“Matylda” Roald Dahl

Matylda Roald Dahl, blog o książkach dla dzieci

Jednym z postanowień noworocznych Psotnika jest nadrobienie zaległości, a wśród nich… zaprezentowanie na blogu kolekcji powieści dla dzieci niepodważalnie jednego z najwybitniejszych pisarzy XX w. Roalda Dahla, którą w 2016 wydała oficyna Znak emotikon z okazji 100-lecia urodzin autora.

W serii jak dotąd ukazało się 6 tytułów, ale wiadomo już, że to nie koniec. Kolejne mają ukazać się wkrótce. Autor napisał kilkanaście książek dla młodych czytelników, więc mamy nadzieję, że ukażą się wszystkie. To by był piękny zbiór!

Roald Dahl był niesamowicie barwną postacią i ekscentykiem. Podobno został skremowany wraz ze swoimi ulubionymi przedmiotami – piłą tarczową, ołówkami, czekoladą i butelką whiski 😀 Jest uznany za mistrza świata w opowiadaniu historii, jego książki były wielokrotnie ekranizowane, ma też swoich naśladowców 🙂 naszym zdaniem cudowny David Walliams wzoruje się pisarsko właśnie na Roaldzie Dahlu!

Jako pierwszą zdecydowaliśmy się zaprezentować “Matyldę”.

Po pierwsze dlatego, że jest jedną z najbardziej popularnych książek tego autora, a po drugie spodobała nam się okładka – dziewczynka, która stoi na ogromnym stosie książek wydała nam się bliska. Zdecydowanie pasuje do naszej ekipy.

Dzieci posiadające nadzwyczajne zdolności, które musza radzić sobie z porzuceniem przez dorosłych to bardzo charakterystyczny temat w twórczości tego autora. Tytułowa Matylda to dziewczynka, która jest malutkim geniuszem. W wieku 3 lat zaczęła potajemnie odwiedzać bibliotekę. Szybko przeczytała wszystkie dostępne w niej książki dla dzieci, a następnie dla dorosłych. Wykazuje też nadzwyczajne zdolności w innych przedmiotach. Jej jedynym problem to koszmarni rodzice, którzy okropnie ja traktują i nie wspierają w najmniejszym nawet stopniu.

Ta historia to jedna wielka farsa. Cechy bohaterów są skrajnie przejaskrawione. Rodzice głównej bohaterki są tak beznadziejni, że brak słów. Wściekają się, że córka czyta książki, marnując na to czas. Są dumni z tego, że zarabiają pieniądze wciąż oszukując ludzi. Gdy nauczycielka Matyldy odwiedza ich by opowiedzieć o niesamowitych zdolnościach ich dziecka, nie chcę słuchać, bo przerwała im oglądanie ulubionego serialu w TV. Ale rodzice to nie wszystko – dyrektorka szkoły uwielbia znęcać się nad dziećmi, strasznie ich nie lubi, więc gdy tylko ma okazję łapie ich za włosy, podnosi za uszy, a nawet – rzuca nimi przez okno.

Ogromna dawka świetnego poczucia humoru, wciągająca historia i pewniak przyjemności czytania! A do tego zwariowane ilustracje Quentina Blake’a.

Jeśli jeszcze nie znacie tej książki, to bardzo bardzo polecamy nadrobić zaległości 🙂

Matylda Roald Dahl

Matylda Roald Dahl

najlepsze ksiązki dla dzieci

tytuł: “Matylda”

tekst: Roald Dahl

ilustracje: Quentin Blake

wydawnictwo: Znak emotikon, 2016

objętość: 234 strony

dla dzieci w wieku: 8+

cena okładkowa: 32,90 zł

 

inne książki tego autora prezentowane na Strefie Psotnika:

Charlie i fabryka czekolady

Fantastyczny Pan Lis oraz Wiedźmy

Reklama

Posty powiązane

Comments (2)

Córka dosłała tę książkę po angielsku od swojej anglistki. My z mężem czytaliśmy tę książkę po polsku. Oboje uznaliśmy, że to chyba nie jest książka dla dzieci, a zwłaszcza dla naszego dziecka (właśnie przez te przejaskrawienia, o których piszesz). Niemniej jednak pozwoliliśmy córce przeczytać ją po angielsku.

i jaka była jej reakcja?

Zostaw komentarz