Śmieciogród – książka dla dzieci o tym, jak uratować świat!

Śmieciogród - książka dla dzieci o tym, jak uratować świat!

Dziś prezentujemy bardzo ważną nowość od wydawnictwa Papilon. To “Śmieciogród” Oli Woldańskiej-Płocińskiej, czyli książka dla dzieci o tym, jak uratować świat!

I nie ma w tym ani odrobiny przesady! Ta książka jest ogromną dawką inspiracji dla wszystkich, którym losy naszej planety nie jest obojętny. Każdy, niezależnie od wieku, dowie się z niej welu ciekawych rzeczy. Tekst daje poczucie, że nasze działania mają sens i nie są bez znaczenia. Co dla mnie bardzo ważne – znajdują się tu informacje o tym, jak daleko śmiecioproblem zabrnął, jak niebezpieczne to jest dla Ziemi, ale Autorce daleko od straszenia Czytelnika. Znajdziecie tu mnóstwo podpowiedzi i zachęty do prób życia w idei “zero waste”.

Niby każdy wie, że jest aktualnie na świecie zbyt dużo śmieci… oczywistym jest, że produkujemy za dużo, za tanio i za szybko przedmioty, które rozkładają się bardzo bardzo wolno. Ale czy zawsze zastanawiamy się nad tym dokonując wyboru konsumenckiego? To bardzo ważne, żeby myśleć o tym i żeby rozmawiać na te tematy z dziećmi.

Każda rozkładówka, po krótce, omawia jedno zagadnienie. Dowiadujemy się czym jest minimalizm, jak ostatnimi czasy zmieniło się podejście do opakowań, o aktywistach działających na rzecz ograniczenia odpadków. Nie brakuje informacji o prawidłowej segregacji śmieci, kompostowaniu czy piciu wody z kranu.

Książka jest bardzo bogato zilustrowana, bo w zasadzie każda strona to wielka ilustracja, na której jest umieszczony tekst. Wśród informacji znajduje się mnóstwo ciekawostek. Czy wiedzieliście na przykład, że samorząd duńskiej wyspy Bornholm podjęł decyzję, że od 2032 roku nie będą z niej wywożone żadne śmieci?!? Albo że jest na świecie Bea Johnson, której czteroosobowa rodzina produkuje rocznie jedynie słoik śmieci?

Na końcu jest zamieszczony słowniczek najważniejszych pojęć związany z tematem książki oraz plansza prezentująca Złotą piątkę, czyli pięć prostych rzeczy, które każde dziecko może przestrzegać, pomagając zmniejszać odpady.

“Śmieciogród” to kontynuacja serii, w której ukazała się jak dotąd jedna, za to bardzo ważna książka dla dzieci o prawach zwierząt. To “Zwierzokracja” o której pisaliśmy oczywiście i możecie wrócić do tego tu!

To niezmiernie ważne, by ta książka trafiła w łapki najmłodszych Czytelników. Obdarowujcie znajome Wam dzieci, czytajcie i inspirujcie się dla naszej planety i dla nas wszystkich 🙂

tytuł: Śmieciogród

tekst i ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska

wydawnictwo: Papilon, 2019

objętość: 80 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 49,90

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz