Świąteczna opowieść Astrid Lindgren Lis i skrzat

Dziś, po raz pierwszy w tym roku u Psotnika, książka związana z Bożym Narodzeniem. To nowość poznańskiego wydawnictwa Zakamarki, świąteczna opowieść Astrid Lindgren Lis i skrzat 🙂

W kulturze skandynawskiej bardzo ważną rolę odgrywają małe stworzenia nazywane trollami czy skrzatami. W Szwecji te drugie są szczególnie ważne. Wierzy się, że mieszkają w domostwach, niewidoczne dla ludzi, sprawują pieczę nad gospodarstwem i zwierzętami.

Takim właśnie, starym, doświadczonym skrzatem jest ten tytułowy skrzat, z dziś prezentowanej nowości. Nikomu nie może stać się krzywda, gdy on jest na straży.. nigdy by na to nie pozwolił. On dba o ludzi i ich zwierzęta, a oni dbają o niego, codziennie wystawiając mu na przykład miskę z ciepłym posiłkiem.

W opowieści jest też lis o imieniu Mikael. On nie ma tyle szczęścia. Jest samotny i sam musi zadbać o siebie. Codziennie głodny kładzie się do swej nory. Jest zima, wszystko jest przykryte śniegiem i ciężko mu zdobywać pokarm. Pewnego dnia postanawia zakraść się do pobliskiego gospodarstwa i pod osłoną nocy, wykraść którąś z kur. Nikt nie ma prawa go zobaczyć.

Gdy lis wciela plan w życie, spotyka skrzata. Jak zakończy się ich spotkanie? Czy skrzat pozwoli mu upolować kurę? Czy skrzat przegoni głodnego lisa?

Opowieść Astrid Lindgren jest przeznaczona dla najmłodszych, pełna ciepła, prostoty i uroku. Niesie ze sobą przesłanie, by dbać o każdego, być wrażliwym na innych… przecież lis atakuje kury, bo jest głodny, nie dlatego, że jest kimś złym 🙂

Książka jest bardzo bogato zilustrowana przez Evę Eriksson, jedną z moich ulubionych szwedzkich ilustratorek. Jej postacie, miejsca, świat są bardzo przyjazne i urocze. Tak samo jest  w tej książce, której każda niemalże rozkładówka jest przepięknym bajkowym obrazem.

tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Eva Eriksson
tłumaczenie: Anna Węgleńska
wydawnictwo: Zakamarki, 2022
twarda oprawa płócienny grzbiet
format: 21,5 x 26,5 cm
stron: 28
cena okładkowa: 39,90 zł
dla dzieci w wieku: 3+

Jeśli świąteczna opowieść Astrid Lindgren Lis i skrzat to za mało i

macie ochotę na więcej świątecznych książek, to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz