zaka5

zakax

Lotta Olsson stworzyła świat bardzo przyjazny dziecku, bezpieczny, kolorowy, bez agresji. Można totalnie rozmarzyć się w pomieszczeniach maleńkich domków, malutkich naczyń i miniaturowych babcinych kredensów.

Mrówkojad i Orzesznica to duet bohaterów już czterech książek. Stanowią idealną literacką parę, bo totalnie do siebie nie pasują, są skrajnie inni, ale przyjaźnią się na zabój. Poczciwy Mrówkojad jest duży, niezgrabny, trochę ciamajdowaty, a mała sprytna Orzesznica to bardzo zaradna dziewczyna.

Prezentację tytułów rozpocznę od wydanego w tym roku, najmłodszego na rynku. To książka przeznaczona dla dzieci od 3 lat. Wcześniejsze, wydane w latach 2012-14 są zaadresowane dla dzieci od 6 roku życia.

“Sam w domu” to historia, która bardzo przydaje się u nas w domu. Każda próba wyjścia bez dzieci spotyka się z oporem i naprawdę czekam, aż zrozumieją, że rozłąka jest czasem potrzebna. Mrówkojad przechodzi właśnie taką drogę myślową…

Otóż Orzesznica postanawia wziąć udział w kursie kulinarnym o zdrowych słodyczach. Zostawia swojego przyjaciela Mrówkojada na cały długi dzień. Dla niego to wielka tragedia, nie wyobraża sobie, że może zostać sam. Na początku chce ukarać przyjaciółkę – postanawia cały czas płakać i aż przyjemnie mu się robi na sercu, gdy pomyśli, że ona znajdzie go zalanego łzami. Na pewno będzie żałowała, że go zostawiła. Niestety łzy nie przychodzą, więc Mrówkojad zmusza się do płaczu. Kroi cebulę i jednocześnie myśli o smutnych rzeczach. Po długim czasie cebula się kończy, a wraz z nią jego rozpacz. Musi coś wymyślić… na szczęście wpada na genialny pomysł, który zmienia całą sytuację na pozytywną. Dzięki temu odczuwa satysfakcję z bycia w pojedynkę, odnajduje przyjemność w czekaniu na najbliższą osobę, planuje co zrobi, gdy Orzesznica pójdzie na kurs kolejny raz.

W książce pojawia się jeszcze jeden bohater – kret Stellan, który jest bardzo stary i ma ogromny apetyt na życie. Przypomina mi moją dziarską babcię, która nigdy nie ma czasu i zawsze listę rzeczy do zrobienia. To dobry przykład dla wszystkich babć i dziadków, którzy z wnukami zasiądą do lektury tej książki 🙂

zaka6

zaka8

zaka7

Po zapoznaniu się z tą książką na pewno będziecie mieli apetyt na więcej. Kolejne 3 książki są przeznaczone dla starszych dzieci, więcej w nich tekstu, mniej ilustracji, a format sprzyja samodzielnemu czytaniu. Są poręczne, mają krótkie rozdziały i font jest dopasowany dla początkującego czytelnika. Idealnie nadają się również do czytania na głos przez dorosłego. Ich tematy nie są lekkie, autorka wzięła na warsztat bardzo poważne sprawy i przepięknie przetłumaczyła je na język dzieci. Lotta Olsson jest też autorką książki “Wierzcie w Mikołaja”, której jesteśmy wielkimi fanami, jej recenzja była pierwszą jaka ukazała się na Strefie Psotnika, a możecie wrócić do niej tu.

“Dziwne zwierzęta”, w której Mrówkojad i Orzesznica organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę, to opowieść o tym jak się różnimy, jak inność jest cenna, a przy okazji pełno tu faktów ze świata zwierząt zaprezentowanych w zgłoszeniach do konkursu. Mamy tu żuka gnojowego, jętkę, dziobaka i wiele innych.

“Inna podróż” to opowieść o tym, jak podróżować bez wychodzenia z domu, bo przecież nie zawsze ma się możliwość wyjechania.

“Sens życia” przedstawia rozważania bardzo poważne. Mrówkojad postanawia napisać książkę o sensie życia, ale zastanawiając się nad tym tematem dochodzi do wniosku, że każdy ma inny sens życia, dla każdego co innego jest ważne.

Każdej z czterech książek o Orzesznicy i Mrówkojadzie ogromnym atutem są ilustracje Marii Nilsson Thore, którą oprócz tej serii znamy ze świątecznego hitu “Prezent dla Cebulki”.

Na koniec dodam jeszcze, że wszystkie książki są wydane na najwyższym poziomie – starannie dobrany papier, piękne płócienne grzbiety, tłoczone litery i wszystko czego można chcieć od pięknej książki.

GORĄCO POLECAM!

zaka5

zaka10

zaka12

zaka13

tekst: Lotta Olsson

ilustracje: Maria Nilsson Thore,

tłumaczenie z języka szwedzkiego: Agnieszka Stróżyk

Wydawnictwo Zakamarki

“Sam w domu” 2016, dla dzieci 3+, cena okładkowa 34,90 zł

“Dziwne zwierzęta” 2012, dla dzieci 6+, cena okładkowa 34,90 zł

“Inna podróż” 2013, dla dzieci 6+, cena okładkowa 34,90 zł

“Sens życia” 2014, dla dzieci 6+, cena okładkowa 34,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (6)

Zanim zaczęłam czytać Twoją recenzję zwróciłam uwagę na ilustracje i zostałam nimi zauroczona. A recenzja tylko utwierdza mnie w przekonaniu, ze chciałabym nabyć te książki dla siebie, tzn. dla Różyczki.

😀 oczywiście wszystkie książki nabywamy dla dzieci 😀 a książki o Orzesznicy i Mrówkojadzie cudne absolutnie

Oho! Widzę, że nie bez powodu dodałam kiedyś te książki do naszej zakupowej listy. Chyba pora poznać Orzesznicę i Mrówkojada. Dzięki za przypomnienie 😉

[…] luty / A ty kim będziesz w przyszłości? marzec / „Co kryje las?” Aina Bestard kwiecień / „Edzio. Przyjęcie w blasku księżyca” Astrid Desbordes i Marc Boutavant maj / „Szczuroburger” David Walliams czerwiec / „Rasmus i włóczęga” Astrid Lindgren czyta Elżbieta Jungowska lipiec / Cudny świat Orzesznicy i Mrówkojada […]

Czas zakupić małe co nie co 🙂 P.S świetne zdjęcia 🙂

My również z dziećmi jesteśmy ogromnymi fanami Mrówkojada i Orzesznicy! Dotarła już do nas nowa książka o ich przygodach – Maskarada:)

Zostaw komentarz