Książki dla dzieci, które dają moc i siłę dziewczynkom

Książki dla dzieci, które dają moc i siłę dziewczynkom

Wypadający dziś Dzień Kobiet jest tylko pretekstem, by przypomnieć wspaniałe książki dla dzieci, które dają moc i siłę dziewczynkom. W dzisiejszym zestawieniu przedstawiamy zarówno absolutne nowości, jak i tytuły które już od jakiegoś czasu są na naszym rynku.

 

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które tworzyły historię

tekst i ilustracje: Kate Pankhurst, tłumaczenie: Paulina Lubowiecka, wydawnictwo: K. E. Liber, 2019, objętość: 32 strony, dla dzieci w wieku: 6+, cena okładkowa: 34,99 zł

To zbiór opowieści o niezwykłych kobietach z całego świata i z różnych epok historycznych, które wyróżniły się tak bardzo, że dziś wszyscy znamy ich dokonania i życiorysy. Książka w bardzo przystępny sposób przybliża dzieciom sylwetki postaci, o których po prostu należy pamiętać i się nimi inspirować.

Nie jest to obszerny zbiór, dlatego uważam, że to książka, która idealnie nadaje się na pierwszy kontakt dziecka z tą tematyką. Na 32 stronach w bardzo atrakcyjny i energiczny sposób zostało przedstawione kilkanaście wspaniałych bohaterek, które wykazały się walecznością, odwagą i wiarą we własne siły. Dzięki tej książce czytelnik ma szansę uwierzyć, że działania pojedyńczej jednostki mogę zmienić świat i wpłynąć na życie innych ludzi i kolejnych pokoleń.

Wśród osób przedstawionych w książce znajdują się takie osoby jak celtycka królowa Budyka, pierwsza amerykańska dyplomowana lekarka Elizabeth Blackwell czy córka plemienia indiańskiego, Pocahontas.

Jako podsumowanie na jednej z ostatnich rozkładówek znajdują się wszyskie bohaterki książki, które w komiksowych dymkach przemawiają do czytelnika krótkimi hasłami, które w skrócie moga być uznane za klucz do ich sukcesu ? To teksty typu „Rób zamęt!”, „Nawet się nie spodziewasz do czego jesteś zdolna” czy „Wszyscy zasługują na szacunek i uprzejmość”.

Na końcu książki znajdują się „Nadzwyczajnie wspaniałe słowa” czyli słowniczek tłumaczący trudne terminy, z którymi dziecko zetknie się w tekscie i być może pierwszy raz w życiu. Sta dowiecie się co to rasizm, kim byli alianci czy faraon albo sufrażystka. Więcej o tym tytule i zdjęcia książki w środku znajdziesz tu!

Kruszynka

tekst i ilustracje: Remi Courgeon, tłumaczenie: Sylwia Sawicka, wydawnictwo: Polarny Lis, 2017, objętość: 34 strony, dla dzieci w wieku: 6+, cena okładkowa: 37,90 zł

To, wielka formatem i treścią, graficzna opowieść o pewnej dziewczynce, która choć nosi imię Paulina, przez wszystkich nazywana jest Kruszynką. Ma tatę taksówkarza i trzech starszych braci. Jest najmłodsza i najsłabsza w rodzinie, przez co, zamiast być rozpieszczaną i otaczana opieką, jest zawsze wykorzystywana do prac domowych. Bohaterka ciągle musi walczyć o swoje i… zazwyczaj przegrywa. Przecież jako przeciwników ma trzech osiłków. Nie ma z nimi szans.

Pewnego dnia Paulina postanawia to zmienić! Zarzuca ukochaną grę na pianinie i zapisuje się na boks. Chce być silna i mieć wreszcie prawo głosu w domu.

Sprawdźcie koniecznie jak malutka bohaterka poradzi sobie na treningach i do jakich wniosków ją to doprowadzi! Powiem tylko, że książka daje wiarę we własną siłę, pokazuje, że można poradzić sobie, nawet gdy jest się malutkim, a co więcej – to nie w sile fizycznej kryje się prawdziwa moc!

Książka idealna na prezent – ilustracje są niesamowite, a stonowana paleta kolorów, ciekawa specyficzna kreska, oraz niepowlekany papier w wysokiej gramaturze sprawiają, że jest bardzo elegancka. Wszystko zostało zaplanowane i wykonane z dbałością o szczegóły… nawet układ graficzny tytułu przywodzi na myśl boksrką firmę Lonsday. Więcej o tym tytule i zdjęcia książki w środku znajdziesz tu!

Malala i jej czarodziejski ołówek

tekst: Malala Yousafzai, ilustracje: Kerascoet, tłumaczenie: Agata Mietlicka-Osadowska, wydawnictwo: Tekturka, 2018, objętość: 48 stron, dla dzieci w wieku: 6+, cena okładkowa: 34,90 zł

Malala Yousafzai to znana na całym świecie aktywistka z Pakistanu. Zwróciła uwagę całego świata, opisując swoje życie pod rządami talibów przed kamerą BBC. Występowała pod pseudonimem, lecz mimo to pewnego dnia została zaatakowana w drodze do szkoły i cudem przeżyła. Wraz z rodziną, mieszka teraz w Wielkiej Brytanii i podróżując po całym świecie, prowadzi wystąpienia na temat edukacji.

Malala Yousafzai została wielokrotnie nagrodzona za swoja odwagę. Jest między innymi najmłodsza ambasadorką pokoju ONZ, a w 2014 roku została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Książka „Malala i jej czarodziejski ołówek” to spisana przez nią jej własna historia, która doprowadziła ją do tego, że wysłuchał ją cały świat. To opowieść, która pozwala wierzyć, że każde dziecko może odnaleźc w sobie, w swoich słowach i twórczości, siłę i magię, która pozwoli mu działać i nie pozostawać biernym.

Książka jest bardzo bogato zilustrowana, obrazy zapadają w pamięć, a tekst – choć nie ma go dużo – jest niezwykle esencjonalny. Każde zdanie jest po coś! To bardzo wzruszająca historia, pokazująca również dziesiejszym polskim dzieciom, w jak wspaniałych czasach i miejscu żyją. Ta lektura uświadamia, że wolny dostęp do edukacji jest w niektórych regionach świata wielkim marzeniem dzieci. Pokazuje, że są miejsca na świecie, gdzie dzieci zamiast się uczyć, muszą ciężko pracować, by nie umrzeć z głodu. 

Ze względu na trudną tematykę nie polecam tej książki zbyt wcześnie. Choć ilość tekstu może być mylący, to książka dla dzieci w wieku 6+. Jestem pewna, że wywoła emocje i będzie powodem do poważnych rozmów w waszych domach. Jestem pewna, że takie też są bardzo potrzebne. Więcej o tym tytule i zdjęcia książki w środku znajdziesz tu!

Madra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach

tekst: Kate Forsyth, ilustracje: Lorena Carrington, tłumaczenie: Wojciech Górnaś, wydawnictwo: Tadam, 2019, objętość: 122 strony, cena okładkowa: 39,99 zł, dla dzieci w wieku: 9+

Te baśnie zachwycają! Nie spotkacie tu ani jednej przestraszonej królewny, która z zamglonymi oczami wzdycha za księciem na białym rumaku i czeka na ratunek na wysokiej wieży. To opowieści o dziewczynach silnych, biorących sprawy w swoje ręcę, odważnie spoglądających w przyszłość.

Autorka w przedmowie do tego tomu wspomina, że w dzisiejszych czasach wiele osób zna tylko te baśnie, które zaadoptowała wytwórnia Walta Disneya, pełne dziewcząt o taliach osy i słodkich głosikach, albo te spisane przez mężczyzn… Charles’a Perrault, Jana Christiana Andersena czy braci Grimm. To sprawia, że wiele prastarych hisotrii zostało pozbawionych kobiecego pierwiastka.

Autorka zebrała tu opowieści o dziewczętach, które wyruszają w niebezpieczną podróż, by odkryć swe prawdziwe przeznaczenie, a dzięki tym historiom młode czytelniczki zrozumieją, że niosą w sobie moc zdolną zmieniać świat.

Każda z siedmiu spisanych tu baśni poprzedzona jest krótkim wstępem, wyjaśniającym pochodzenie danej opwieści. Są wśród nich historie między innymi z Rosji, Szkocji czy Francji.

Szata graficzna jest świetna. Mroczne, głównie czarno-białe ilustracje zupełnie pozbawione różu i złota, idealnie pasują do tekstu. Jest w nich mrok i tajemnica, tak charakterystyczne dla starych opowieści przekazywanych z ust do ust przez pokolenia.

Książkę zilustrowała Lorena Carrington, która oprócz ilustracji w książkach dla dzieci, zajmuje się też fotografią. To sprawia, że charakterystyczne obrazy w książce są hybrydami fotografii i grafiki. Więcej o tym tytule i zdjęcia książki w środku znajdziesz tu!

 

Maleńkie Królestwo królewny Aurelki

tekst: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje: Jona Jung, wydawnictwo: Bajka, 2018, objętość: 112 stron, dla dzieci w wieku: 5+, cena okładkowa: 39,90 zł

Otóż… pewnego dnia zwykła dziewczynka o imieniu Aurelka, dostaje pocztą pudełko, zaadresowane do niej, lecz bez podpisu nadawcy… a w nim jej własne Maleńkie Królestwo z zaproszeniem, by rządziła nim mądrze. Pozornie królestwo wydawało się za małe dla dziewczynki, lecz szybko okazało się, że za sprawą Eliksiru Dopasowującego i pomocy Ochmistrza, Aurelka staje się w sam raz do swojego zamku i od tej pory może swobodnie w nim urzędować. Diewczynka jest zachwycona, pragnęła być królewną i teraz jej marzenie ot tak, po prostu się spełniło ?

Choć Aurelka jest bystrą dziewczynką, a do tego pewną siebie indywidualistką, nie od razu udaje jej się dobrze wypełniać nowe obowiązki. Rządzenie jest dużo trudniejsze, niż się mogło wydawać. Aurelka była przekonana, że będzie robić tylko to na co ma ochotę… siedzieć na tronie i wydawać rozkazy. Tymczasem okazuje się, że nowe zadanie to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki. Musi brać odpowiedzialność za poddanych, wydawać przemyślane zarządzenia i dać z siebie dużo więcej, niż myślała.

Przewrotną opowieść o zmaganiach Aurelki czyta się jednym tchem. Wartka akcja, typowi baśniowi bohaterowie w zupełnie łamiących stereotypy sytuacjach i mnóstwo! dobrego humoru i zabawy słowem. Pomimo fioletowo-różowej oprawy, Aurelka okazuje się prawdziwą buntowniczką i indywidualistką, a książka z całą pewnością wpisuje się w nurt literatury dziecięcej „girlpower”. Więcej o tym tytule i zdjęcia książki w środku znajdziesz tu!

 

Była sobie dziewczynka

tekst: Piotr Dobry, ilustracje: Łukasz Majewski, wydawnictwo: Tadam, 2018, objętość: 56 stron, dla dzieci w wieku: 8+, cena okładkowa: 42,90 zł

To inspirujący zbiór opowiadań o dziewczynkach, dzięki którym młode czytelniczki mogą poznać swoje rówieśniczki z różnych epok historycznych, miejsc i kultur. Mogą również docenić fakt, że żyją tu i teraz oraz zrozumieć, że mają ogromne szczęście, bo MOGĄ WSZYSTKO!

Dziewczynki, jeśli tylko tego pragną, mogą robić to, co chłopcy, na przykład grać w piłkę, nie muszą uśmiechać się, gdy nie mają na to ochoty. Nikt nie będzie zmuszał ich do małżeństwa, chodzą do szkół i się kształcą w jakimkolwiek chcą kierunku. A przecież nie zawsze tak było i nadal, nie w każdym zakątku Ziemi, tak jest. Dzięki tej lekturze, dziewczynki mocno poczują, jakimi są szczęściarami! ?

Autor wybrał ciekawe, bardzo charakterystyczne przykłady. Od prehistorii, przez starożytną Mezopotamię, Egipt, Rzym… przez czasy Wikingów, Średniowiecze, po dzisiejsze społeczności romskie, Amiszów czy Japonię.

Książka prezentuje aż dwadzieścia sześć różnorodnych przykładów, z czego ostatni zatytułowany jest „Ty”. To rozdział podsumowujący przywileje i możliwości jakie mają wszystkie dziewczynki żyjące teraz w Polsce. Więcej o tym tytule i zdjęcia książki w środku znajdziesz tu!

 

SERIA IDOL – MARIA SKŁODOWSKA-CURIE I FRIDA KAHLO

teskt i ilustracje: Justyna Styszyńska, wydawnictwo: Widnokrąg, 2017, wielkoformatowe książki aktywnościowe z naklejkami, dla dzieci w wieku 6+, cena okładkowa 37 zł

To wielkoformatowe książki aktywnościowe. Każda z nich poświęcona jest jednej wybitnej postaci. Zawierają mnóstwo informacji na temat osoby, której dotyczą, duże arkusze naklejek, które są już znakiem rozpoznawczym autorki oraz sporo zadań do wykonania z kredkami.

Kilka dni temu premierę miał odcinek o Fridzie Kahlo, niesamowitej meksykańskiej malarce, a poprzedni – o Marii Skłodowskiej-Curie.

Obie książki są niesamowitą inspiracją i gdy zostaną wypełnione przez dziecko, staną się niepowtarzalnymi egzemplarzami, które nadal pozostaną kopalniami wiedzy o swoich bohaterkach.

Więcej o tych dwóch książkach znajdziesz tu!

 

Dziewczynki latają wysoko

tekst i ilustracje: Raquel Diaz Reguera, wydawnictwo: Debit, 2018, objętość: 48 stron, dla dzieci w wieku: 5+, cena okładkowa: 26 zł

Bogato zilustrowana historia trzech koleżanek z podwórka. Tak naprawdę każde dziecko, niezależnie od płci, może się utożsamić z tymi bohaterkami.

Każda z nich ma swoje marzenia i jak każdy z nas – drobne wady i niedoskonałości. Dziewczynki nie zwracają uwagi na to, w czym nie są idealne, za to dążą do spełnienia swoich planów. Pomaga im w tym niezawodny pan Chcieć-to-móc. Helena jest nieśmiała i mało mówi, za to kocha czytać książki i pisać opowiadania. Jest pewna, że zostanie wielką pisarką. Martyna jest okrąglutka, a najbardziej uwielbia grać na skrzypcach. Zamierza zostać wybitną skrzypaczką. Amelia, choć najniższa z klasy, jest przekonana, że zostanie najlepszą pilotką świata. 

Niestety pewnego dnia na ich drodze staje banda Nie-uda-ci-się. Wspólnym działaniem udaje im się sprawić, że dziewczynki zapominają o swoich planach i marzeniach, stają się przygnębione i niepewne siebie.

Przeczytajcie koniecznie, razem z dziećmi, jak to się wszystko skończyło. To książka, która w prosty sposób podaje przepis na realizację najskrytszych marzeń! Opowieść jest na tyle prosto skonstruowana, że jej silne przesłanie trafi również do młodszych dzieci. Idealna lektura do wspólnego głośnego czytania i dobry początek do rozmowy o życiowych priorytetach ? Więcej o tym tytule i zdjęcia książki w środku znajdziesz tu!

 

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek tom 1 i tom 2

tekst: Francesca Cavallo, Elena Favilli, tlumaczenie: Ewa Borówka, wydawnictwo: Debit, 2018, objętość: 224 strony, dla dzieci w wieku: 6+, cena okładkowa: 59,90 zł

To dwa tomy światowych bestsellerów. Niesamowite leksykony wybitnych kobiet pionierek. Ze wszystkich dziedzin, jakie można sobie wymarzyć, z całego świata, przedstawicielki różnych ras, mieszkanki wszystkich kontynentów.

Sto wyjątkowych kobiet w każdej z części, których osiągnięcia mogą być inspiracją dla dzieci. Tytuł zawęża grono zainteresowanych do dziewczynek, ale to tylko pozory. To świetna lektura także dla chłopców.

Każda z omówionych postaci otrzymała całą rozkładówkę. Z lewej strony krótka opowieść, napisana bardzo prostym, przystępnym językiem, bez zbędnych dat i nudnych faktów historycznych. Po prawej stronie mieści się portret oraz cytat – złota myśl przypisywana danej postaci.

Każdą z bohaterek sportretowała inna artystka (lub prawie każdą). Wśród pięćdziesięciu ilustratorek z całego świata znalazła się jedna Polka – Zosia Dzierżawska. Więcej o tych książkach znajdziecie tu! i tu!

 

A Wasze ulubione książki dla dzieci, które dają moc i siłę dziewczynkom to…? Podrzucajcie tytuły co się u Was sprawdziło 🙂 

Reklama

Posty powiązane

Comments (5)

Jako całkiem duża dziewczynka odnalazłam książkę, która naprawdę uświadomiła mi, jak mocne są kobiety. Jak wiele potrafią. Wiecie, co to za tytuł? Podpowiadam: Nasz. Polski. Czterotomowy. Kiedyś lektura…

hmmm… nie wiem ale umieram z ciekawości!

Chłopi ?
Przecież całą wsią baby rządzą… I jest tak, jak one chcą. Tylko się niektóre muszą najpierw “przejechać” na zaufaniu do mężczyzn…

hahahahaa, uwielbiam, ale dawno nie czytałam! Chcę! Dzięki 😀

Seria “Idol” rewelacyjna. “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” jako po prostu zestawienie króciutkich biografii poszczególnych postaci nie wydały się interesujące dla mojej córki (10 lat). Natomiast zachwyciła się ostatnio książką “Girl power” Caroline Paul, której nie znalazłam w powyższym zestawieniu. Zabawna, inspirująca lektura, po jej skończeniu Matylda skomentowała: “Wiesz mamo, dziewczyny naprawdę mogą wszystko!”. Pozdrawiam, Joanna.

Zostaw komentarz