Książka Roku 2020 IBBY

Książka Roku 2020 IBBY

Dziś poznaliśmy wyniki konkursu Książka Roku 2020 organizowanego przez Polską Sekcję IBBY i prezentujemy nagrody literackie!

Co roku w grudniu to jedna z najbardziej ekscytujących wydarzeń związanych z książką dziecięcą i z wypiekami na twarzy czekam na werdykt. Wszak ufam profesjonalnemu wyborowi jury, które decyduje o wynikach. Od czasu ogłoszenia listy nominowanych książek wiadomo, które tytuły można kupować w ciemno, a teraz wiemy, kto stanął na podium 🙂

Jury literackie, w którym zasiadają Kamila Kowalczyk, Joanna Żygowska oraz Maciej Skowera, nominowało do nagrody literackiej Książka Roku 2020:

Tradycyjnie, nagrodę Książka Roku przyznano w dwóch kategoriach wiekowych i nie zwlekając przekazuję, że

Książką Roku 2020 dla dzieci w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY została…..

Zielone Piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!

tekst: Justyna Bednarek, ilustracje: Daniel de Latour, wydawnictwo: Poradnia K

To kolejna powieść Justyny Bednarek o niesamowitych przygodach skarpetek, zarówno prawych, jak i lewych. Cykl książek o niesztampowych tekstylnych bohaterkach stał się bestsellerem od pierwszego tomu. Uwielbiany przez czytelników, nie tylko w Polsce, wielokrotnie nagradzany, wystawiany na teatralnych deskach i inspirujący twórców w każdym wieku. Nic w tym dziwnego, książki są świetnie napisane, zabawnie zilustrowane, prawdziwie tryskają humorem.

Piątą książkę o skarpetkach “Zielone piórko Zbigniewa” można czytać niezależnie od poprzednich, ale oczywiście nie polecam, bo wszystkie są świetne. Głównym bohaterem tego tou jest znany z “Bandy Czarnej Frotte” detektyw Pinkerton. Tym razem pełni ważną funkcję, jest futerałem na telefon małej Be. Choć ceni tę prestiżową posadę, czasami się nudzi… Pewnego znika papuga Zbigniew, a jedynym tropem jest zielone piórko znalezione na podłodze. Pinkerton rozpoczyna śledztwo!

 


 

 

Książką Roku 2020 dla młodzieży w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY została…..

Orkan. Depresja

tekst: Ewa Nowak, wydawnictwo: Literacki EGMONT

Z niesamowitym zrozumieniem młodego pokolenia, ze znajomością problemu, który opisuje, świetnie napisana powieść dla nastolatków w wieku 15+.

Jak się zapewne się domyślacie to książka o depresji. Opowieść smutna, ale bardzo bardzo ważna i potrzebna, zwłaszcza w dobie pandemii i długotrwałej izolacji społecznej.

Głównym bohaterem jest szesnastoletni Borys. Pewnego dnia coś się w jego życiu zmienia. Jest smutny, przestaje interesować się tym co dotychczas, najchętniej spędziłby życie w łóżku. Za wszelką cenę chce ukryć swą chorobę przed otoczeniem, a gdy jego stan się pogarsza, tuszuje swój stan agresją, odpychając najbliższych od siebie. Choroba sprawia, że Borys widzi swoje życie jako pasmo niepowodzeń… nałóg ojca i rozstanie rodziców, nieodwzajemniona miłość, wspomnienie samobójstwa sąsiada.

Borys jest otoczony ludźmi… jest przy nim kochająca mama, grupa przyjaciół z klasy, dalsza rodzina, która daje mu wsparcie. Mimo to, Borys dochodzi do wniosku, że samobójstwo jest najlepszym rozwiązaniem. W końcu krytyczny głos w jego głowie, cały czas mu udowadnia jaki jest beznadziejny.

Poruszająca, pomocna w zrozumieniu problemu, uwrażliwiająca na ogromny problem depresji, na którą chorują miliardy ludzi świecie, niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej. Czytajcie! Książkę polecam nie tylko młodzieży, ale też dorosłym.

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz