszła pora na zimową historię. Jestem zachwycona tą książką.

To krótka opowieść o ubranej na czerwono dziewczynce o imieniu Marlenka. Bohaterka czeka na mamę w domu, jest jej smutno i tęsknie wygląda przez okno na pokryty grubą warstwą śniegu świat. Wtem mała widzi chmary wesołych dzieci-płatków, które zapraszają ją do wspólnej zabawy. Najpierw tańczą w kółeczku, a potem, za pomocą zimowego wiatru, udają się do lodowego zamku pięknej i dobrej Królowej Zimy, gdzie właśnie ma się rozpocząć urodzinowe przyjęcie jej córki. W cudownym przyjęciu biorą udział wszystkie dzieci, a bałwany służą im przy stole i spełniają ich polecenia. Po wspaniałej zabawie, Marlenka zostaje odwieziona do domu, gdzie czeka na nią stęskniona mama.

Była to pierwsza książka Sibylle von Olfers. Z tego co wiemy o artystce, można przypuszczać, że była wyjątkową kobietą o silnej osobowości. Pomimo nieprzeciętnej urody i wbrew oczekiwaniom rodziców, wstąpiła do zakonu. Być może w ucieczce przed aranżowanym zamążpójściem lub, by móc swobodnie tworzyć… Sądząc po sytuacji ówczesnych kobiet – mogło to być jedno i drugie.

Przygoda Marlenki powstała dla najmłodszej siostry Sibylle i jak wszystkie książki tej Autorki, ma drugie dno. Podejmując próbę interpretacji, możemy dostrzec, że w tej baśniowej krainie zimy główne role odgrywają postaci żeńskie… Może Sibylle chciała przekazać młodszej siostrze, że to właśnie kobiety są silne i mądre? Czy to Sibylle jest Królową Zimy, a jej siostra – Marlenką?

Sibylle von Olfers tworzyła w stylu art nouveau. Jest to bardzo widoczne w ilustracjach do książki, które są ozdobione ornamentami z zimowych kwiatów lub regularnie opadajacymi soplami lodu. Książka jest przepięknie wydana, z płóciennym grzbietem, tłoczonymi literami, na grubym kremowym papierze. Cudo edytorskie, jak zwykle od tego wydawnictwa, oraz wzbogacone o inspirującą notkę na temat samej Autorki.

Nic dziwnego, że to jedna z uwielbianych przez dzieci książek Sibylle von Olfers. Mnie zachwyciła i serdecznie Was namawiam do lektury!

tytuł: “Przygoda Marlenki”

tekst i ilustracje: Sibylle von Olfers

przekład z języka niemieckiego: Eliza i Andrzej Karmińscy

wydawnictwo: Przygotowalnia, 2017

objętość: 28 stron

dla dzieci w wieku: 2+

cena okładkowa: 35,90 zł

KUP TERAZ U PSOTNIKA!

Jeśli urzekła Cię “Przygoda Marlenki” to koniecznie zobacz także pozostałe książki tej Autorki wydane w Polsce:

Wietrzyk” i “Dzieci Korzeni

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz