“Pikotek chce być odkryty” Tomasz Samojlik

pikotek1

“Pikotek chce być odkryty” to nietypowa książka o przyrodzie. Nie zawiera słów, a jedynie piktogramy w komiksowych dymkach. Jest jedną wielką ilustracją. Dzięki temu informacje w niej przemycone są dostępne dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać. Forma pozwala na sporą swobodę interpretacji, jest bardzo humorystyczna i wciąga na długie godziny… tak podana wiedza na pewno łatwiej wchodzi do głowy 🙂

Tytułowy Pikotek to bardzo urocze zwierzątko. Jest cały czerwony, ma przesłodki pyszczek i pętelkę na ogonku, której zawdzięcza swoją nazwę. Pikotka jeszcze nikt nie odkrył, a on bardzo by tego pragnął. Wyrusza więc w podróż po lesie, a czytelnik razem z nim. Pikotek spotyka mnóstwo zwierząt i każdego pyta czy wie kim on jest. Równolegle w lesie rozgrywa się 12 historii innych zwierząt, tych dawno odkrytych i znanych. Są wśród nich kret, żubr, niedźwiedź brunatny, lis, wydra. Dzięki piktogramom dowiadujemy się wielu rzeczy… czym żywią się konkretne gatunki, ile mają potomstwa, gdzie mieszkają.

Sztywna kwadratowa okładka kryje poskładaną w harmonijkę książkę, która po rozłożeniu ma prawie 7 metrów. Można ją oczywiście przeglądać złożoną, ale dużo atrakcyjniej i ciekawiej jest po rozłożeniu jej na ziemi. Bardzo dobrze sprawdza się na zewnątrz, na przykład na spacerze w lesie.

Pikotek chce być odkryty

Pikotek chce być odkryty

Pikotek chce być odkryty

Pikotek chce być odkryty

Pikotek chce być odkryty

Pikotek chce być odkryty

Kilka słów o autorze… Tomasz Samojlik mieszka w Hajnówce, zwanej “bramą do Puszczy Białowieskiej”.  To badacz historii przyrodniczej tej puszczy oraz twórca komiksów w jednej osobie. Jego książki i komiksy dla dzieci popularyzują wiedzę o przyrodzie. Najbardziej znane postacie wykreowane przez niego to największy i najmniejszy ssak żyjący w Polsce – żubr Pompik oraz ryjówka Dobrzyk.

Premiera “Pikotka” odbyła się na tegorocznych Warszawskich Targach Książki, gdzie można było zdobyć autograf autora 🙂 nam się udało 🙂

Tomasz Samojlik

tytuł: “Pikotek chce być odkryty”

autor: Tomasz Samojlik

wydawnictwo: Widnokrąg, 2016

objętość: 24 strony, leporello

cena okładkowa: 45 zł

dla dzieci w wieku: 3+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz