Książka o nietoperzu Elizka nie jest straszydłem

Książka o nietoperzu Elizka nie jest straszydłem to nowość w katalogu warszawskiego wydawnictwa Tatarak autorstwa słowackiej artystki, Simony Smatany 🙂

Kojarzycie poprzednio wydane książki tej autorki Franciszka z kompostu.  i Pszczelarza Józka? Dziś prezentowana Elizka jest trzecią z serii kwadratowych, przeuroczych książek popularyzujących wiedzę o przyrodzie.

W pierwszym odcinku serii poznaliśmy dżdżownicę i jej niezwykłą rolę w kompostowanych odpadach i środowisku, w drugim odkryliśmy zbawienny wpływ pszczół na teren, w którym urzędują, a dziś możemy przekonać się, jak pożytecznymi i ciekawymi zwierzętami są jedyne latające ssaki na Ziemie czyli nietoperze.

Tytułowa bohaterka, pełna oczekiwań i ciekawości, postanawia wyruszyć świat. Niestety okazuje się, że nikt nie jest jej przychylny. Ludzie albo się jej boją, albo brzydzą.. uciekają z odrazą, gdy tylko się zbliża. Dopiero po wielu próbach mała znajduje zbudowaną specjalnie dla nietoperzy skrzynkę, w której znajduje bezpieczny kąt.

Autorka obala mity na temat nietoperzy (tak! nietoperze nie piją krwi i nie wplątują się we włosy!), zachwala ich pożyteczny wpływ na środowisko, w którym żyją ludzie, pokazuje, jak wygląda rok z życia nietoperza, a nawet uczy, jak można zadbać o te delikatne zwierzęta we własnym zakresie.

Książka zachwyca ślicznymi jasnymi ilustracjami, starannym wydaniem. No i oczywiście… tak jak w poprzednim tomie serii, w środku książki znajdziecie ekstra dodatek. To QR kod, dzięki któremu usłyszycie tekst książki w interpretacji Moniki Pikuły 🙂

Elementem łączącym poszczególne odcinki serii jest postać kreta Józka. Teraz wiemy już, że jest pszczelarzem i że właśnie rój zmotywował go do założenia ogrodu. Franciszek z kompostu urzęduje właśnie w józkowym ogrodzie i w jego odpadkach, a gdy mała nietoperzyca Elizka jest już gotowa by opuścić dom rodzinny, na ilustracji widzimy żegnające ją czule zwierzęta i wśród nich jest nasz zaprzyjaźniony kret 🙂 To jak postać Raja z książek Davida Walliamsa hehe.

Na koniec dodam tylko, że to kolejna cuuuuudowna książka, która pojawiła się w Polsce dzięki współfinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej “Kreatywna Europa”.

tekst i ilustracje: Simona Smatana

tłumaczenie: Izabela Zając

wydawnictwo: Tatarak, 2023

objętość: 42 strony

dla dzieci w wieku przedszkolnym

cena okładkowa: 46 zł

 

Jeśli macie ochotę na więcej książek dla dzieci związanych z przyrodą, to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz