O tym można rozmawiać tylko z królikami – Anna Höglund – picturebook dla młodzieży

O tym można rozmawiać tylko z królikami - Anna Höglund

Donoszę uprzejmie, że katalog wydawnictwa Zakamarki wzbogacił się o nowy tytuł dla nastolatków – “O tym można rozmawiać tylko z królikami”. To autorska książka Anny Höglund. Zupełnie wyjątkowa, bo inna niż wszystkie.

Picturebook o trudnych tematach, związanych z dorastaniem i rozmyśleniach egzystencjalnych skierowany do młodzieży. W swojej ojczyźnie, Szwecji, została wielokrotnie nagrodzona, w tym uznana za najlepszą książkę obrazkową roku oraz za najlepszą książkę artystyczną roku.

Tekstu jest niewiele, a ciemne obrazy głęboko zapadają w pamięć. Atmosfera książki jest mroczna i niepokojąca. Główny bohater, kilkunastoletni chłopak, opowiada czytelnikowi o swoich przemyśleniach dotyczących otaczającego go świata i relacji między ludźmi. On czuje się, jakby był przebrany za kogoś innego.

Na ilustracjach jest przedstawiony jako biały królik, stanowiąc na obrazach dziwny, niepasujący do swojego świata, element. Czytając łatwo utożsamić się z bohaterem. Każdego w wieku dorastania trapują podobne przemyślenia i są chwile, że ciężko się z nimi uporać. Bohater, którym mógłby być każdy, czuje się inny, uważa, że nie pasuje do świata, w którym żyje, jednocześnie ma potrzebę bliskości i przynależności. Nie znajduje oparcia w rodzinie czy rówieśnikach. Jest inny niż wszyscy, zupełnie zagubiony.

Czasem zdarza się, że w jego otoczeniu osoby nabierają drobne elementy króliczego wyglądu. To te unikalne chwile, gdy ktoś dociera do niego choć na chwilę, nawiązuje się nić porozumienia.

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Autorka porusza trudne tematy, pomaga nastolatkom przejść przez okres, w którym targają nimi ciężkie do zrozumienia emocje, a wniski z przemyśleń nie napawają optymizmem.

Bardzo polecam! Podsuwajcie młodzieży i czytajcie sobie.

tytuł: O tym można rozmawiać tylko z królikami

tekst i ilustracje: Anna Höglund

tłumaczenie: Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2018

objętość: 60 stron

oprawa twarda

dla młodzieży

cena okładkowa: 29,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz