Ostatnie drzewo – o więzi łączącej ludzi z przyrodą

Ostatnie drzewo - o głębokiej więzi łączącej ludzi z przyrodą

Ostatnie drzewo – o głębokiej więzi łączącej ludzi z przyrodą

Ostatnie drzewo – o więzi łączącej ludzi z przyrodą to nowość wydawnictwa Tatarak! Czwarta książka Štěpána Zavřela, objęta patronatem Strefy Psotnika, która ukazała się w Polsce w serii „Ja, Europejczyk” współfinansowanej w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.
Ta opowieść jest chyba moją ulubioną z dotychczas wydanych. Piszę chyba, bo każda ma nieodparty urok, ale przesłanie ekologiczne, tak ważne dziś, najmocniej do mnie dociera. Bohaterami tej opowieści jest dwójka dzieci, które mieszkają za miastem. Nadir i Selina, dwójka sąsiadów zafascynowanych ogrodnictwem. Dzieci interesowały się roślinami, miały o nich sporą wiedzę i na kawałku ziemi stworzyły coś, co przypominało szkółkę leśną, bogatą w rozmaite gatunki drzew.

Tymczasem w mieście pojawili się bardzo bogaci panowie, z sakwami wypełnionymi złotem i kosztownościami. Obwieścili mieszkańcom, że będą płacić hojnie za drewno. Wszyscy dorośli rzucili się z siekierami na otaczające ich lasy, szybko się wzbogacili… lasy przerzedzały się coraz bardziej, a ludzie byli coraz bogatsi. Pewnego dnia, gdy zostało już ostatnie drzewo, ziemia wokół zamieniła się z piach, deszcz przestał padać, a wszystkie zwierzęta, wliczając w to ptaki, wyprowadziły się z okolicy, ludzie zrozumieli, jak wielki popełniły błąd.

Czy będzie dla nich szansa na uratowanie sytuacji? Może tak, jeśli posłuchają porad Nadira i Seliny. Przeczytajcie koniecznie!

Ostatnie drzewo jest przepięknie, bardzo bogato zilustrowane. Całostronicowe obrazy, charakterystyczny retro styl, zapadają w pamięci na długo, zobaczcie….

tytuł: Ostatnie drzewo

tekst i ilustracje: Štěpán Zavřel

tłumaczenie: Monika Motkowicz

wydawnictwo: Tatarak, 2022

objętość: 32 strony

dla dzieci w wieku: 4+

cena okładkowa: 44 zł

Jeśli jesteście ciekawi innych książek niesamowitego Štěpána Zavřela, to zapraszam tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz