Wyjątkowe wydanie “O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej

O krasnoludkach i o sierotce Marysi - Maria Konopnicka

Najbardziej znany utwór Marii Konopnickiej, opublikowany po raz pierwszy pod koniec dziewiętnastego wieku, obecny w polskiej kulturze od pokoleń, w absolutnie zachwycającym, ekskluzywnym wydaniu. Tadammmmm…. oto “O krasnoludkach i o sierotce Marysi” jakiej jeszcze nie znacie!

Książka ukazała się kilak lat temu, ale dotąd nie miałam okazji jej zaprezentować i chodziło to za mną od dłuższego czasu. Bardzo się cieszę, że wreszcie nadeszła ku temu okazja 🙂

Postanowiłam, że nie będę streszczać tej baśni… jest tak dobrze znana i obowiązkowa jako lektura w szkole podstawowej od kilku pokoleń, że to wydaje się zbędne. Tym razem chciałabym się skupić na walorach tego konkretnego wydania, bo, moim zdaniem, jest najpiękniejszym ze wszystkich dostępnych na naszym rynku. A przecież wersji tego utworu jest po prostu mnóstwo.

Doceni ją z pewnością każdy dorosły, który zagląda do Strefy Psotnika. Dla osoby, która interesuje się literaturą dziecięcą, bardzo ważny wydaje mi się fakt, że wydawca zachował pełny i oryginalny tekst baśni. Nie ma tu skrótów i przeróbek redakcyjnych. To ciekawe doświadczenie, bo rzadko można spotkać ten tekst w oryginale, a adaptacje często są słabej jakości.

Dla młodego czytelnika tekst może być momentami trudny, bo są tu archaizmy i słowa dziś już niezrozumiałe. Ja nie boję się czytać dzieciom starsze teksty, każdemu polecam spróbować, jeśli czuje opory, ale tu, aby pomóc dzieciom, na końcu książki został umieszczony słownik. Można więc czytając, posiłkować się nim.

Ja wiem, że to jest utwór zaliczany do literatury dziecięcej, ale w tym wydaniu to również książka dla dorosłych. Niesamowicie jest w dorosłym życiu czytać książkę, którą zna się z dzieciństwa. Odżywają wspomnienia, a co chwila jesteśmy zaskakiwani, odkrywając nowe warstwy pozornie znanej książki.

Myślę, że to przepiękna pozycja na prezent, który zostanie z dzieckiem na całe życie albo na przykład jako podarunek dla nauczyciela na zakończenie roku szkolnego… bo ta książka, jako obiekt, jest zachwycająca. Bardzo okazały format, znacznie większy od standardowego A4, ogromna ilość niesamowitych, malarskich ilustracji, obustronnie zadrukowana obwoluta, okładka pokryta jedwabistym lakierem, elegancka czerwona wstążka do zaznaczania. Wydrukowana na papierze o bardzo wysokiej gramaturze, grubym i mięsistym. Dzięki czerwonym brzegom wygląda na barwiony w masie. Tu się TOTALNIE nie ma do czego przyczepić i życzyłabym sobie, żeby wszystkie książki tak wyglądały 😀

Ilustracje, a w zasadzie obrazy, są autorstwa Alicji Kocurek. Ciężko je opisać słowami, po prostu sami zobaczcie 🙂

tekst: Maria Konopnicka

ilustracje: Alicja Kocurek

wydawnictwo: AA S.C., 2015

objętość: 208 stron

cena okładkowa: 149 zł

dla dzieci w wieku: 6+

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Mam na półce stare wydanie, ale nie miałabym nic przeciwko, żeby to nowe stanęło obok tego historycznego;) Ilustracje są zachwycające!

to prawda… w tym wydaniu tekst Marii Konopnickiej nabiera nowego znaczenia 🙂

Zostaw komentarz