Malala i jej czarodziejski ołówek – Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla dzieciom

Malala i jej czarodziejski ołówek - Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla dzieciom

Dziś prezentujemy Wam książkę, która daje moc. To prawdziwa historia dziewczynki o imieniu Malala, która sprzeciwiła się zakazowi uczęszczania dziewczynek do szkoły w dolinie rzeki Swat, w północno-zachdnim Pakistanie. 

Malala Yousafzai to znana na całym świecie aktywistka z Pakistanu. Zwróciła uwagę całego świata, opisując swoje życie pod rządami talibów przed kamerą BBC. Występowała pod pseudonimem, lecz mimo to pewnego dnia została zaatakowana w drodze do szkoły i cudem przeżyła. Wraz z rodziną, mieszka teraz w Wielkiej Brytanii i podróżując po całym świecie, prowadzi wystąpienia na temat edukacji.

Malala Yousafzai została wielokrotnie nagrodzona za swoja odwagę. Jest między innymi najmłodsza ambasadorką pokoju ONZ, a w 2014 roku została najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Książka “Malala i jej czarodziejski ołówek” to spisana przez nią jej własna historia, która doprowadziła ją do tego, że wysłuchał ją cały świat. To opowieść, która pozwala wierzyć, że każde dziecko może odnaleźc w sobie, w swoich słowach i twórczości, siłę i magię, która pozwoli mu działać i nie pozostawać biernym.

Książka jest bardzo bogato zilustrowana, obrazy zapadają w pamięć, a tekst – choć nie ma go dużo – jest niezwykle esencjonalny. Każde zdanie jest po coś! To bardzo wzruszająca historia, pokazująca również dziesiejszym polskim dzieciom, w jak wspaniałych czasach i miejscu żyją. Ta lektura uświadamia, że wolny dostęp do edukacji jest w niektórych regionach świata wielkim marzeniem dzieci. Pokazuje, że są miejsca na świecie, gdzie dzieci zamiast się uczyć, muszą ciężko pracować, by nie umrzeć z głodu. 

Ze względu na trudną tematykę nie polecam tej książki zbyt wcześnie. Choć ilość tekstu może być mylący, to książka dla dzieci w wieku 6+. Jestem pewna, że wywoła emocje i będzie powodem do poważnych rozmów w waszych domach. Jestem pewna, że takie też są bardzo potrzebne.

Książka jest przepięknie wydana, ma twardą oprawę i dodatkową obwolutę, a na ilustracjach wszystkie magiczne elementy namalowane przez tytułowy magiczny ołówek zostały wydrukowane złotą farbą, która połyskuje pod odpowiednim kątem 🙂 Idealna książka na prezent dla każdego dziecka, zarówno chłopca, jak i dziewczynki!

Polecam tę książkę bardzo! A o postaci Malali przeczytacie również w pierwszym tomie “Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek”, który pokazywaliśmy tu!

tytuł: Malala i jej czarodziejski ołówek

tekst: Malala Yousafzai

ilustracje: Kerascoet

tłumaczenie: Agata Mietlicka-Osadowska

wydawnictwo: Tekturka, 2018

objętość: 48 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 34,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz