“Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce”

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

Jerzy Kukuczka to nasza duma narodowa. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku na świecie, a jego osiągnięcia są niesamowite: jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów, czyli czternaście ośmiotysięczników Himalajów i Karakorum, w tym cztery z nich zimą, pozostałe nowymi drogami, a ponadto dokonał tego w rekordowym tempie.  Osiągnął tak wiele, wbrew wszystkim przeciwnościom, w czasach gdy Polacy mieli bardzo duże trudności z wyjazdami zagranicznymi, zdobywaniem niezbędnego sprzętu i pieniędzy.

Czytając życiorys Jerzego Kukuczki porusza ogromna determinacja w dążeniu do celu, naprawdę niespotykana. Dla swoich marzeń i pasji poświęcił wszystko. Nigdy się nie poddawał, wysoko stawiał poprzeczkę i dawał z siebie wszystko. Jego postawa zachwyca i ciekawi nie tylko ludzi podzielających miłość do gór. Jakiś czas temu przeszłam fascynację złotą erą polskiego himalaizmu oraz fenomenem dominacji Polaków w Himalajach w latach 70. i 80. Czytałam namiętnie różne publikacje, oglądałam filmy dokumentalne. Jedną z książek w tym temacie wzięłyśmy na warsztat w naszym “dorosłym” book clubie, który spotyka się regularnie. Nasza koleżanka po tym spotkaniu zainteresowała się tak bardzo tematem, że sama zaczęła się wspinać i ma już pierwsze osiągnięcia za sobą.

Do tej pory był to temat osiągalny tylko dla dorosłych, nie było książki dla dzieci o Jerzym Kukuczce, więc gdy zobaczyłam tę pozycję w zapowiedziach wiedziałam, że muszę ją mieć u siebie, że chcę przekazać tę historię moim dzieciakom.

Książka jest u nas od kilku dni, nie mogę się nią nacieszyć. Przeczytałam ją jednym tchem, jest bardzo dobrze napisana, historia trzyma w napięciu od pierwszych zdań. Chwilami jest zabawna, ale zdarzają się momenty prawdziwego wzruszenia… Tekst napisała Anna Czerwińska – Rydel, autorka książek dla dzieci, w dużej mierze poświęconych biografiom. Nie ma w Polsce drugiego autora, który tak konsekwentnie pisałby biografie wielkich Polaków. Recenzje audiobooków tej autorki o Fryderyku Chopinie i Farenhaicie możesz znaleźć tu.

Bardzo cenne jest podejście autorki do każdej pisanej przez nią biografii, stara się bowiem być jak najbliżej opisywanego tematu, dotknąć, poczuć, w miarę możliwości – być w miejscach opisywanych akcji. Ciężko jej było na początku wejść w temat himalaizmu, prywatnie nigdy się tym tematem nie zajmowała, nie pasjonowała. Aby książka była jak najbardziej prawdziwa, podjęła sporą pracę zapoznawczą 🙂 rozmawiała ze wspinaczami, którzy opowiadali jej jakie emocje towarzyszą im w czasie wypraw, jak się czują w różnych sytuacjach, jak reagują na ekstremalne warunki, np. na zimno czy na chorobę wysokościową. Autorka nawet dostała od wydawcy czekan i kask, żeby mogła zapoznać się ze sprzętem wspinaczkowym 🙂

Książka powstawała też przy ogromnym wsparciu rodziny Jerzego Kukuczki – jego żony Pani Cecylii i synów, Wojtka i Maćka. Nic nie odbyło się bez ich redakcji merytorycznej. To sprawia, że książka jest bardzo osobista, szczera i wiarygodna. To nie jest bajka, to jest historia prawdziwa.

To również publikacja obszerna i wyczerpującą temat. Oprócz wciągającej historii opartej na faktach, jest wzbogacona o odnośniki z mnóstwem informacji historycznych i geograficznych. Za opracowanie graficzne odpowiada bardzo popularna ilustratorka Marianna Oklejak.

Książka “Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce” to debiutancka książka wydawnictwa Na szczyt. Na okładce i grzbiecie widnieje duża liczba 1, co cieszy mnie ogromnie …. bowiem wydawca planuje by była to trylogia. Kolejna część będzie o Wandzie Rutkiewicz, a trzecia o pierwszym na świecie zimowym wejściu na Everest, gdzie będą wspomniane sylwetki wielu Polaków, związanych z górami, m.in. Andrzeja Zawady, Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego.

To biografia wielkiego człowieka, ale również i przede wszystkim – to wciągająca historia o sile marzeń i ich realizacji, o dążeniu do celu za wszelką cenę, ale również o podejmowaniu trudnych decyzji i ponoszeniu ich konsekwencji. Cieszę się, że dzięki tej książce historia Jerzego Kukuczki trafi w ręce młodych czytelników. Wiem, że kontakt z tą książką będzie inspirować.

Spełniajcie marzenia!

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

tekst: Anna Czerwińska – Rydel

ilustracje: Marianna Oklejak

Na szczyt, 2016

192 strony

do samodzielnego czytania dla gimnazjalistów, licealistów i dorosłych

w towarzystwie dorosłego od 10 lat

cena okładkowa 44 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

Jestem zachwycona tą książką. Na razie przeczytałam ją sama, ale ja tylko Tosia trochę podrośnie, będziemy czytać ją razem.

Zostaw komentarz