Rodzina Obrabków i psia sprawa

Rodzina Obrabków i psia sprawa to nowość wydawnictwa Zakamarki i już trzeci tom totalnie zwariowanej serii dla dzieci, które dopiero szlifuję trudną umiejętność samodzielnego czytania 🙂 

Te książki opowiadają o przygodach rodziny, która kradnie i jest z tego dumna 🙂 Już nie raz wspominałam, że to dość odważna koncepcja, jak na polskie standardy! Szwedzi traktują literaturę dziecięcą z dużo większym dystansem, luzem i zdecydowanie mniej oczekują dydaktyzmu w książkach dla dzieci. Cieszę się, że i do nas przedostają się takie treści, bo ja Obrabków uwielbiam!

W skład ich rodziny wchodzą: Babcia – Anarchia, tata Zbirosław, mama Cela, córka Kryminelka, w skrócie nazywana Elką, pies Glina i synek Ture… tylko jego imię nie pasuje do kryminalnych tematów, a to nie bez przyczyny. Chłopak jest zupełnie inny niż jego rodzina. Nie lubi kłamać, nie potrafi skrzyżować palców za plecami, uważa kradzież za zło, przyjaźni się z sąsiadem policjantem…  sami rozumiecie, że rodzice bardzo martwią się o niego i o jego przyszłość.

W trzecim tomie nieco lepiej poznamy psa Glinę oraz świat z jego psiej perspektywy. Nad rodziną zawisło niebezpieczeństwo odebrania im przez władzę pupila. Na prośbę nowego policjanta muszą przedstawić paragon zakupu czworonoga, a jak się domyślacie… został on “buchnięty” i żadnego dowodu zakupu nie ma. Ture jest załamany, a rodzice nic sobie nie robią z polecania policji. Zbiro wybiera się na szkolenie organizowane przez Towarzystwo Krzewienia Złodziejstwa, a mama zamierza ukryć psa…

Przekonajcie się koniecznie, jak skończy się ta sytuacja 🙂

Autorem tekstu jest Anders Sparring. Jeśli wpiszecie jego imię i nazwisko w wyszukiwarce grafiki, ukażą Wam się portrety mężczyzny „spod ciemnej gwiazdy”, w pasiastej bluzce i powyciąganej czapce 🙂 kojarzące się z kartoteką z aresztu.

Autorem ilustracji jest Per Gustavsson, którego kreskę, oprócz serii o rodzinie Obrabków, mieliśmy już okazję poznać w Kosmicznych Świętach.

tytuł: Rodzina Obrabków i psia sprawa

seria: Rodzina Obrabków

tekst: Anders Sparring

ilustracje: Per Gustavsson

tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

wydawnictwo: Zakamarki, 2022

objętość: 60 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 34,90 zł

Kliknij, jeśli masz ochotę poznać pierwszy lub drugi tom tej serii 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz