Chłopiec, dziewczynka i mur – Ulf Stark zainspirowany podróżą do Palestyny

Chłopiec, dziewczynka i mur - Ulf Stark zainspirowany podróżą do Palestyny

“Chłopiec, dziewczynka i mur” to, nowa w katalogu wydawnictwa Zakamarki, niezwykle poruszająca opowieść dla dzieci o tęsknocie, nadziei i sile braterskiej miłości. Ulf Stark,  zainspirowany podróżą do Palestyny, napisał uniwersalną historię o dwójce rodzeństwa, a Anna Höglund niezwykle ją zilustrowała.

Adham i Sulafa codziennie widzą mur. Po jego drugiej stronie został ich dom z niebieskimi okiennicami i niebieskimi drzwiami, to właśnie tam rośnie ich drzewo, dające najpyszniejsze pomarańcze na świecie. Teraz nie mogą się tam dostać, muszą pozostawać po drugiej, zacienionej stronie muru.

Dzieci bezustannie tęsknią. Sulafa pragnie być poetką. Jest niepełnosprawna, dużo rozmyśla i układa swoje wiersze. Natomiast Adham, troskliwie opiekuje się siostrą, podejmuje próby przeskoczenia muru o tyczce. Poddaje się, gdy w końcu dociera do niego, że nigdy nie uda mu się pokonać takiej wysokości.

Pewnego dnia chłopiec wpada na ryzykowny pomysł, jak znaleźć się po drugiej stronie. W tajemnicy przed rodzicami postanawia wprowadzić swój plan w życie. Tylko Sulafa wie o wszytkim i ich wierny przyjaciel, pies Kysz, który też ma niemały udział w projekcie 🙂

Musicie koniecznie przeczytać co się wydarzy w tej hisotrii. Poetycka, subtelna, poruszają, a jednocześnie trzymająca w napięciu lektura dostarcza sporo emocji i powodów do refleksji. Jest idealnym pretekstem do podjęcia trudnych tematów w dyskusji z młodym człowiekiem. O wojnie, o marzeniach, o dążeniu do celu, o przyjaźni między ludźmi czy zwierzętami…

Autora książki raczej nie trzeba przedstawiać. Ulf Stark, który po ciężkiej chorobie zmarł w 2017 roku, to jeden z najwybitniejszych i najbardziej cenionych szwedzkich autorów dla dzieci. W swoim dorobku ma tak niesamite książki jak “Czy umiesz gwizdać Joanno?” czy “Jak tata pokazał mi wszechświat”, znane w Polsce dzięki Zakamrakom. Ilustratorką książki jest Anna Höglund, o której już nie raz wspominaliśmy w Strefie Psotnika. “Chłopiec, dziewczynka i mur” to kolejna książka Ulfa Starka ilustrowana właśnie przez nią, a jej autorski tytuł, którym się ostatnio zachwycaliśmy to “O tym można rozmawiać tylko z królikami”, do którego możecie wrócić tu!

tytuł: Chłopiec, dziewczynka i mur

tekst: Ulf Stark

ilustracje: Anna Höglund

tłumaczenie: Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2019

objętość: 44 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 27,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz