Najlepsze serie książek dla dzieci o szkole

Najlepsze serie książek dla dzieci o szkole

Nic tak nie przyciąga dzieci do księgarni, jak premiera kolejnego odcinka ukochanej serii! Wiem to z doświadczenia mamy i księgarki, zatem dziś przedstawiam najlepsze serie książek dla dzieci o szkole lub po prostu takich, których akcja rozgrywa się głównie w szkole i ze szkolnymi rówieśnikami.

Ogromną zaletą takich historii jest fakt, że młody czytelnik z łatwością może się utożsamić z którymś z bohaterów. Książkowe dzieci często przeżywają podobne problemy, zmagają się z nieporozumieniami z rówieśnikami, zakochują się i borykają z tymi samymi rozterkami co ich czytelnicy.

Aby nie przytłoczyć ilością, wybrałam cztery zdeycdowanie najlepsze, które lubią wszystkie znane mi dzieci, jeśli tylko zostaną podsunięte dziecku w odpowiednim momencie 🙂

Zaczynam zatem od tych dla najmłodszych uczniów, którzy swoją przygodę szkolną dopiero rozpoczeli…

Seria o Duni

Już od 2012 roku, ukazują się kolejne książki o Duni. Szwedzka seria, ukazująca się w języku polskim dzięki wydawnictwu Zakamarki, jest bardzo popularna i idealnie sprawdza się dla dzieci, które szlifują umiejętność samodzilnego czytania. Ilość tekstu, spora czcionka i duże odstępy pomiędzy linijkami bardzo wspierają początkujących książkożerców ?

Dunia mieszka w żółtym szwedzkim domu, z tatą Giannim, z pochodznia Włochem, kotem i świnkami morskimi. Jej życie to bezustanna huśtawka, w której szczęśliwe chwile przeplatają się z trudnymi sytuacjami, którym dziewczynka musi stawić czoła. Nie jest samotna. Ma wsparcie dziadków i wspaniałego taty, który wychowuje ją w pojedynkę. Nie zawsze jest różowo, ale Dunia nade wszystko, stara się być szczęśliwa.

Dunia, w sześciu tomach, mierzy się z poważnymi sytuacjami i trudnościami, nie tylko dotyczącymi szkoły i grupy rówieśniczej, takimi jak śmierć, choroba, wypadek, nowa partnerka taty, rozłąka z najlesza przyjaciółką.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tych książkach więcej, kliknij tu!

 

Podręcznik dla superbohaterów

Ta nowa, składająca się na dzień dzisiejszy z trzech tomów seria, jest dla nas tak ważana, że postanowiliśmy objąć ją patronatem Strefy Psotnika. Porusza wyjątkowo ważny, a niezbyt często poruszany w literaturze dzieciecej problem, jakim jest przemoc w szkole.

Główną bohaterką tej opowieści jest Lisa. Ma dziewięć lat, dwa chomiki, niedawno przeprowadziła się do swojej babci i zaczęła naukę w nowej szkole. I nie byłoby tak źle bez mamy, która na kilka miesięcy musiała wyjechać za granicę, gdyby nie to, że w szkole już od pierwszego dnia miała problemy z rówieśnikami. Chłopcy dokuczali jej z powodu jej dużych uszu. Przezywali ją, a co gorsza codziennie gdy wracała do domu, biegli za nią i ją straszyli.

W ucieczce przed okropnymi chłopakami, dziewczynka znajduje schronienie w bibliotece i tam właśnie odnajduje tajemniczą księgę, od której wszystko się zaczyna. To tytułowy  „Podręcznik dla Superbohaterów”, w którym znajdują się opisy supermocy i odpowiednich dla nich treningów. Lisa postanowiła wypożyczyć książkę do domu i nieco się z nią zapoznać ?

Podręcznik zupełnie odmienia życie bohaterki. Z tej najcenniejszej książki na świecie, można wyćwiczyć aż 101 supermocy i Lisa nie zamierza rezygnować z żadnej ?

Seria jest wspólnym dziełem dwójki ludzi, którzy w życiu prywatnym są szwedzko-polskim małżeństwem ? Elias Vahlund napisał tekst, a jego żona, Agnieszka, zilustrowała opowieść. Kreska pasuje do komiksowej formy, supermocy i bardzo trafia w gusta młodych czytelników. Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych odcinkach, klikaj tu!

 

Seria Szkoła magicznych zwierząt

Stosunkowo młoda seria w Polsce, a już możemy cieszyć się czterema tomami. Lada moment ukaże sie piąty! To opowieść o dzieciach z pozornie zwykłej szkoły, z surowym dyrektorem, serdeczną, trochę dziwną wychowawczynią, z klasą pełną dzieciaków, z których każde jest inne. Są odważni, ambitni, zbuntowani, nieśmiali i trochę nieporadni. Jak w każdej klasie są grupki przyjaciółek paplające na przerwach i samotnicy, szukający akceptacji. Ale jest tu też pewna tajemnica. Otóż każde dziecko może otrzymać specjalne zwierzę.

Magiczne zwierzęta wyszukuje po całym świecie pan Mortimer Morrison. W każdym zakątku globu mogą znaleźć się pojedyńcze, wyjątkowe okazy takich stworzeń. Są na pierwszy rzut oka zupełnie zwyczajne, ciężko wypatrzeć je w stadzie. Jeśli się jest jednak specjalistą w tym temacie, można zauważyć je na odległość. A jakie one są? Mówią w ludzkim języku, potrafią stać się najwierniejszymi przyjaciółmi człowieka, są niezauważalne dla osób, które nie maja o nich pojęcia… jedynie właścicel słyszy  ich głos. Dodają otuchy, odwagi, rozwiązują problemy towarzyszącego im człowieka… są po prostu MAGICZNE!

W kolejnych odcinkach serii uczniowie kolejno otrzymują swoje zwierzęta i mają szansę na wspaniałą przygodę. Tłem do tych wydarzeń jest uczniowska proza życia… kłótnie, pierwsze zauroczenia, problemy szkolne i domowe. Polecam wszystkim uczniom klas IV – VI 🙂

Aby dowiedzieć się więcej o kolejnych tomach tej serii, kliknij tu!

 

Harry Potter – wydanie ilustrowane przez Jima Kay’a

Tej serii nie trzeba nikomu przedstawiać. Faktem jest, że akcja książek o niesamowitym Harrym Potterze dzieje się w szkole, do której chciałoby chodzić absolutnie każde dziecko.

Nie będę opowiadać tu najbardziej znanej szkolnej przygody świata, zwłaszcza, że niebawem przypada 20 rocznica premiery pierwszego tomu i pierwsi potteromaniacy już dawno są rodzicami 🙂 Nadmienię tylko, że szczególną miłością dażę powstającą systematycznie od kilku lat, edycję ilustrowaną przez brytyjskiego artystę Jima Kay’a. Ksiażki są bardzo bogato zilustrowane, nie znajdziecie w środku żadnej białej strony bez chociażby małego rysunku. Duży format sprawia, że nie jest to wersja kieszonkowa, ale do zaczytywania się w domu jest idealna!

Aby obejrzeć te wydania w środku i dowiedzieć się więcej, kliknij tu!

Macie inne ukochane serie książek dla dzieci o szkole? Podpowiadajcie tytuły w komentarzu 🙂

Reklama

Posty powiązane

Comments (8)

Ja jeszcze uwielbiam Pierwszy rok, Rachel E. Carter, jak już wspomniałaś Herrego ☺️

Dzieciaki z Potencjałem

Mój syn w tym roku zacznie pierwszą klasę i chciałabym go jak najlepiej przygotować na to z czym może się spotkać w szkole, w grupie rówieśniczej i nie tylko. Dziękuję za to zestawienie!

🙂 ciesze się, że się przyda. Do nauki czytania zwróć uwage na serie Słoń Leon i świnka Malinka od wydawnicywa Babaryba, to jest mistrzostwo świata! Polecam też nowość z Mamani, Abecadło pod lupą…. wszysyko znajdziesz na blogu Psotnika, a w razie pytań zapraszam do kontaktu 🙂

Skarpetki ???
Kocie historie ???

Ula… ale które skarpetki masz na myśli?

Zdecydowanie brakuję HEJ JĘDREK!

🙂 lubimy Jędrka, dzięki za podpowiedź

Polecam też serię “Ale historia” Grażyny Bąkiewicz. Książki o dość nietypowych lekcjach historii w przyszłości. Od tej serii moje dziesięcioletnie dziecko zaczęło pochłaniać książki. Napisane lekko z humorem, pełne tajemnic do odkrycia z polską historią w tle od Mieszka 1 do PRLu.

Zostaw komentarz