Gabinet anatomii – książka z soczewkami

Gabinet anatomii - książka z soczewkami

Prezentujemy niesamowity album o ludzkim ciele – nowość od Dwóch Sióstr. To naprawdę nie jest zwykła książka. W skrócie to Gabinet anatomii – książka z soczewkami, które pozwalają na prześwietlenie organizmu człowieka i odkrycie różnych warstw, które kryją się pod skórą. 

Dzięki pomysłowej technice graficznej, każda z kolorowych ilustracji skrywa w sobie trzy „warstwy”. Można oglądać je po kolei przez kolorowe soczewki dołączone do książki.

Na wstępie do pozycji, znajdujemy łatwą instrukcję obsługi – najpierw należy przyjrzeć się każdej części ciała i przeczytać informacje, zawarte w skondensowanej notce. Później należy przejść do pracowni rentgenowskiej i obejrzeć dokładnie daną część ciała przez filtry, a następnie przejść do gabinetu anatomii, gdzie można dowiedzieć się więcej o wybranych elementach ludzkiego ciała.

Ilustratorami albumu jest duet artystów zwany Carnovsky. To kolumbijska artystka Silvia Quintanilla i Francesco Rugi z Włoch, którzy wykorzystując zjawisko syntezy barw, tworzą prace (instalacje, tapety, ilustracje do książek) przeznaczone do oglądania przez kolorowe filtry lub w kolorowym świetle.

Od razu, gdy otwieramy okładkę książki, znajujemy czarną kopertę z tekturowym przyrządem do oglądania ilustracji. Znajdują się tam trzy foliowe okienka w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Przez czerwony widać szkielet, przez zielony – mięśnie, a przez niebieski – narządy wewnętrzne. Robi to niesamowite wrażenie i pozwala zrozumieć młodemu czytelnikowi, jak jesteśmy zbudowani.

Spróbuję zilustrować działanie soczewek na dwóch przykładowych ilustracjach, lecz w książce jest ich mnóstwo!

Ale, ten imponujących rozmiarów album, to nie tylko zmieniające się obrazy!

Każdy z dziesięciu rozdziałów prezentuje poszczególne części ciała, narządy i układy. W każdym z nich, oprócz wielkich ilustracji przeznaczonych do oglądania przez filtry, znajduje się krótki opis danej części ciała i jej działania oraz szczegółowe informacje o wybranych narządach zaprezentowane na czarno-białych rysunkach, przywołujących na myśl dawne anatomiczne ryciny.

Wśród rozdziałów zawartych w albumie, ten o rozwoju dziecka w łonie matki, u nas okazał się najbardziej porywający, ale inne są równie pasjonujące.

Jak pracuje ucho i dzięki czemu widzimy? Jak zbudowane jest serce i na czym polega jego praca? Co dzieje się z piciem zanim zrobimy siusiu?

Gabinet anatomii – książka z soczewkami, pomoże Wam odpowiedzieć na te i wiele innych pytań!

Serdecznie polecam! Książka idealna na prezent!

tytuł: “Gabinet anatomii”

tekst: Kate Davies

ilustracje: Carnovsky

z języka angielskiego przełożyły: Emilia Oziewicz i Tina Oziewicz

wydawnictwo: Dwie Siostry, 2017

objętość: 64 strony

dla dzieci w wieku: 8+

cena okładkowa: 64,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Czy książka nie jest za “prosta” dla 13-latka?

hmmm…. to zależy od tego jaką ma wiedzę i czy się interesuje anatomią. Raczej nie, chyba, że bardzo dobrze zorientowany 🙂

Zostaw komentarz