Prawa zwierząt w książkach dla dzieci

Prawa zwierząt w książkach dla dzieci

W zestawieniu zatytułowanym “Prawa zwierząt w książkach dla dzieci” przedstawiamy literaturę dziecięcą związaną z bardzo ważnym zagadnieniem. To tytuły, dzieki którym dziecko zrozumie, że zwierzętom należy się szacunek oraz, że zwierzęta też, tak jak ludzie, mają swoje prawa. 

Temat niesamowicie aktualny i potrzebny. Nigdy go za dużo, bo jako gatunek, mamy jeszcze mnóstwo do zrobienia w tym obszarze. Na szczęście na rynku wydawniczym pojawia się sporo książek, które dotykają tych tematów. Postanowiliśmy zaprezentować wam kilka wybranych, wyselekcjonowanych, zdecydowanie najlepszych naszym zdaniem, gdybyście poczuli potrzebę poruszenia tematu praw zwierząt z dziećmi, w domu czy podczas zajęć edukacyjnych w przedszkolu, szkole czy świetlicy.

Nie są to same nowości, niektóre książki trochę starsze również przypominamy, ale co najważniejsze… wszystkie póki co, są łatwo dostępne w księgarniach.

Jako modelka w sesji zdjęciowej, wystapiła schroniskowa sunia Kiwi, która zatrzymała sie u nas tymczaowo, do czasu znalezienia szczęśliwego domu 🙂

Zatm zaczynajmy! Oto wyjątkowa piątka, która według nas idealnie prezentuje temat: PRAWA ZWIERZĄT W KSIĄŻKACH DLA DZIECI 🙂

Uratuj mnie

tekst i ilustracje: Patrick George, teksty w języku polskim: Małgorzata Strzałkowska, Wydawnictwo Bajka, 2017, 30 stron + 11 transparentnych arkuszy

To niezwykła książka obrazkowa adresowana do wszystkich przyjaciół zwierząt, wydana pod patronatem Strefy Psotnika.

Najmłodszych zachwyci wyrazistymi, przyjaznymi w odbiorze ilustracjami oraz zabawą w przekładanie transparentnych stron i – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – ratowanie zwierzaków z różnych opresji. Starsze dzieci skłoni do refleksji nad prawami zwierząt oraz naszymi codziennymi wyborami. Rodzicom spodoba się jej prosta forma, a zarazem niebanalne ujęcie tak ważnego tematu, jakim jest prawo każdej żywej istoty do wolności.

To bardzo silny głos sprzeciwu wobec nieszanowania zwierząt, nie da się przejść obok tej książki obojętnie. Ma na celu kształtowanie postawy szacunku i empatii do zwierząt, których problemy są tu bardzo szeroko ukazane, poruszone jest mnóstwo aspektów. Mamy protest przeciwko przemysłowym hodowlom. Odnajdziemy dezaprobatę odwiedzania kupowania odzieży z futer i skóry naturalnej na przykładzie butów z krokodylej skóry. Możemy uratować orkę z akwarium pełnego turystów i wypuścić ją na szerokie wody oceanu oraz wyciągnąć ze śmietnika szczeniaka i zabrać go do domu. To również protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrku zawarty w ilustracji ze słoniątkiem na arenie, który jako alternatywę ma afrykańską sawannę o zachodzie słońca.

Prezentowaliśmy książkę zanim miała ukazać się po polsku i możecie zobaczyć ją tu!

 

Tak jak ty

tekst: Jean-Baptiste Del Amo, ilustracje: Pauline Martin, tłumaczenie: Paweł Łapiński, Entliczek, 2019, 28 stron, dla dzieci w wieku: 3+

Głównym bohaterem książki „Tak jak ty” jest dziecko. Właściwie nie wiadomo jakiej jest płci… w równej mierze to chłopczyk albo dziewczynka. To po prostu zwykłe ludzkie dziecko, którym może być każdy kogo znacie. Na kolejnych rozkładówkach, w krótkich wypowiedziach, dziecko przedstawia najważniejsze dla siebie sprawy. Zauważa, że dokładnie takie same pragnienia, potrzeby, marzenia czy zmartwienia mają zwierzęta. Nie jedno konkretne zwierzę, tylko każde. Stworzenie, o któym mówi dziecko, może być każdym zwierzęciem jakie tylko przyjdzie nam do głowy.

Przecież dziecko potrzebuje bliskich wokół siebie, poczucia bezpieczeństwa, delikatnego przytulania, pełnego brzuszka… każde czasem się boi, niezależnie od wszystkiego jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Dzięki tej książce mały czytelnik zauważy, że dokładnie to samo można powiedziec o każdym zwierzęciu, nie tylko o człowieku.

Zaskakująco krótki tekst, mało szczegółowe ilustracje w dość ograniczonej palecie barw – a przekaz tak silny. To zdecydowanie największa siła tej książki.

W jednym zdaniu, to niezwykle ciepła opowieść, która uczy zrozumienia i szacunku do zwierząt, pobudza empatię i poczucie estetyki. Śliczna i mądra! Przeczytajcie koniecznie, przynajmniej sto razy ?

Autorem tekstu jest Jean-Baptiste Del Amo, francuski pisarz zaangażowany w obronę praw zwierząt. Ilustracje wykonała Pauline Martin, ilustratorka którą możecie znać z wcześniej wydawanych przez wydawnicwo Entliczek książek dla najmłodszych. Jeśli chcesz obejrzeć książkę w środku, to zapraszamy tu!

 

Narodziny

tekst i ilustracje: Aina Bestard, tłumaczenie: Karolina Jaszecka, Tatarak, 2018, 80 stron, dla dzieci w wieku: 6+

lbum „Narodziny” przedstawia różnorodne sposoby wydawania na świat potomstwa i tego, jak przebiega późniejszy rozwój, w królestwie zwierząt. Książka inspiruje do dalszych poszukiwań i zgłębiania tematu, przekonuje jaką ogromną różnoronością gatunków zwierząt możemy się obecnie cieszyć na Ziemi.

We wstępie czytelnik dowiaduje się, że zwierzęta w różny sposób zajmują się swoimi dziećmi. Czasem pojedyńczo, czasem w parach, a jeszcze u innych gatunków, całym stadem. Zdarza się, że nowonarodzony maluch musi sam sobie poradzić, gdyż jego rodzice nie zajmują się nim wcale.

Jest też drugie cudowne przesłanie, jakie niesie ta książka. Autorka oprócz informacji popularnonaukowych z zakresu przyrody i biologii, przekazuje dzieciom, że każde nowe istnienie jest ważne i wyjątkowe, a świat daje mu nieskończoną liczbę możliwości.

Niesamowite rzeczy dzieją się również w warstwie graficznej tej książki. Papierowe strony zostały poprzetykane stronami z częściowo transparentnej kalki, zadrukowanej w taki sposób, by trochę ukrywać, odrobinę zdradzać, budując napięcie i ekscytację przed przerzuceniem kolejnej kartki. Wygląda to tak, jakby kolejno opisywane zwierzęta ukrywały się wstydliwie przed oczami czytelnika w tak intymnych sytuacjach.

Autorką książki jest Aina Bestard, która totalnie skradła serca polskich czytelników książkami z serii „Co kryje…”. Tam artystka wykorzystała różnokolorowe folie, by w zależności od koloru przez który patrzymy na obraz, co innego stawało się dla nas widoczne. Książki ukazały się po polsku również dzięki staraniom wydawnictwa Tatarak i pisaliśmy o nich tu!

Wracając jednak do „Narodzin”. W całej książce zostało opisanych kilka gatunków, a wśród nich pingwin cesarski, żółw lądowy, konik morski, kangur rudy, ropucha zwyczajna i danaid wędrowny oraz płetwal błękitny. Każdemu z gatunków zarezerwowano kilka rozkładówek, dając się porwać czytelnikowi w niesamowitą podróż.

Wydaje mi się, że to najsubtelniejsza, najbardziej artystyczna i najpiękniejsza książka o rozmnażaniu zwierząt, jaką miałam w ręku. Mam nadzieję, że ujrzycie to na zdjęciach, ale bardzo zachęcam was do poszukania własnego egzemplarza do dotykania, głaskania i podziwiania ?

Jeśli chcesz zobaczyć jak “Narodziny” wyglądają w środku to klikaj tu!

 

Dziwolągi

tekst: Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio, ilustracje: Cristina Sitja Rubio, tłumaczenie: Maciej Byliniak, Dwie Siostry 2017, 44 strony, dla dzieci w wieku: 4+

Bardzo poruszająca, operująca głównie obrazem, wielka formatem, co i przekazem!

Wsłuchajcie się w opowieść zwierząt, które pewnego dnia wróciły do domów, a te po prostu ZNIKNĘŁY! Nic, oprócz szkieletów, po nich nie zostało! Zrozpaczone stworzenia zaczęły szukać , ale to co znalazły, nie poprawiło ich sytuacji. Wszystko było pocięte i nic nie dało się już z tym zrobić!

Wszystkie razem opracowały plan. Sprawdźcie koniecznie co z tego wynikło! Ja nie mogę się od tej książki oderwać. Zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, w ilustracjach jest coś surowego, dziecięcego i bardzo szczerego. Cudowna i napawająca nadzieją!

Aby dowiedzieć się, jak ta ksiązka wygląda w środku, kliknij tu!

 

Zwierzokracja

tekst i ilustracje: Ola Woldańska-Płocińska, Publicat, 2018, 80 stron, dla dzieci w wieku: 6+

Książka powstała by uświadamiać młodych czytelników, że zwierzęta są ważne, że nie można traktować ich przedmiotowo i że mają swoje prawa.

Całość podzielona jest na rozdziały, którym są poświęcone kolejne rozkładówki. Tym sposobem za każdym razem, gdy przekręcamy stronę, naszym oczom pojawia się wielka, pięknie zilustrowana plansza dotycząca innego aspektu. A informacji jest naprawdę mnóstwo. Bardzo dużo arcyciekawych ciekawostek sprawia, że do książki można wracać wielokrotnie.

Znajdziecie tu informacje jakie stosunki łączyły ludzi i zwierzęta od czasów prehistorycznych i, jak z biegiem czasu i rozwojem cywilizacji, wszystko stopniowo się zmieniało. Różne podejścia do zwierząt starożytnych filozofów, opowieści o indyjskich świętych krowach i wiele wiele innych.

Czy wiedzieliście na przykład, że w starożytnym Egipcie balsamowano ciała zmarłych kotów, a do grobowców tych zwierząt wkładano mleko, myszy i szczury?

Oprócz całej masy historycznych faktów i ciekawostek, w książce znajdziecie mnóstwo praktycznych informacji związanych ze zwierzętami. Co oznaczają cyferki na jajkach i czym powinniśmy się kierować kupując je w sklepie, jak przenosić ryby, by ich nie męczyć, unikając na przykład noszenia karpia na kolację wigilijną w zawiązanej torebce bez wody.

Delikatnie i nie narzucając się, autorka zachęca do wegetarianizmu i zastępowania mięsa innymi potrawami, ale przede wszystkim uczy dzieci, że zwierzęta są istotami żyjącymi, mają uczucia, odczuwają cierpienie i nie mogą być traktowane jak rzeczy.

Całość zamyka Światowa Deklaracja Praw Zwierząt. Warto zapoznac się z jego treścią, bo to najważniejszy dokument na świecie opisujący, jakie prawa powinny przysługiwać zwierzętom.

Aby dowiedzieć się więcej o “Zwierzokracji”, kliknij tu!

 

Prosimy o wpisywanie tytułów książek, związanych z tą tematyką,których zabrakło Wam w zestawieniu 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz