“Dzieci korzeni” Sibylle von Olfers

"Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers

Rzekłabym, że to dość długo wyczekiwana premiera na polskim rynku 🙂

“Dzieci korzeni” to urocza książka obrazkowa, która powstała 110 lat temu, w 1906 roku i doczekała się przeszło 80 wydań za granicą. Należy do ścisłego grona klasyki dziecięcej u naszych zachodnich sąsiadów, a od pierwszego dnia wiosny tego roku zawita w Polsce! Bardzo dobra data na premierę tej książki, dotyczy bowiem przyrody budzącej się do życia, przemian pór roku i cykliczności w naturze.

Jest to jedna z dziewięciu książek autorskich dla dzieci Sibylle von Olfers. Dzięki niej właśnie autorka stała się popularna w swojej ojczyźnie, ale również w Wielkiej Brytanii i Holandii. Żyła zaledwie 34 lata i tworzyła na początku XX wieku w panującym wtedy duchu modernizmu.

Jeśli chcesz zaprzyjaźnić dziecko ze sztuką secesyjną, możesz zacząć już od wczesnych lat, właśnie tą książką. Znajdziesz tu typowe elementy dla tego stylu –  inspirację przyrodą, bogactwo ornamentów, płaskie kolorowe plamy, zastępujące perspektywę i światłocień.

Krótki tekst, wierszowana historia, w sam raz dla przedszkolaków – choć oszczędna, pozwala na wielopoziomową interpretację i jest bardzo klimatyczna. Ilustracje są świetne, przywołujące na myśl twórczość Elsy Beskow, przenoszą w fantastyczny świat skrzatów, krasnali, podziemnej tajemnicy. Książka w baśniowy sposób wyjaśnia co dzieje się w przyrodzie, gdy nastaje wiosna. Przedstawia malutkie pucułowate dzieci, które mieszkają pod ziemią w korzeniach i Matka Ziemia – tu staruszka w czepcu – budzi ich, jak mama rano swoje dzieci – wzywając do działania. Dzieci doskonale wiedzą co mają robić, wypełniają swoje obowiązki i dzięki nim owady i kwiaty budzą się na wiosnę. Potem jest lato i jesień, aż w końcu jak każdego wieczora mama swoje dzieci, Matka Ziemia nawołuje dzieci korzeni by poszły spać i poczekały przez zimę aż nadejdzie pora na kolejną wiosnę.

Książka została dodatkowo wzbogacona przez wydawcę opracowaniem filologicznym, zawierającycm zdjęcie autorki, fakty na jej temat i rozważania na temat książki.

“Dzieci korzeni” to pierwsza książka dla dzieci wydana przez młodziutkie wydawnictwo Przygotowalnia. Uważam, że to bardzo dobry debiut i trzymam za nich kciuki! Świetna robota – twarda oprawa, płócienny grzbiet, papier ecru, ciemno brązowa, w kolorze gęstej czekolady czcionka – te wszystkie elementy sprawiają, że książka wygląda bardzo elegancko i zachowała retro charakter. Dopracowana w szczegółach, przyjemnie się ją trzyma w ręku 🙂 zwłaszcza, że okładka jest pokryta jedwabistą folią!

 

"Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers"Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers

"Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers

"Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers

"Dzieci korzeni" Sibylle von Olfers

tytuł: “Dzieci korzeni”

tekst i ilustracje: Sibylle von Olfers

wydawnictwo: Przygotowalnia, 2016

objętość: 26 stron

dla dzieci w wieku: 3+

cena okładkowa: 34,90 zł

KUP TERAZ U PSOTNIKA

Reklama

Posty powiązane

Comments (5)

Któż inny wytropilby dla nas kolejna perelke? Dzięki Mioda 🙂

🙂 cała przyjemność po mojej stronie Wiol 🙂

hmm, cos zle zakodowalam, myslalam ze konkurs trwa do 21.03. a tu juz po konkursie… 🙁
ale dzieki za recenzje, tak czy siak ksiazka znajdzie sie w naszej biblioteczce! 🙂

Zagapiłaś się wiosennie 😀 niebawem będzie kolejny konkurs to będziesz mogła nadrobić 😀 pozdrawiamy

wyglada obłednie ojjj zakochałam sie i te robale 😉 <3 hihiiii

Zostaw komentarz