Ciało człowieka – najlepsze książki dla dzieci

Ciało człowieka - najlepsze książki dla dzieci

Prezentujemy zestawienie “Ciało człowieka – najlepsze książki dla dzieci” z kilku powodów. Po pierwsze budowa ludzkiego ciała to niezwykle pasjonujący temat, który dotyczy każdego, niezależnie od wieku. Dzieci szczególnie interesują się ciałem, różnicami płci czy rozwijaniem się płodu w brzuchu mamy. To dla nich pasjonujące i ważne. Można ten fakt świetnie wykorzystać również wtedy, gdy dziecko nie jest szczególnie zainteresowane książkami i czytaniem.  Poza tym… książek dla dzieci wokół tego tematu jest mnóstwo, a tylko niektóre są naprawdę wyjątkowe. Włąsnie takie tu zebraliśmy 🙂

Nasze ciało

tekst i ilustracje: Hector Dexet, wydawnictwo: Mamania, 2017, 38 stron, dla dzieci w wieku: 1+, cena okładkowa: 34,90 zł

To niezwykła książka kartonowa dla najmłodszych, która dzięki otworom, dziurom i przekładkom bardzo przystępnym językiem pokazuje dziecku tajniki ludzkiego ciała. To książka prawie bez tekstu. Językiem są prote, śliczne ilustracje, które dzięki pomysłowym trikom stają się niezwykle wymowne. Rysunki pozbawione szczegółów i detali. Duże plamy koloru, wyraźne elementy, bez rozpraszaczy. To zdecydowanie fawaryt wśród książek kartonowych pokazujący ciało człowieka najmłodszym.

Seria Moje Ciało

tekst i ilustracje: Gen-ichiro Yagyu, wydawnictwo: Tako, od 2014, dla dzieci w wieku: 3+, cena okładkowa każdej: 29 zł

To bardzo zabawna seria omawiająca w każdym odcinku poszczególne części ciała. Do dziś ukazały się: Strupek, Piersi, Dziurki w nosie, Zęby oraz Pępek. Proste ilustracje japońskiego autora, wykorzystujące bardzo ograniczoną paletę barw, trafiają do wyobraźni przedszkolaka, a poruszone kwestie – fascynują. Niektóre części serii (te, które ukazały się jako pierwsze, gdy mój syn był maluchem… znam na pamięć). Świetna seria, czekam na więcej!

Co kryje ciało?

tekst i ilustracje: Aina Bestard, wydawnictwo: Tatarak, 2017, 24 strony, dla dzieci w wieku: 3+, cena okładkowa: 54 zł

To już trzecia książka Ainy Bestard, która ukazała się dzięki Tatarakowi. Piękna, z lupami, pobudzająca wyobraźnię i wyjątkowa!

Wewnatrz okładki znajduje się duża koperta, a w niej kartonowa plansza z trzema lupami – w czerwonym, niebieskim i zielonym kolorze. Ilustracje zostały zaprojektowane w taki sposób, że elementy które przez nie widzimy zmieniają się w zależności, przez który kolor folii patrzymy. Dzięki temu jedna ilustracja jest tak naprawdę czterema. Książka nie zawiera zbyt dużo tekstu, to raczej zachęta do zabawy i pierwszej fascynacji wiedzą na temat ciała, dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Do książki dołączono również dwustronny plakat. Z jednej strony prezentuje chłopczyka, a z drugiej dziewczynkę. Można go zawiesić na ścianie w pokoju i oglądać wieczorami… Publikacja warta uwagi!

Jeśli chcecie zobaczyć poprzednie książki z tej serii, to zapraszam: Co kryje morze? oraz Co kryje las?

Ciało człowieka z serii Świat wczoraj i dziś

tekst: Steve Parker, ilustracje: Giovanni Casselli, Guiliano Fornari, Sergio, Polska Oficyna Wydawnicza “BGW”, 64 strony, dla dzieci w wieku: 6+

Jedna z wielu książek, które zachowały się w naszym domu z mojego dzieciństwa i wale się nie zestarzała. Jest to jedna z części serii popularnonaukowej Świat wczoraj i dziś, która ukazywała się w latach dziewięćdziesiątych XX w. Na szczęście można ją bez problemu kupić na rynku wtórnym, więc bez wyrzutów sumienia ją pokazuję 🙂

Książka bardzo dokładnie opisuje budowę, zasady funkcjonowania, poczęcie, rozwój i wzrost ludzkiego organizmu. Pomaga zrozumieć procesy, jakie zachodzą we wszystkich częściach ciała dzięki częstym porównaniom funkcjonowaniu narządów do procesów technologicznych dobrze znanych z życia codziennego.

Ilustracje są bardzo szczegółowe i fascynujące. Poszukajcie jej, jest świetna!

Gabinet anatomii

tekst: Kate Davies, ilustracje: Carnovsky, wydawnictwo: Dwie Siostry, 2017, 64 strony, dla dzieci w wieku: 8+, cena okładkowa: 64,90 zł

Ten niesamowity album o ludzkim ciele to też książka z soczewkami, które pozwalają na prześwietlenie organizmu człowieka i odkrycie różnych warstw, które kryją się pod skórą. Zawiera dużo więcej informacji niż poprzednia, przeznaczona jest dla starszego odbiorcy.

Dzięki pomysłowej technice graficznej, każda z kolorowych ilustracji skrywa w sobie trzy „warstwy”. Można oglądać je po kolei przez kolorowe soczewki dołączone do książki.

Na wstępie do pozycji, znajdujemy łatwą instrukcję obsługi – najpierw należy przyjrzeć się każdej części ciała i przeczytać informacje, zawarte w skondensowanej notce. Później należy przejść do pracowni rentgenowskiej i obejrzeć dokładnie daną część ciała przez filtry, a następnie przejść do gabinetu anatomii, gdzie można dowiedzieć się więcej o wybranych elementach ludzkiego ciała.

Aby przeczytać o niej więcej i zobaczyć więcej zdjęć należy kliknąć tu!

ANATOMIA.

OBRAZ LUDZKIEGO CIAŁA NA WYJĄTKOWYCH AŻUROWYCH RYCINACH

tekst i ilustracje: Helene Druvert, wydawnictwo: Mamania, 2017, 48 stron, dla dzieci w wieku: 6+, cena okładkowa: 89 zł

 

Książka otrzymała wyróżnienie w Bolonii na największych targach książki dla dzieci na świecie. I nic dziwnego 🙂 To zupełnie wyjątkowy atlas anatomiczny, który ukazuje budowę ciała przy pomocy bardzo precezyjnych, ażurowych ilustracji wyciętych laserem.  Dzięki spektakularnym rycinom pozwala zajrzeć w głąb ludzkiego ciała. Misternie wycinane układy narządów pomagają wyobrazić sobie, jak człowiek wygląda w środku. Oprócz tego w środku znajdują się prezentacje poszczególnych narządów zilustrowane ruchomymi klapkami, które po odsłonięciu ukazują tajniki ich działania. Tu głownie sfera graficzna zwraca uwagę, ale oprócz tego książka zawiera mnóstwo rzetelnej wiedzy. Jest niesamowita! Wysoki koszt egzemplarza jest spowodowany bardzo wtsokimi kosztami produkcji i są w pełni uzasadnione! Zobaczcie koniecznie!

Znacie te książki?

Które Wam się podobają?

A może możecie polecić jakąś, której tu nie ma, a powinna? 🙂

Reklama

Posty powiązane

Comments (6)

Ciało. Jak to działa i Człowiek. Jak to działa! Ciało dla młodszych, śmeszne i zdynsasowane (bąki obowiazkowo obecne!). Człowiek dla starszych. Nudy nie ma! 🙂

Z wydawnictwa tako jest jeszcze “piersi”

wiem, oczywiście… wymieniłam w tekście, bo aktualnie nie mamy własnego egzemplarza

Z listy Psotnika wybieram zdecydowanie Anatomię / Wyd. Mamania – to superpropozycja dla dzieci w wieku szkolnym. Dla młodszych dzieci polecam ‘Ciało bez tajemnic’ wyd. Olesiejuk (przetestowane przez 3-letnią Milę) – to książka rysunkowa z mnóstwem otwieranych okienek. Sprawdza się jako pierwsza podróż w głąb ludzkiego ciała. Ukazała się w 2015 roku.

Dziękuję za ten wpis 🙂

Mam w domu u mojej mamy “Ciało człowieka”. Była to moja pierwsza książka, która zafascynowała mnie niesamowitą budową i funkcjonowaniem naszego organizmu. Może właśnie dzięki niej zostałam lekarzem…?

Zostaw komentarz