Czerwone wilczątko – Amelie Flechais

Czerwone wilczątko - Amelie Flechais

Na tę książkę nie da się nie zwrócić uwagi – przyciąga niesamowitą szatą graficzną, która zachwyca już od pierwszej strony okładki. Wewnątrz jest jeszcze lepiej. Magiczne ilustracje są na wszystkich stronach, większość zajmuje całe rozkładówki. Ciekawie rozdzielone są graficznie równolegle przedstawione światy w opowieści – do ilustracji zastosowano dwa różne style. Tekstu jest niewiele, a zaprojektowane tu czcionki są bardzo dekoracyjne, co sprawia, że pięknie komponują się z obrazami, stanowiąc jego część.

“Czerwone wilczątko” to opowieść zainspirowana baśnią Charles’a Perrauta “Czerwony Kapturek”. W fabule znajdziemy wiele podobieństw. Tytułową bohaterką jest dziewczynka, która zawsze nosi czerwony płaszczyk. Mama prosi ją o dostarczenie koszyczka z jedzeniem do babci, któa jest już stara i niedołężna. Matka ostrzega ją przed niebezpieczeństwami, jakie mogą ją spotkać po drodze. Dziewczynka idzie drogą do domku babci, ale spotyka ją niebezpieczeństwo i wpada w tarapaty, z których wybawia ją silny mężczyzna.

Podobne do znanej nam baśni, prawda?

Prawie to samo, gdyby nie to, że dziewczynka jest wilczątkiem, jest przestrzegana przed okrutnymi ludźmi, spotyka uroczą dziewczynkę z burzą blod włosów i wielkimi pięknymi oczami, która z dziką rozkoszą więzi małe, naiwne dziecko wilków, grozi małej śmiercią.

W zasadzie wariacja Amelie Flechais jest bardzo wierna oryginałowi. Tylko z pozoru się różni.

Historia jest bardzo mroczna i nie kończy się happy endem, tak jak na tradycyjną baśń przystało! Odważnie, bo mam wrażenie, że istnieje tendencja do unikania trudnych lektur.

Jeśli zastanawiacie się co czytać dzieciom, to uważam, że trudne lektury są bardzo potrzebne. Nie należy ich omijać szerokim łukiem. Dla dziecka, przeżycie bolesnych wydarzeń wraz z bohaterem, w bezpiecznym towarzystwie rodzica, to niezastąiony sposób na radzenie sobie w życiu z trudnymi sytuacjami, szansa na doświadczenie traumy, ale w sposób kontrolowany i wreszcie…. świetna okazja do dyskusji, rozmów i przemyśleń.

Czytajcie i oglądajcie “Czerwone wilczątko”… na zdrowie Wam to wyjdzie 😀

tytuł: “Czerwone wilczątko”

scenariusz i rysunki: Amelie Flechais

tłumaczenia: Ana Brzezińska

wydawnictwo: Kultura gniewu, Krótkie gatki, 2017

objętość: 80 stron

dla dzieci w wieku 8+

cena okładkowa: 49,90 zł

Czerwone wilczątko - Amelie Flechais

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz