czwarty odcinek serii dla początkujących czytelników Rodzina Obrabków

Już jest czwarty odcinek serii dla początkujących czytelników Rodzina Obrabków i sekret Icjanta.

Czy ktoś uważa, że to bardzo zły pomysł, by bohaterami książek dla dzieci była rodzina złodziei? Jeśli jest na sali ktoś taki, to koniecznie, ale to KONIECZNIE! powinien sięgnąć po serię Rodzina Obrabków, którą prosto ze Szwecji przywiozło, przetłumaczyło i wydało po polsku poznańskie wydawnictwo Zakamarki 🙂 Mnóstwo poczucia humoru, groteska, dystans, wciągająca fabuła – to tylko niektóre cechy tych książek, które skutecznie zachęcają dzieci do czytania, a przecież o to nam wszystkim tu chodzi 🙂

Dla przypomnienia lub dla tych z Was, którzy z tą serią jeszcze się nie zetknęli… Książki z serii Rodzina Obrabków opowiadają o przygodach pewnej familii, która kradnie i jest z tego dumna 🙂 Już nie raz wspominałam, że to dość odważna koncepcja, jak na polskie standardy! Szwedzi traktują literaturę dziecięcą z dużo większym dystansem, luzem i zdecydowanie mniej oczekują dydaktyzmu w książkach dla dzieci. Cieszę się, że i do nas przedostają się takie treści, bo ja Obrabków uwielbiam!

W skład ich rodziny wchodzą: Babcia – Anarchia, tata Zbirosław, mama Cela, córka Kryminelka, w skrócie nazywana Elką, pies Glina i synek Ture… tylko jego imię nie pasuje do kryminalnych tematów, a to nie bez przyczyny. Chłopak jest zupełnie inny niż jego rodzina. Nie lubi kłamać, nie potrafi skrzyżować palców za plecami, uważa kradzież za zło, przyjaźni się z sąsiadem policjantem…  sami rozumiecie, że rodzice bardzo martwią się o niego i o jego przyszłość.

Czwarty odcinek serii dla początkujących czytelników Rodzina Obrabków zaczyna się od szokującej informacji…  u sąsiada Obrabków, policjanta Paula Icjanta, straszy! Tak… wiem, co o tym sądzicie, ale mężczyzna jest co do tego przekonany. Boi się duchów tak bardzo, że nocuje na przydomowym trawniku, by nie dzielić przestrzeni z duchami. Elka, która z kolei nie boi się niczego, oferuje pomoc i sprawdza dom. Odkrywa wtedy, że w sypialni stróża prawa leży, dawno uznany za zaginiony, złoty diament! Złodziejka tak tego nie zostawi! Obmyśli plan i wraz z rodziną spróbuje go zrealizować. Tylko czy wszystko pójdzie jak z płatka?  🙂

Autorem tekstu jest Anders Sparring. Jeśli wpiszecie jego imię i nazwisko w wyszukiwarce grafiki, ukażą Wam się portrety mężczyzny „spod ciemnej gwiazdy”, w pasiastej bluzce i powyciąganej czapce 🙂 kojarzące się z kartoteką z aresztu.

Autorem ilustracji jest Per Gustavsson, którego kreskę, oprócz serii o rodzinie Obrabków, mieliśmy już okazję poznać w Kosmicznych Świętach.

tytuł: Rodzina Obrabków i sekret Icjanta

seria: Rodzina Obrabków

tekst: Anders Sparring

ilustracje: Per Gustavsson

tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

wydawnictwo: Zakamarki, 2023

objętość: 60 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 34,90 zł

Kliknij, jeśli masz ochotę poznać pierwszy  drugi lub trzeci tom tej serii 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz