Najlepsze książki dla dzieci Dzień Dziecka 2021

Najlepsze książki dla dzieci Dzień Dziecka 2021

W dzisiejszym  zestawieniu Najlepsze książki dla dzieci Dzień Dziecka 2021 postanowiliśmy podsunąć Wam garść inspiracji, korzystając z nowości dla niedorosłych czytelników w każdym wieku 🙂

Wszak Dzień Dziecka zbliża się wielkimi krokami i trudno wyobrazić sobie lepszy prezent niż piękna i mądra książka. Częstujcie się i dorzucajcie swoje pomysły w komentarzach 🙂

Seria A kuku!

wydawnictwo: Wilga, dla dzieci w wieku 0+

Seria książeczek kontrastowych z dziurami zaprojektowanych w taki sposób, by pozostać z dzieckiem na dłużej niż typowe, czarno-białe, książki kontrastowe. Tu założeniem jest po pierwsze wczesna edukacja, po drugie dzięki dziurawym stronom,  zabawa dla maluchów w „A kuku!”, ale także stymulowanie mowy dziecka, dzięki prostym wyrazom dźwiękonaśladowczym.

Dotychczas w serii ukazały się cztery tytuły czyli Pojazdy, Zwierzęta, Mój świat oraz Przyroda. Oprócz, typowych dla książek kontrastowych, czerni i bieli, każdej z nich dedykowano inny kolor, a śród nich jest czerwony, żółty, niebieski oraz zielony. Więcej o książkach przeczytasz tu!

Kartonówki dla ciut starszych

A jak? A tak!

tekst i ilustracje: Małgorzata Strzałkowska, wydawnictwo Bajka, dla dzieci w wieku: 2+

To jest książka niebywała. Widzę taką pierwszy raz w życiu i jestem oczarowana! Oprócz rymowanej, zabawnej historii, autorka na każdej rozkładówce pokazuje jak zrobić samemu kolaże z bohaterami opowieści. Dzięki wycięciu z kolorowych gazet prostych kształtów, każde dziecko może stworzyć własnego krasnoludka Pomidorka, głównego bohatera tej książki, ale również domek, psa, sowę i wiele wiele innych.

CUDO! Do kreatywnej zabawy z dzieckiem w domu lub z grupą przedszkolną.

Bzdury na temat góry

tekst: Dorota Gellner, ilustracje: Beata Zdęba, wydawnictwo: Bajka, dla dzieci w wieku: 2+

Królewna, kocur, smok i rycerze znajdują w ogrodzie tajemniczą górę, która, zupełnie nieoczekiwanie wyrosła na środku trawnika. Wszyscy się zbroją i ostrzą zęby, mają podejrzenie, że we wnętrzu góry kryje się śmiertelne niebezpieczeństwo. Zabawna rymowana historia spisana przez mistrzynię Dorotę Gellner.

Więcej o tych książkach przeczytacie tu!

Przedszkole imienia Barbary wiewiórki

tekst: Rafał Witek, ilustracje: Aleksandra Fabia, wydawnictwo: Bajka, dla dzieci w wieku: 3+

Opowieść o wzajemnym szacunku i przyjaźni. Śliczna i mądra książka dla przedszkolaków, której nie możecie przegapić, tym bardziej, że właśnie została nominowana do tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii “Literatura dziecięca”.

Rodzice pięcioletniej Maliny szukają miejsca w przedszkolu dla swojej córki. Niestety… wszędzie jest komplet i gdy tracą już nadzieję, że pomocą przychodzi Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki. To właśnie tam jest jeszcze jedno ostatnie miejsce i chętnie dopiszą Malinę do listy przyjętych.

Pytania, które na wstępie zadawała przez telefon pani z przedszkola tacie, były dziwne… dopytywała na przykład, czy dziewczynka załatwia się do kuwety lub czy ma ostre pazurki… szybko okazało się, że ta placówka jest inna niż wszystkie… tu przyjmowane są dzieci ludzi, psów, kotów, jeży, ptaków i owadów!

Przygoda Maliny z przedszkolem jest absolutnie wyjątkowa. Dziewczynka uczy się życia w zupełnie niestandardowej grupie rówieśniczej i nawet nie macie pojęcia, jak wartościowe jest to dla wszystkich, doświadczenie. Więcej o książce przeczytacie tu!

Nie tylko robale Mrówki ślimaki patyczaki i inne niesamowite zwierzaki

tekst i ilustracje: Matt Robertson, tłumaczenie: Liliana Fabisińska, wydawnictwo: Papilon, dla dzieci w wieku: 3+

W książce znajdują się informacje, które pozwolą zauważyć wyjątkowość i niepowtarzalność poszczególnych stworzonek. W bardzo ciekawy graficznie sposób, zamieszczone są owadzie rekordy, niesamowite zdolności, niepowtarzalna budowa. Nie znam dziecka, które nie fascynuje się owadami, a ewentualnie niezainteresowanych na bank zainspiruje do obserwowania małych stworzeń przy każdej nadarzającej się okazji ? Lektura sprawia, że zupełnie inaczej spojrzymy na przerażające nas dotąd pająki, obrzydzające ślimaki czy męczące mrówki. Więcej o książce przeczytacie tu!

Seria Mali wielcy

tekst: Maria Isabel Sanchez Vegara, tłumaczenie: Julia Tokarczyk, wydawnictwo: Smart Books, dla dzieci w wieku: 3+

Inspirujące historie wybitnych osób dla dzieci w wielu przedszkolnym. „Mali WIELCY” to seria, która cały czas się rozrasta. Do tej pory ukazały się opowieści, których bohaterami są Coco Chanel, Frida Kahlo, Mara Skłodowska-Curie, Stephen Hawking, Steve Jobs, Martin Luther King, Astrid Lindgren, John Lennon, Maria Montessori, Karol Darwin i Agatha Christie.

Autorką serii jest, urodzona w Barcelonie, Maria Isabel Sanchez Vegara, która postanowiła ukazywać dzieciom wybitne osoby w czasach, gdy byli dziećmi, tak by mali czytelnicy mogli utożsamić się z bohaterami i inspirować ich fascynującymi osiągnięciami. Ciekawy zabieg, bo pokazuje dzieciom, że sławni ludzie nie od razu urodzili się wybitni, też kiedyś byli dziećmi.

Każda książka z serii została zilustrowana przez inną osobę. To sprawia, że całość jest jeszcze bardziej urozmaicona, inspirująca i ciekawa. Więcej o tych książkach przeczytacie tu!

Co robią maszyny?

tekst: Jo Nelson, ilustracje: Aleksandar Savić, tłumaczenie: Monika Świda, wydawnictwo: Kropka, dla dzieci w wieku: 3+

 

W książce przedstawiono czternaście różnych miejsc, takich jak dom, biuro, droga czy restauracja. W każdej z lokalizacji przyjrzano się bliżej ośmiu maszynom, które codziennie wykonują dla nas ciężką pracę. To oznacza, że na kartach tej książki zaprezentowano ponad sto, bardzo zróżnicowanych, maszyn. Przenośnik taśmowy, łamacz skał czy wykrawarka… nie będą już dla Was tajemnica ?

Wyjątkowa książka dla dzieci w wieku przedszkolnym o technologicznej tematyce, bo w dyskretny i bardzo estetyczny sposób przełamuje stereotypy i nie jest typową lekturą dla chłopców. Okładka jest cała różowa, ale jednocześnie nie „świecąco dziewczyńska”, jest śliczna i dla każdej i każdego. Więcej o książce znajdziecie tu!

Na wyścigi!

tekst i ilustracje: Cruschiform, tłumaczenie: Lena Hadder, wydawnictwo: Tatarak, dla dzieci w wieku 3+

 

 

To niesamowicie zilustrowana księga prędkości dla dzieci, która po pierwsze zachwyca graficzną stroną, a po drugie zaskakuje zawartymi informacjami!

Do tej pory nigdy nie pomyślałam, że prędkość może być tak fascynująca, a co więcej – tak pięknie zaprezentowana. Mogłabym poświęcić swój egzemplarz i ilustracjami otapetować przynajmniej jedną ścianę ? A tak na poważnie to… „Na wyścigi!” to sporego formatu zbiór plakatowych grafik, prezentujących prędkości zwierząt i maszyn. Każda z rozkładówek prezentuje prędkość – po lewej stronie jest przedstawiona jako ilość kilometrów na godzinę, a po prawej zawiera ilustrację pokazującą obiekty, które poruszają się z podaną prędkością.

Zaczyna się od stworzeń i maszyn najwolniejszych, a kończy na najbardziej zawrotnych. I tak… czy wiedzieliście, że pająk kątnik chodzi z taką samą prędkością co maszerujący człowiek?

Po serii pięknych rozkładówek-ilustracji znajduje się dość obszerny rozdział, w którym opisane są wszystkie przedmioty, których prędkość została opisana wcześniej. Tu znajdziemy dużo więcej informacji o każdym z gatunków występujących w książce zwierząt, czy o konkretnych maszynach, jak na przykład kiedy i przez kogo zostały wynalezione i do czego służą.

To idealny przykład książki, która uczy przez zabawę. A uczy wiele… inspiruje do poszukiwań i zdobywania wiedzy, a w tym samym czasie jest spotkaniem bardzo estetycznym ? Więcej dowiecie się tu!

Jestem Życie. Jestem Śmierć

tekst: Elisabeth Helland Larsen, ilustracje: Marine Schneider, tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel, wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie gatki), dla dzieci: 6+

 

To dwie siostrzane książki, które nie mogą bez siebie funkcjonować. Jak same bohaterki przyznają, często są razem. Niezwykłe opowieści, w których bardzo subtelnie, delikatnie i poetycko same Życie i Śmierć przedstawiają sendo swojego istnienia i działalności.

Syntetyczny tekst i niesamowite ilustracje sprawiają, że wspólne dzieło norweskich autorek jest zupełnie wyjątkowe. Idealne narzędzie do rozpoczęcia rozmów na trudne tematy. Więcej przeczytacie tu!

Dziadek Tomek

tekst i ilustracje: Štěpán Zavřel, opracowanie tekstu: Mafra Gagliardi, tłumaczenie: Ewa Nicewicz, wydawnictwo: Tatarak, dla dzieci w wieku: 4+

 

 

Tosia i Janek to rodzeństwo mieszkające w dużym mieście. Ich tata ciągle jest w delegacji, a mama nie ma dla nich czasu. Dzieciaki jednak nigdy się nie nudzą, bo na szczęście mają dziadka. W jego towarzystwie dzieci zawsze mają najlepsze przygody. Dziadek Tomek zawsze ma czas i niesamowite pomysły, przy nim każda zwykła rzecz zamienia się w coś innego, potrafił robić zabawki z niczego i był mistrzem wrotkarstwa.

Czas mijał szczęśliwie, aż do pewnego dnia… burmistrz obwieścił w telewizji, że władze miasta otworzyły właśnie dom wesołej starości i uprasza się wszystkich seniorów o zamieszkanie właśnie tam. W Szczęśliwym Domu, bo tak nazwali to miejsce, wszystkie babcie i wszyscy dziadkowie będą mieli towarzystwo i opiekę. Ludzie nie wiedzieli co o tym myśleć, ale na rozkaz burmistrza do miasta wkroczyli dziadkołapacze i za pomocą latających maszyn wyłapali wszystkich staruszków. Więcej o książce tu!

Sprej na komary. Seria: Lisek i Prosiaczek

tekst: Bjørn F. Rørvik, ilustracje: Per Dybvig, tłumaczenie: Iwona Zimnicka, wydawnictwo: Druganoga, dla dzieci w wieku: 5+

 

 

Cała seria jest godna polecenia, ale dziś wyróżniamy nowość 🙂 To bardzo aktualny odcinek, wszak przygotowuje czytelników na komary i uczy, jak sobie z nimi radzić ? Prosiaczek zostaje ukąszony przez komara… dokładnie na środku pleców. Jego krótkie łapki nie dosięgają do swędzącego miejsca, więc bohater udaje się po pomoc do przyjaciela, Liska. Na miejscu Prosiaczek nie tylko zaznaje ulgi po długim drapaniu po plecach, lecz wspólnie z kumplem wymyślają sposób na paskudne owady. Zrobią sprej na komary! Wystarczy dodać do siebie wszystko bardzo śmierdzące, co się ma w domu i gotowe. Przyjaciele robią szaloną miksturę z pół litra skisłego mleka, puszysty śmierdalamer, osiem łyżek tranu, wędzona makrela, sflaczały kiszony ogórek, mysie bobki, odrobina musztardy i sczerniały banan. Teraz wystarczy sprawdzić działanie! Więcej o książce i całej serii tu!

O SOŁTYSIE SALOMONKU I TĘCZY

tekst: Marcin Szczygielski, ilustracje: Adam Pękalski, wydawnictwo: Bajka, dla dzieci w wieku: 6+

 

Rzecz dzieje się we wsi Pyry, gdzie stanowisko sołtysa od lat sprawuje Salomonek. Mężczyzna wiedzie spokojne życie, cieszy się szacunkiem i poważaniem wśród mieszkańców, ma wspaniałą rodzinę i niczego mu nie brakuje. Jest jednak jedna rzecz, która nie daje mu spokoju. Jego syn, Joachimek, choć rośnie zdrowo, nie do końca spełnia ojcowskie oczekiwania. Chłopak nie bawi się z rówieśnikami, nie rozrabia, chętnie pomaga mamie w kuchni, a na domiar złego… gdy tylko tęcza pokaże się na niebie, Joachimek wdrapuje się na dach stodoły i z rozmarzeniem wpatruje się w niebo.

Sołtys jest tym faktem bardzo zmartwiony. Wszak tęcza niczemu nie służy. Jest niepotrzebna. Ojciec nie jest w stanie zrozumieć, po co jego syn tak bardzo marnuje czas. Postanawia porozmawiać z najmądrzejszymi osobami we wsi i ma nadzieję, że uda mu się zrozumieć więcej ?

Sprawdźcie koniecznie co przyniosą Salomonkowi rozmowy z autorytetami z Pyr…  nauczycielem, proboszczem, sklepikarzem oraz ze starą babką Agatą, która mieszka na końcu wsi w wydrążonym pniu starego dębu.

Pełna wdzięku i humoru, z pięknym przesłaniem do czytelników w każdym wieku, przede wszystkim do rodziców, historia młodego marzyciela, o której więcej informacji znajdziecie tu!

Baśnie wybrane braci Grimm na podstawie II wydania z 1819 roku

tłumaczenie: Eliza Piecul-Karmińska, ilustracje: Marcin Minor, wydawnictwo: Media Rodzina, dla dzieci w wieku: 6+

 

 

Baśni braci Grimm nie trzeba przedstawiać, ale niedawno ukazało się zupełnie wyjątkowe ich wydanie. To zbiór piętnastu bardzo popularnych baśni, które starannie wybrała i najlepiej na świecie 🙂 przetłumaczyła Eliza Pieciul-Karmińska, znawczyni twórczości braci Grimm i niezwykle ceniona tłumaczka. Co więcej, ponadczasowy tekst, malarsko i z rozmachem, zilustrował Marcin Minor. Jeśli klasyczne baśnie, to tylko w takiej formie! Więcej o tej publikacji znajdziecie tu!

Podręcznik dla superbohaterów. T.6: Bez nadziei

tekst: Elias Vahlund, ilustracje: Agnieszka Vahlund, tłumaczenie: Marta Rey-Radlińska, wydawnictwo: Debit, dla dzieci w wieku: 7+

 

 

Gratka dla fanów serii Podręcznik dla superbohaterów. Kilka dni temu swoją premierę miała 6 część. Fabuła jest oczywiście kontynuacją poprzedniego odcinka, więc jeśli nie znacie, to zachęcam do czytania od początku.

W mieście Rosenhill panuje panika. Władze miasta, z burmistrzynią na czele, są bezradne. Siedmioro dzieci zniknęło bez śladu z domowego przyjęcia urodzinowego. Mieszkańcy są przerażeni i obwiniają przedstawicieli policji i grupę superbohaterów, kierowanej przez Lisę. Dziennikarka, wstrętna Edith Bergman, dodatkowo podkręca ciężką atmosferę.

Dzieciaki, które za pomocą supermocy, walczą ze złem, wkraczają do akcji poszukiwawczej, a nawet wpadają na pewien trop. Niestety jedno z nich, Max, trafia do szpitala i długo nie budzi się ze śpiączki! Czy uda się namierzyć porywacza? Czy zaginione dzieci bezpiecznie wrócą do domu? Czy przyjaciel wyzdrowieje? Przeczytajcie koniecznie!

Opowieść jest nie tylko świetną rozrywką, dostarczającą adrenaliny ? Niesie ze sobą rozważania na temat przyjaźni, działania w grupie, stawiania oporu złu, uczy, że droga do sukcesów czasem jest wyboista i wymaga poświęceń. Więcej o całej serii przeczytacie tu!

Tarmosia

tekst: Tomasz Samojlik, ilustracje: Ania Grzyb, wydawnictwo: Agora dla dzieci, dla dzieci w wieku: 6+

 

 

Tytułowa Tarmosia to borsucze dziecko, dziewczynka. Zamieszkuje z rodziną w norze, którą zajmują od wielu pokoleń. Wszystko mają doskonale zorganizowane. System korytarzy, awaryjne wyjścia, dodatkowe nory, latryny w odpowiedniej odległości od miejsca do spania, a nawet wyznaczone pory na porządki. Ich życie płynie spokojnie i nic nie wskazuje na to, że coś się ma zmienić. To właśnie problemy lokalowe, które dotkną borsuki, są wątkiem przewodnim tej opowieści. Rodzinie przyjdzie mieszkać z lisami, jenotami, a nawet z siejącymi grozę w lesie, wilkami.

Dużo przyrodniczej wiedzy, tajniki borsukjutsu, brutalnej techniki walki, humor i jednocześnie rozbudzanie w czytelniku poczucia odpowiedzialności za przyrodę to znaki szczególne tej książki. Więcej dowiecie się tu!

Zagadki detektywistyczne. Nauka

tekst: Ana Gallo, ilustracje: Victor Escandell, tłumaczenie: Karolina Jaszecka. wydawnictwo: Debit,  dla dzieci w wieku: 8-13 lat

 

 

To kapitalna książka trenująca logiczne myślenie, dzięki której czytelnik zamienia się w prawdziwego detektywa ? Ale to nie jedyna zaleta tej publikacji! Wielu pedagogów jest zdania, że gry planszowe, zagadki i łamigłówki rozwijają kontakty rówieśnicze. Dzieci w czasie zabawy czują się bezpiecznie i mogą w komforcie trenować swoje umiejętności społeczne, a ewentualne ponoszone w czasie rozwiązywania zadań porażki tylko je wzmacniają. Nie przegapcie tej książki!

Autorką całego cyklu jest pochodząca z Hiszpanii Ana Gallo. W dzisiejszej nowości znajdziecie dwadzieścia pięć zagadek naukowych z różnych dziedzin. Zagadki zostały podzielone według dyscyplin nauki, a wśród nich są: fizyka, geografia, optyka, zoologia, chemia, geologia, astronomia, meteorologia i biologia.

Zagadki można rozwiązywać samodzielnie lub w grupie, książka sprawdzi się jako pomoc dydaktyczna zarówno do klasy, grupy warsztatowej albo do domu, dla jedynaka lub rodzeństwa. Więcej o tej i innych z serii tu!

Ciało człowieka. Co się dzieje w środku i Ciało człowieka. Co się dzieje na zewnątrz

tekst: Cristina Junyent, ilustracje: Cristina Losantos, wydawnictwo: Debit, dla dzieci w wieku: 8+

 

 

Prawdziwa uczta dla ciekawych świata! Dzieci uwielbiają książki, które wywołują interakcje, a te są właśnie takie. To dwa ilustrowane przewodniki z klapkami, pod którymi kryje się mnóstwo ciekawostek i faktów o funkcjonowaniu ludzkiego ciała z zewnątrz i w środku. Ludzkie ciało można porównać do sprawnie działającej fabryki: pobieramy z zewnątrz substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, pozbywamy się wszystkiego, czego nie potrzebujemy. Z tych książek dowiecie się jak działają oczy, uszy, zmysł węchu, dlaczego musimy oddychać, aby żyć, po co jest krew i wiele wiele innych.

Skunks i Borsuk

tekst: Amy Timberlake, ilustracje: Jon Klassen, tłumaczenie: Barbara Łukomska, wydawnictwo: Mamania, dla dzieci w wieku: 9+

 

 

To powieść, niesamowicie pięknie wydana, o przyjaźni z ilustracjami Jona Klassena! Borsuk jest spokojnym, opanowanym, stroniącym od towarzystwa osobnikiem. Nie lubi gotować, ceni ład i porządek, lubi swoje rytuały i przyzwyczajenia. Mieszka sam w dużym domu, korzystając z uprzejmości jego właścicielki, ciotki Luli. Jeden pokój na piętrze to pokój pudłowy, w którym Borsuk gromadzi różne pudełka, inny zaś to pokój kamienny, w którym zwierzak zajmuje się Ważną Pracą na Kamieniami. Borsuk z wielką powagą podchodzi do swojego zajęcia, lubi pracować w ciszy i pełnym skupieniu.

Pewnego dnia u progu domu, w którym mieszka Borsuk, staje Skunks i oznajmia, że za namową ciotki Luli, wprowadza się tu i teraz. Wyobraźcie sobie entuzjazm Borsuka… Skunks jest bardzo pogodny, gadatliwy, kocha kury (i niemal od razu zaprasza ich całe mnóstwo), uwielbia jeść, a nade wszystko gotować. Więcej o książce tu!

Malamander

tekst: Thomas Taylor, ilustracje: Tom Booth, tłumaczenie: Joanna Dziubińska, wydawnictwo: Wilga, dla dzieci w wieku: 9-12 lat

 

 

Pełna cudownych stworzeń, dziwacznych przedmiotów, tajemnic, z ciekawymi, nietuzinkowymi bohaterami. Dajcie się porwać przygodzie w Widmowym Porcie.

Głównym bohaterem tej opowieści jest Herbert Lemon. Gdy był maleńkim dzieckiem znaleziono go w skrzynce cytryn. To temu wydarzeniu chłopak zawdzięcza nazwisko. Wszak nikt nie wie kim jest i gdzie są jego rodzice.  Herbert jest pracownikiem Biura Rzeczy Znalezionych w starym Hotelu Grand Nautilus. Do jego zadań należy odszukiwanie właścicieli różnych pozostawionych przedmiotów, czasem musi pracować niczym detektyw, znajdując wskazówki, by dotrzeć do odpowiedniej osoby.

Pewnego dnia w jego magazynku, zawalonym przeróżnymi przedmiotami, zjawia się niespodziewany gość. To dziewczyna, Violet Parma, która przybyła do miasteczka, by odszukać zaginionych przed dwunastu laty rodziców. Vi jest przekonana, że Herbie, ze swoim doświadczeniem w tropieniu, będzie w stanie pomóc jej rozwiązać zagadkę ich zniknięcia. Więcej tu!

Muminki zebrane tom I i II

tekst i ilustracje: Tove Jansson, tłumaczenie: Krzysztof Chłapowski, wydawnictwo: Nasza Księgarnia, dla każdego

 

 

Muminki zna każdy! A na pewno powinien, dla swojego dobra 🙂 Na zbliżający się Dzień Dziecka proponujemy wydanie, które zostanie z dzieckiem do końca życia. Dwa wielkie tomy, wydane z okazji setnych urodzin wydawnictwa Nasza Księgarnia, mieszczą w sobie wszystkie kultowe powieści Tove Jansson, z oryginalnymi, czarno-białymi ilustracjami. Cudo i must have dla każdego, kto ma dziecko w sobie 🙂

Pożyczalscy i Pożyczalscy i wielki świat

audiobooki wydawnictwa Jung-off-ska

 

 

Na koniec propozycja dla fanów audiobooków. To dwie nowe płyty, które ukazały się dzięki staraniom wydawnictwu Jung-off-ska.

Pożyczalscy to seria książek zaliczająca się do klasyki światowej literatury dziecięcej. To historia małych ludzików, które mieszkają pod podłogą naszych domów i korzystają z rzeczy należących do nas… po prostu je pożyczają. Jeśli coś wam zginie, to na pewno ich sprawka!

Koniecznie posłuchajcie o rodzinie Pożyczalskich w interpretacji Edyty Jungowskiej, niepodważalnej królowej polskich książek audio dla dzieci 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz