podroz7

podroz7

Ta książka zachwyca od pierwszego wejrzenia. Płócienny grzbiet, elegancki albumowy format, szlachetny papier. Piękna kolorowa ilustracja na okładce, przedstawiająca dwójkę dzieci siedzących na paczkach oraz kobietę dopychającą jeszcze ostatnie bibeloty do walizy. W tle góry, lasy, ptaki i fale wzburzonego morza. Tytuł “Podróż” zapowiada niezłą przygodę.

Już na pierwszej stronie znajdujemy zapowiedź smutnych wydarzeń. Narratorem jest dziecko. Opowiada co spotkało ich rodzinę.

Kiedyś często spędzali weekendy na plaży. Miasto, w którym żyli, było blisko morza. Ale wybuchła wojna i wokół nich zaczęły dziać się złe rzeczy. Wojna zabrała tatę, a mama postanowiła, że spakują wszystko i udadzą się w podróż do miejsca, gdzie już nie będą musieli się więcej bać.

Książka w poetycki sposób opisuje ich trudną drogę w nieznane. Nie kończy się oczywistym happy endem, ale pozostawia nadzieję, że bohaterowie znajdą wreszcie swój bezpieczny dom.

Niesamowicie zilustrowana, pełna symboli, porusza bardzo aktualny problem uchodźców. W sposób jednoznaczny staje po ich stronie, niesie za sobą wyraźne przesłanie. To nie jest przypadek, tylko przemyślana koncepcja autorki.

Francesca Sanna poznała mnóstwo ludzi, którzy odbyli niebezpieczną i długą podróż, zanim trafili do obozu dla uchodźców we Włoszech. Zapamiętała te opowieści i stworzyła wymowny, symboliczny i bardzo poruszający kolaż z doświadczeń poznanych imigrantów. Z książki bije przede wszystkim wrażliwość i wyjątkowa empatia.

Nie da się przejść obojętnie obok tej niesamowitej pozycji. Polecam jako pretekst do przemyśleń i rozmów.

podroz1

podroz2

podroz3

podroz4

podroz9

tekst i ilustracje: Francesca Sanna

Kultura Gniewu, 2016

seria krótkie gatki

48 stron

dla dzieci 10+

cena okładkowa 44,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz