“Mat i świat” Agnieszka Suchowierska

"Mat i świat" Agnieszka Suchowierska

"Mat i świat" Agnieszka SuchowierskaKsiążka Agnieszki Suchowierskiej jest zupełnie niepozorna … bajeczka o misiu, a tymczasem jej lektura to świetny pretekst, by porozmawiać z dziećmi o problemach społecznych, różnicach kulturowych… to fajna bajka na wywołanie dyskusji, u nas zadziałało dokładnie tak…. no dobra, na moją uwagę, że są miejsca, gdzie dzieci nie mogą chodzić do szkoły, mój syn poważnie powiedział, że to fajnie 🙂 ale wyjątek tylko potwierdza regułę, bo potem już było tylko lepiej 🙂

Tytułowy Mat jest pluszakiem, który urodził się w chińskiej fabryce zabawek. Jako miś optymista ma wiele przygód, podróżuje po całym świecie, stykając się przy okazji z bogactwem i biedą.

Mimo, iż „Mat i świat” porusza trudne sprawy, takie jak skrajne ubóstwo czy praca dzieci, nie jest lekturą przygnębiającą. W bardzo szczery i otwarty sposób dociera do dzieci, które dowiadują się z przygód misia Mata, że istnieją problemy społeczne, że nie każdy żyje w takich warunkach jak one, że istnieją takie miejsca jak chociażby wzgórze w Kairze, Mukattan. Tysiące ludzi, którzy tam żyją, zajmuje się segregacją śmieci, które zwożą wózkami z całego Kairu. Bohaterowie ze Śmieciowej Wioski są skrajnie biedni, ale stanowią kochającą się rodzinę. Nie mają nic wartościowego, a pięcioletni chłopiec, Hosni, nigdy nie miał swojego pluszaka. Jego ojciec znajduje Mata, który jest w opłakanym stanie. Jest brudny, ma naderwane ucho i nie ma jednego oka. Przynosi go do domu, wszystkie jego dzieci marzą by go dostać, rodzice jednak decydują, że obdarują najmłodszego, bo nigdy nie miał swojego misia.

Po przeczytaniu tej książki dzieci mogą zdać sobie sprawę, że nawet ich zniszczone i niechciane zabawki mogą komuś innemu sprawić wielką radość.

Wszystkie trudne słowa występujące w tekście (np. hieroglify czy nadbagaż) są wyróżnione i wyjaśnione. Bardzo podoba mi się to rozwiązanie, dzieciaki często zadają pytania dotyczące znaczenia nieznanych słów. Słowniczek jest bardzo przydatny, zwłaszcza przy samodzielnym czytaniu.

Ujmujące są też postacie trzeciego planu 🙂 Ponury Kamień Przydrożny 🙂 czy egzaltowana Złota Suknia Koktailowa, która zdecydowanie skradła mi serce!

Ilustracje łódzkiego artysty, Tomasza Kaczkowskiego, są bardzo dobrym uzupełnieniem, uwielbiam jego nowoczesny komiksowy styl.

"Mat i świat" Agnieszka Suchowierska

"Mat i świat" Agnieszka Suchowierska

"Mat i świat" Agnieszka Suchowierska

Książka uhonorowana Nagrodą Literacką Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

Jeśli nie boicie się trudnych tematów – serdecznie Wam polecam!

"Mat i świat" Agnieszka Suchowierska

tytuł: “Mat i świat”

tekst: Agnieszka Suchowierska

ilustracje: Tomasz Kaczkowski

wydawnictwo: Krytyki Politycznej, 2015

objętość: 64 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 29,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Comments (7)

fajnie 🙂 ja się bardzo cieszę, że na tą książkę trafiliśmy! 😀

Świetny tekst. I te fotografie 🙂 czad!!!

Dziękuję 😀 mój syn także zaszczycony 😀

Bardzo ciekawa recenzja 🙂 i ladne zdjecia. Sama bym chetnie przeczytala;) A ten mis to chyba jakis kuzyn Mata :). Prosze pozdrowic syna! Dziekuje!

😀 Pani Agnieszko! Czekamy na nowe książki!

bardzo dziękujemy i pozdrawiamy Autorkę 😀

Zostaw komentarz