“5 sekund do Io” Małgorzata Warda

5 sekund do Io

Na Ziemi wybuchła epidemia i Io, jeden z księżyców Jowisza, stał się miejscem ucieczki dla ludzi. Niestety wszystko wymknęło się spod kontroli. Oprócz zwykłych ludzi na Io wylądowała też grupa ekoterrorystów, którzy nie chcą dopuścić do zaludnienia Io. Wybuchły walki i zamieszki, nikt nie jest tam bezpieczny.

W warszawskiej szkole dochodzi do strzelaniny. Mnóstwo osób jest rannych, są też ofiary śmiertelne. Główna bohaterka, Mika, jest jedyną osobą, która widziała uzbrojonego napastnika. Policja podejrzewa, że te zdarzenia mogą mieć coś wspólnego z nową grą komputerową, stworzoną w nowoczesnej technologii Work a Dream. Mika, w porozumieniu z policją, wchodzi do gry, do wirtualnego niesamowitego świata na Io.

Te dwie, równoległe rzeczywistości bardzo dobrze ze sobą współgrają, przeplatają się tworząc spójną całość.

Książka jest bardzo wciągająca… rzadko mi się zdarza, że cały dzień odganiam dzieci, prosząc je, aby pooglądały kolejny świetny filmik w TV 🙂 . Porusza bardzo aktualny temat gier komputerowych, często podnoszony w dyskusjach społecznych… jak daleko można posunąć się w grze, jakie mogą być tego konsekwencje, co tak naprawdę oznacza anonimowość w sieci…Gry z kontrolerami ruchu już istnieją. Autorka, Małgorzata Warda, poszła o krok dalej, roztaczając wizję gier przyszłości. Bardzo pobudza do refleksji na ten temat.

Książka dotyka również problemu sierot w Polsce, stara się opisać realia dzieciaków, które trafiają do pogotowia środowiskowego, błąkają się po rodzinach zastępczych. Wiadomo, że zdarzają się udane adopcje, ale nie każdy ma tyle szczęścia.

Ciemna, minimalistyczna okładka bardzo mi się podoba, jest intrygująca, tajemnicza i adekwatna do treści.

Bardzo polecam nastolatkom, fanom gier komputerowych, rodzicom i wychowawcom, ale również wszystkim, którzy lubią historie trzymające w napięciu.

Nie przez przypadek powieść, łącząca fantasy i science fiction, została uhonorowana Nagrodą Literacką Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

5 sekund do Io

5 sekund do Io

5 sekund do Io

tytuł: “5 sekund do Io”

tekst: Małgorzata Warda

projekt graficzny okładki: Ula Pągowska

wydawnictwo: Media Rodzina, 2015

objętość: 346 stron

dla młodzieży 15+, dla nauczycieli i wychowawców w gimnazjach, dla rodziców nastolatków

cena okładkowa: 29 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz