Zapaszki. O wszystkich smrodach świata – książka dla dzieci o węchu

Zapaszki. O wszystkich smrodach świata - książka dla dzieci o węchu

Dziś przed Wami wyjątkowa książka popularnonaukowa dla dzieci, wydana dzięki młodziutkiemu wydawnictwu KROPKA. Zapaszki. O wszystkich smrodach świata – książka dla dzieci o węchu, jest tak dowcipnie i ciekawie napisana, że zainteresuje wszystkich domowników, niezależnie od wieku. 

Czy wiesz, że w ciągu miesiąca możesz wypuścić tyle bąków, że można by napełnić 20 balonów? Albo, że stopy dziennie potrafią wyprodukować nawet dwie szklanki potu? Mnóstwo takich fascynujących informacji odnajdziesz właśnie w książce “Zapaszki. O wszystkich smrodach świata”.

Autor we wstępie informuje swoich czytelników, że postanowił postawić węch w świetle reflektorów i opowiedzieć o nim tyle, by zwiększyć wiedzę o tym niedocenianych zmyśle. Książkę podzielił na rozdziały, które kolejno dotyczą zapachów ludzi, czadu natury, ciekawostek o smrodach w historii oraz wspaniałym i nietypowym woniom. Ostatnią część książki zadedykował quizowi o zapaszkach oraz słowniczkowi zawierającemu wyjaśnienia branżowych terminów 🙂

Książka jest skonstruowana niczym zbiór schematów, z usystematyzowanych ciekawostek, pełna ilustracji i komiksowych dymków z informacjami. Pęka w szwach od niebywałych faktów, o których zwykły śmiertelnik nie ma pojęcia. Przy okazji ta pozycja jest nieco interdyscyplinarna… można tu dowiedzieć się różnych rzeczy ze wszystkich niemal dziedzin… o budowie ciała człowieka, o różnych gatunkach zwierząt, o historii, a także o nietypowych obyczajach związanych z zapachami w różnych zakątkach globu. Pierwszy raz po lekturze tej książki, zdałam sobie sprawę, że w Chinach istnieją mistrzowie wąchania bąków, czyli osoby które wąchają gazy pacjenta i na tej podstawie uzyskują wskazówki na temat jego zdrowia.

W książce znajduje się mnóstwo informacji i oczywiście nie wszystkie są z kategorii “obrzydliwe”, choć z doświadczenia wiem, że właśnie te spotykają się z największym entuzjazmem młodych czytelników i potrafią zatrzymać przy lekturze na dłużej.

Uwielbiam ciekawe i zabawne książki popularnonaukowa dla dzieci, takie w dużym formacie, świetnie zilustrowane…. i ta właśnie taka jest! POLECAM!

tytuł: Zapaszki. O wszystkich smrodach świata

tekst: Clive Gifford

ilustracje: Pete Gamlen

tłumaczenie: Adam Pluszka

wydawnictwo: Kropka, 2020

objętość: 48 stron

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 39,90 zł

 

Jeśli będziecie mieć w rękach Zapaszki. O wszystkich smrodach świata – książka dla dzieci o węchu, koniecznie dajcie na znać o Waszych wrażeniach 🙂

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz