“Ziemia, żywa planeta” książka dla dzieci o historii Ziemi

"Ziemia, żywa planeta" książka dla dzieci o historii Ziemi

Właśnie ukazała się niesamowita nowość wydawnictwa Tatarak. “Ziemia, żywa planeta” książka dla dzieci o historii Ziemi zachwyci i zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających książkomaniaków 🙂

Ten przepiękny album pokazuje jak zmieniała się Ziemia w ciągu milionów lat swojego istnienia. To niesamowita, zaskakująca i pasjonująca podróż, która ukazuje jak zmieniało się życie na naszej planecie. Czy zdajecie sobie sprawę, bo ja dopiero dowiedziałam się tego z tej książki, że od powstania Ziemi do pojawienia się dinozaurów minęło więcej czasu niż od ich wyginięcia do dzisiaj?

Ta książka powstała dzięki Barcelońskiemu Muzeum Nauk Przyrodniczych. Dzięki ekspozycji “Planeta Życie” zwiedzający mogą poznać Ziemię jako doskonały układ i to właśnie ta wystawa stała się podstawą i inspiracją dla albumu. Muzeum działa już 140 lat, prowadzi liczne badania, popularyzuje wiedzę z dziedzin nauk przyrodniczych oraz podejmuje działania zwiększające świadomość społeczną dotyczącą problemów środowiskowych. Dzięki temu “Ziemia, żywa planeta” to nie tylko piękny album popularnonaukowy. Książka niesie ze sobą ważne przesłanie. Ukazuje, że w ciągu milionów lat istnienia naszej planety, żyło na niej wiele form życia, które powstawały by następnie wyginąć. Jedną z takim form życia są istoty ludzkie, które aktualnie poprzez swoje działania wywołują katastrofalne zmiany środowiska i klimatu. Ludzie w nieodwracalny sposób ingerują w swoją historię. Autorzy zwracają uwagę na ten problem, pokazują, że tylko od ludzi zależy, jak Ziemia będzie wyglądała w przyszłości.

Książka “Ziemia, żywa planeta” jest niesamowicie zilustrowana i zaprojektowana. Ilustracje Ainy Bestard przypominają dziewiętnastowieczne ryciny, pełne detali grafiki świetnie się prezentują na pożółkłym papierze. Użyte w książce techniki nie pozwalają się od niej oderwać. Znajdziecie tu podnoszone klapki,  ilustracje na cienkich bibułach, dzięki czemu kolejne obrazy się przenikają i uzupełniają. Okładka na froncie jest tłoczona. Ta dbałość o każdy szczegół sprawiła, że to książka ideał… zachwycam się nią jako przedmiotem.

Aina Bestard już nie po raz pierwszy jest wspominana na łamach Strefy Psotnika. Zakochaliśmy się w stylu artystki od pierwszego wejrzenia już w 2016 roku 🙂 Każda z książek jest arcypiękna, ciekawa i opowiada o przyrodzie, a każdy nowy tytuł jest jeszcze bardziej pasjonujący od poprzedniego.

Ciężko określić wiek odbiorcy. To na tyle fascynujący album, że zachwyci czytelnika w każdym wieku. Obdaruj tą książką dziecko albo po prostu… Zrób sobie prezent! Nie pożałujesz! 🙂

tytuł: Ziemia, żywa planeta

tekst: Marta de la Serna / Museo de Ciencias Naturales de Barcelona

ilustracje: Aina Bestard

tłumaczenie: Karolina Jaszecka

wydawnictwo: Tatarak, 2020

objętość: 92 strony

dla dzieci i dorosłych

 

“Ziemia, żywa planeta” książka dla dzieci o historii Ziemi to nie nasze ostatnie słowo 🙂 Jeśli masz ochotę na więcej książek o tej tematyce to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz