“Rzeka czasu. Podróż przez historię świata” Peter Goes

xx2

Wydawnictwo Dwie Siostry od kilku lat dostarcza polskim czytelnikom, między innymi, piękne, wielkoformatowe albumy popularnonaukowe dla dzieci. Tej jesieni ich nakładem ukazał się duży atlas historii świata. Nienagannie wydany, graficznie cudowny, zapiera dech w piersiach.

Autor przedstawił historię w niespotykanej dotąd formie graficznej. Jest to oś czasu, która pokazana jest jako wielka rzeka, mająca swoje źródło w Wielkim wybuchu, od którego to wszystko się zaczęło. Kolejne rozkładówki, w porządku chronologicznym, ukazują najważniejsze epoki i wydarzenia, poprzez dinozaury, pierwszych ludzi, Mezopotamię, aż po czasy dzisiejsze. Ostatnia rozkładówka zatytułowana jest “Po roku 2010”.

Książka jest kopalnią wiedzy, lecz pokazuje historię jedynie przez pryzmat najważniejszych haseł. Jest inspiracją do dalszych poszukiwań i poszerzania wiedzy. Tekstu nie jest dużo, to raczej dodatek do niesamowitych ilustracji, pełnych szczegółów, które mogą wciągnąć nawet nieumiejących jeszcze czytać.

Pamiętam, że gdy byłam dzieckiem, zapytałam tatę, czy jak on był mały, to czy stolica była w Krakowie. Mój ojciec bez sekundy zawahania odpowiedział rozbawiony, że nie, w Gnieźnie. Mnie lampka się nie zapaliła, po prostu uznałam to za fakt.  Album pomaga młodemu człowiekowi ułożyć ważne wydarzenia w kolejności, na osi, bo zwłaszcza dla dzieci historia jest abstrakcją.

To debiutancka książka autorska Belga, Petera Goes, który po kilkunastoletniej przerwie w ilustrowaniu książek powrócił, i to z jakim hukiem 🙂 POLECAM!

xx3

5

xx4

Animację przedstawiającą album możecie zobaczyć tu:

tekst: Peter Goes, Sylvia Vanden Heede

ilustracje: Peter Goes

przekład z języka niderlandzkiego: Iwona Mączka

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2016

72 strony

od 7 do 99 lat

cena okładkowa: 59,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (7)

Mojego 8-miesięczniaka ta książka jeszcze nie zainteresuję, ale 9-letni brat (prawdziwy książkoholik – po siostrze ;-)) powinien być zachwycony.

Już kilka razy miałam ją w koszyku i odkładałam w ostatniej chwili. I chciałabym, i boję się.
Bardziej ją oglądacie czy trochę tekstu też jest?

tekst jest, jak najbardziej, ale skupia się na najważniejszych wydarzeniach globalnie, po kilka-kilkanaście zdań na rozkładówkę oraz mniejsze dopiski…. a dlaczego się boisz? Gdzie wątpliwość?

Chciałabym przekazać moim dzieciom, że historia to nie nuda i przykry obowiązek w szkole – tylko fascynująca wyprawa w przeszłość i ciekawa przygoda Emotikon smile:) Ta książka z pewnościa będzie jej dobrym początkiem:)

Mój 6,5 letni syn uwielbia historię (po tacie) i mógłby opowiedziec niejedną ciekawą nawet dla dorosłego historię. Dzięki tej książce mógłby rozwijać swoją pasje i być może zrealizować swoje marzenie o byciu przewodnikiem dla dzieci po twierdzy kłodzkiej lub wawelu :-).

Bardzo dobrze znam Wydawnictwo Dwie Siostry 🙂 Mój dziesięcioletni Kuba lubi ich książki. Zazwyczaj kupuję na https://kids.showroom.pl/marki/928,wydawnictwo-dwie-siostry a ty?

a ja najczęściej kupuję w księgarni stacjonarnej, przez internet rzadko mi się zdarza 🙂

Zostaw komentarz