Wilczek – książka o inności i tolerancji z ilustracjami Józefa Wilkonia

Wilczek - książka o inności i tolerancji z ilustracjami Józefa Wilkonia

Z dzisiejszą nowością od Wydawnictwa Tatarak mogliście się już spotkać. Wszak to wznowienie tytułu, który po raz pierwszy ukazał się w Polsce trzynaście lat temu i otrzymał Nagrodę Honorową Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2007. Wilczek – książka o inności i tolerancji z ilustracjami Józefa Wilkonia pozostaje w sercu na zawsze! Zarówno za sprawą tekstu, jak i wyjątkowych dużych obrazów Mistrza!

Tytułowy Wilczek jest jednym z gromadki dzieci państwa Wilków. Niby wygląda jak rodzeństwo, ale jest zupełnie inny. Gdy jego bracia i siostry polują na króliki, on bawi się z nimi w chowanego. Zamiast, jak inne wilki, łowić ryby w stawie, on pływa z nimi na wyścigi lub pluska się w wodzie… uwielbia robić tęczę 🙂

Nigdy nie wpadniecie na to, co uwielbia jeść nasz wilczek… otóż szczaw! Wprost go ubóstwia!

Jak się możecie domyślić mały bohater nie spotykał się z poważaniem w wilczej rodzinie. Rodzice martwili się co z niego wyrośnie, a dzieci wyśmiewały go. Nie jest łatwo być szczęśliwym w takiej sytuacji. Wilczek uciekł do lasu, a tam pewnym pomysłem poratowała go, zaprzyjaźniona oczywiście, mysz.

Powiedzieć, że to książka o tolerancji i inności, to za mało. To opowieść wielopłaszczyznowa. Po pierwsze opowiada o zagubionej jednostce, która jest po prostu inna i nie akceptowana przez najbliższych. Ma mnóstwo przyjaciół, ale to odrzucenie najbliższej rodziny boli najbardziej. Po drugie uczy, jak piękna jest inność, różnorodność i jak wiele dobrego wnosi w życie. Po kolejne pokazuje, jak trudno kochającym rodzicom, może być zaakceptować inność swojego dziecka, daje jednak nadzieję, że to możliwe.

To książka, która zapada w pamięć, hisotria jest dość krótka, prosta i mocna. Zmusza do refleksji czytelnika w każdym wieku. Wzrusza i napawa optymizmem.

Ogromną zaletą publikacji, równolegle funkcjonującą warstwą są tu obrazu. Duże, z rozmachem, niesamowite ilustracje Józefa Wilkonia. Nie będę tu rozpływać się nad nimi, po prostu zajrzyjcie do środka 🙂

tytuł: Wilczek

tekst: Gerda Wagner

ilustracje: Józef Wilkoń

tłumaczenie: Monika Lutz

wydawnictwo: Tatarak, 2020 wydanie II

objętość: 32 strony

cena okładkowa: 39 zł

dla dzieci w wieku: 3+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz