Halvdan Wiking – Martin Widmark dla początkujących czytelników

Halvdan Wiking - Martin Widmark dla początkujących czytelników

Halvdan Wiking – Martin Widmark dla początkujących czytelników oraz niesamowita ekranizacja, która właśnie weszła do kin! Kto nie czytał, koniecznie musi nadrobić, zanim zasiądzie przed wielkim ekranem 🙂

Halvdan Wiking to już kolejna,najmniej znana, po Nelly Rapp i słynnym Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai, seria dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem, autorstwa bestsellerowego szwedzkiego pisarza dla dzieci Martina Widmarka.  Tym razem akcja rozgrywa się w czasach świetności wojowniczych i dzikich wikingów, przeszło tysiąc lat temu.

To idealna lektura dla dzieci, które nie są jeszcze przekonane do czytania książek – tekstu nie ma za dużo, czcionka jest spora, opowieść jest bardzo ciekawa i ma mnóstwo elementów, które szczególnie interesują dzieci na tym etapie życia  – zagadki, bójki i strzelaniny, łapanie przeciwników, awantury między dorosłymi  i oczywiście… zaradni dziecięcy bohaterowie.

Autor, z pomocą wartkiej akcji, wciągającej i trzymającej w napięciu, fabuły, przemyca elementy legend i znanych z historii faktów o wikingach. Samych wikingów przedstawia bardzo uczciwie, ukazując, w sposób dostosowany do wieku przewidzianego odbiorcy oczywiście, ich brutalność, kiepski poziom higieny, wierzeniach, składaniu ofiar bogom.

Fabuła oparta jest o konflikt, pomiędzy dwoma wioskami. Tą, w której mieszka Halvdan, czyli Ostbyn, w której ludzie wierzą w wielu bogów i żyją w zgodzie z wikingowską tradycją… oraz, położonej po drugiej stronie rzeki, Vastbyn, która za sprawą mnicha przybysza, przyjęła chrześcijaństwo.

Głównym bohaterem serii jest chłopiec, który przez nieszczęśliwy wypadek musiał zostać w wiosce Ostbyn, na czas dalekiej wyprawy, w której wziął udział jego ojciec. Halvdan został pod opieką tutejszego kowala, któremu na imię Bjorn.  Chłopak zaprzyjaźnia się z niesamowitą dziewczyną z wrogiej wioski. Ich przyjaźń utrzymują, niczym Romeo i Julia, w tajemnicy, aż do czasu…

Mats Vanehem to rysownik, archeolog i wielki fan wikingów, któremu zawdzięczamy ołówkowe ilustracje do tych książek. Dzięki temu, że są czarno białe, nie odciągają tak bardzo uwagi czytelnika od tekstu, ale jeśli się przyjrzymy, możemy zauważyć typowe dla epoki stroje, fryzury, urządzenie pomieszczeń i charakterystyczne wzory.

Jeśli chcecie zachęcić dziecko do samodzielnego czytania, jednocześnie nie boicie się pytań i macie ochotę na dyskusję o różnych wierzeniach,  koniecznie podrzućcie dziecku serię Halvdan Wiking… a potem idźcie do kina!

Halvdan Wiking. Puchar wodza

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Mats Vanehem, wydawnictwo: Mamania, objętość: 124 str, cena okładkowa: 24,90 zł

Halvdan Wiking. Grób obcego

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Mats Vanehem, wydawnictwo: Mamania, objętość: 124 str, cena okładkowa: 24,90 zł

Halvdan Wiking. Wilcze serce

tekst: Martin Widmark, ilustracje: Mats Vanehem, wydawnictwo: Mamania, objętość: 124 str, cena okładkowa: 24,90 zł

Dajcie znać jak u Was sprawdzi się Halvdan Wiking – Martin Widmark dla początkujących czytelników 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz