Bajki filozoficzne “Małe opowieści o Wielkich Sprawach”

Bajki filozoficzne “Małe opowieści o Wielkich Sprawach”

Bajki filozoficzne “Małe opowieści o Wielkich Sprawach” to nasze najnowsze internetowe odkrycie! Czy można zarazić dziecko miłością do języka i filozofii, puszczając mu bajki na YT?

Okazuje się, że tak!

Czytanie, wbrew temu co przepowiadano, wcale nie umiera. Nadal jest wysoko cenioną rozrywką wśród dzieci, które podejrzewane były o to, że wciągnięte przez internety, ekrany i natarczywe bodźce, stracą chęć do eksplorowania języka i wiążących się z nim wyzwań. Tak się nie stało i miejmy nadzieję, że nigdy się nie wydarzy. Zresztą zawsze były dzieci, które czytały i te, których to wcale nie pociągało.

Internet nie tylko nie odciąga od czytania (właściwie sporo tam pisanych treści), ale okazuje się również doskonałym środkiem propagowania literatury, choćby poprzez, nieskromnie wspomnę, blogi książkowe, których popularność cały czas ma się dobrze. Ludzie potrzebują wsparcia w docieraniu do interesujących, wartościowych treści. A skoro jesteśmy przy wartościach…

Nie raz słyszę pytanie, czy oprócz książek, znam jakieś ogólnodostępne bajki, które zainteresują dzieci filozofią. Filimiki są poszukiwane zwłaszcza teraz, gdy większość czasu spędzamy w domach, a cała edukacja odbywa się przez internet.

Do tej pory miałam problem ze wskazaniem dobrego przykładu, aż tu nagle okazało się… 🙂

Izabela Skorupka, pisarka, autorka powieści i książek dla dzieci, piosenek, pedagożka i instruktorka teatralna, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyła serię krótkich filmików będących podstawą do rozważań na temat głębokich problemów i wartości i skierowane są do młodych widzów w wieku 8-14 lat. Bajki filozoficzne “Małe opowieści o Wielkich Sprawach” dotyczą ważkich tematów. Wykorzystują dość klasyczną, wręcz zakrawającą na “retro”, formę, nie stronią jednak od lekkości i dowcipu.

Znane z baśni i legend postacie są wrzucane przez autorkę w dość zaskakujące sytuacje, które stają się podstawą do rozważań na temat (nie bagatela) sensu życia, naszej roli w świecie i tegoż świata charakteru. Krytyczne myślenie jest w cenie, a zaczynać je warto od najmłodszych lat. Atrakcyjne, kolorowe choć proste, animacje stworzone również przez autorkę tekstów (która również udzieliła głosu postaciom) dają możliwość dobrej zabawy, śmiechu, ale również zanurzenia się w filozofię, która jest wszak, obok matematyki, królową nauk. Taka forma niedługiego słuchowiska czyni z “Małych opowieści…: internetowe formy literackie, które mogą być pomocą dydaktyczną dla nauczycieli, ale też rodziców lubiących myślące dzieci…

My takie uwielbiamy!

Izabela Skorupka, kobieta o wielu talentach, którą mogliście poznać już na łamach bloga Psotnika, zrobiła rzecz świetną!

Zapraszam serdecznie do obejrzenia filmików o Zbuju Łomoto, Maharadży Amożebyteku, Księżniczce Elokwencji i wielu innych nietuzinkowych postaciach.

 

Po więcej filmików w tej serii udajcie się na kanał autorki na you-tube tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz