Frida Kahlo w książkach dla dzieci i młodzieży

Frida Kahlo w książkach dla dzieci i młodzieży

W naszym zestawieniu zatytułowanym “Frida Kahlo w książkach dla dzieci i młodzieży” prezentujemy cztery, najlepsze pozycje, dzięki którym przybliżymy najmłodszym postać wspaniałej meksykańskiej artystki i zainspirujemy młodych czytelników do dalszych poszukiwań. 

Ikoniczna, kolorowa, wojownicza, bezkompromisowa… Frida Kahlo nie bez powodu stała się jedną z najbardziej znanych malarek XX wieku, a obrazy, które wyszły spod jej pędzla, jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Jej barwna postać, pełen cierpienia i bólu życiorys oraz zachwycająca sztuka, którą tworzyła, tak często jest tematem twórczości innych.

Wybraliśmy cztery książki, z której każda przeznaczona jest dla dzieci w innym wieku, tak by każdy znalazł tu coś dla siebie 🙂 Zaczynamy od cudnej pozycji dla przedszkolaków, a skończymy na ilustrowanej biografii Fridy przeznaczonej dla nastolatków w wieku 15+ 🙂

Frida Kahlo (seria Mali WIELCY)

tekst: Maria Isabel Sanchez Vegara, ilustracja: Gee Fan Eng, wydawnictwo: Smart books, cena okładkowa: 34,99 zł

To książka przeznaczona dla czytelników w wieku przedszkolnym. Niezwykłą Fridę Kahlo dzieci mogą poznać jako małą dziewczynkę. Przecież każdy człowiek, nawet największy geniusz, kiedyś był mały. „Mali WIELCY” to polskie tłumaczenie bestsellerowej serii „Little People, BIG DREAMS”, której autorką jest, urodzona w Barcelonie, Maria Isabel Sanchez Vegara.

Zilustrowanie opowieści o Fridzie powierzono ilustratorce pochodzącej z Malezji, Gee Fan Eng. Pewnie dlatego graficzne opracowanie tego odcinka wydaje się najbardziej… egzotyczne. Postaci namalowane są w specyficznym stylu, przypominają lalki… Więcej o tej, i innych odcinkach serii, znajdziecie klikając tu!

Frida Kahlo (seria Idol)

tekst i ilustracje: Justyna Styszyńska, wydawnictwo: Widnokrąg, cena okładkowa: 37 zł

To wielkoformatowa książka aktywnościowa, która w całości została poświęcona życiu i twórczości Fridy Kahlo. Idealna na długie jesienno-zimowe wieczory. Zawiera oczywiście mnóstwo informacji na temat artystki, duże arkusze naklejek oraz sporo zadań do wykonania z kredkami i innymi plastycznymi przyborami, ale również jest źródłem wiedzy ogólnej o sztuce i nie tylko 🙂

Idealnie nadaje się dla dzieci od szóstego roku życia, ale może być atrakcyjna również dużo później. Jest interaktywna, więc to użytkownik wpłynie na to, jak zostanie uzupełniona, a informacje w niej zawarte mimochodem trafią do głowy młodego artysty 🙂 To narzędzie, które uczy przez zabawę.

Książka jest niesamowitą inspiracją, a gdy zostanie wypełniona przez dziecko, stanie się niepowtarzalnym egzemplarzem. Więcej o IDOLU Fridzie Kahlo oraz innych odcinkach tej serii możecie zobaczyć klikając tu!

Frida Kahlo. Biografia

tekst i ilustracje: Maria Hesse, wydawnictwo: Sonia Draga/Debit, cena okładkowa: 49,90 zł

Zestawienie “Frida Kahlo w książkach dla dzieci i młodzieży” nie mogłoby zaistnieć bez tej książki. Jest najobszerniejsza i najpoważniejsza ze wszystkich dzisiaj prezentowanych. Ilość rysunków w tej publikacji jest tak duża, że można by pomyśleć, że to lektura dla przedszkolaków. Nic bardziej mylnego! Wiek odbiorcy oceniam na 15+, ale to indywidualne, bo zależy od gotowości na “dorosłe tematy”. Tu, zarówno w tekście jak i w warstwie ilustracji, znajdują się informacje o życiu Fridy Kahlo przeznaczone dla starszych czytelników. Z tej bogato ilustrowanej biografii, czytelnik dowie się nie tylko o bezkompromisowej osobowości, bólu i cierpieniu artystki, ale również o seksie, zdradach męża czy poronieniu.

Napisana z lekkością, bardzo ciekawa, inspirująca… przepiękny spacer przez życie i pasję Fridy Kahlo 🙂

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Frida Kahlo strona 52

tekst: Elena Favilli i Francesca Cavallo, ilustracja Fridy: Helena Morais Soares, wydawnictwo: Debit, cena okładkowa: 59,90 zł

Na koniec perełka, która nie jest w całości dedykowana Fridzie, ale… To zestawienie nie mogłoby istnieć, gdybym nie dodała tej pozycji 🙂 To, moim zdaniem, książka, która powinna znaleźć się w każdym domu, a jedna ze stu przedstawionych postaci to właśnie nasza dzisiejsza bohaterka, Frida Kahlo.

Jeśli nie znacie jeszcze “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” to napiszę tylko, że to absolutny sztos, a mianowicie… niesamowity leksykon wybitnych kobiet pionierek. Ze wszystkich dziedzin, jakie można sobie wymarzyć, z całego świata, przedstawicielek różnych ras, mieszkanek wszystkich kontynentów. Sto kobiet, których osiągnięcia mogą być inspiracją dla dzieci, nie tylko dziewczynek. Tytuł zawęża grono zainteresowanych do dziewczynek, ale to tylko pozory. To świetna lektura także dla chłopców. Kto jeszcze nie ma na półce, koniecznie musi nadrobić!

Frida Kahlo w książkach dla dzieci i młodzieży wstępuje naprawdę często. Jeśli znacie inne wartościowe pozycje o tej postaci, wpisujcie tytuły w komentarzach 🙂 

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz