Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach – Kate Forsyth

Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach - Kate Forsyth

Mamy dla Was nowość w katalogu wydawnitwa Tadam dla miłośniczek i miłośników baśni. “Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” to  zbiór dawnych opowieści opowiedzianych na nowo przez Kate Forsyth.

Te baśnie zachwycają! Nie spotkacie tu ani jednej przestraszonej królewny, która z zamglonymi oczami wzdycha za księciem na białym rumaku i czeka na ratunek na wysokiej wieży. To opowieści o dziewczynach silnych, biorących sprawy w swoje ręcę, odważnie spoglądających w przyszłość.

Autorka w przedmowie do tego tomu wspomina, że w dzisiejszych czasach wiele osób zna tylko te baśnie, które zaadoptowała wytwórnia Walta Disneya, pełne dziewcząt o taliach osy i słodkich głosikach, albo te spisane przez mężczyzn… Charles’a Perrault, Jana Christiana Andersena czy braci Grimm. To sprawia, że wiele prastarych hisotrii zostało pozbawionych kobiecego pierwiastka.

Autorka zebrała tu opowieści o dziewczętach, które wyruszają w niebezpieczną podróż, by odkryć swe prawdziwe przeznaczenie, a dzięki tym historiom młode czytelniczki zrozumieją, że niosą w sobie moc zdolną zmieniać świat.

Każda z siedmiu spisanych tu baśni poprzedzona jest krótkim wstępem, wyjaśniającym pochodzenie danej opwieści. Są wśród nich historie między innymi z Rosji, Szkocji czy Francji.

Szata graficzna jest świetna. Mroczne, głównie czarno-białe ilustracje zupełnie pozbawione różu i złota, idealnie pasują do tekstu. Jest w nich mrok i tajemnica, tak charakterystyczne dla starych opowieści przekazywanych z ust do ust przez pokolenia.

Książkę zilustrowała Lorena Carrington, która oprócz ilustracji w książkach dla dzieci, zajmuje się też fotografią. To sprawia, że charakterystyczne obrazy w książce są hybrydami fotografii i grafiki, a sama Lorena Carrington zdradziła kulisy tworzenia ilustracji do tych baśni…

Gdy przyjrzycie się uważnie, zobaczycie, że te ilustracje wyglądają inaczej niż większość obrazków w książkach. Każda powstała z wielu osobnych, nałożonych na siebie fotografii. Niektóre składają się nawet z 70 pojedynczych zdjęć, a do ilustracji sklepu z zabawkami wykorzystałam kilkaset elementów! Młode kobiety widoczne na stronach tej książki to córki Kate i Loreny. Natomiast gałązki, kości i liście zebrano w lasach i na łąkach. Sfotografowałam je z tylnym światłem, które uwydatniło ich zarysy, a następnie poddałam obróbce cyfrowej i umieściłam na wielowarstwowych obrazach. Jako postaci ludzkie wystąpili prawdziwi ludzie, a zwierzęta zbudowałam sama.

 

 

 

“Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach” są niesamowite, zapadają w pamięć, momentami przerażają i fascynują dzieci. Od wczoraj mam nową ksywkę w domu… Orzeszkowa Kasia. Nie przegapcie tej nowości. Świetna do wspólnego czytania na głos. Idealna na prezent dla młodych kobiet, które przekraczanie granicy między dzieciństwem a dorosłością mają jeszcze przed sobią 🙂

tytuł: Mądra Wasylisa i inne baśnie o odważnych młodych kobietach

tekst: Kate Forsyth

ilustracje: Lorena Carrington

tłumaczenie: Wojciech Górnaś

wydawnictwo: Tadam, 2019

objętość: 122 strony

cena okładkowa: 39,99 zł

dla dzieci w wieku: 9+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz