“Bardzo głodna gąsienica” kończy dziś 50 lat!

Bardzo głodna gąsienica kończy dziś 50 lat!

To jest nieprawdopodobny jubileusz. Ciężko mi uwierzyć, że “Bardzo głodna gąsienica” kończy dziś 50 lat!!! Absolutnie ukochana książka maluchów na całym świecie, dziś u Psotnika 🙂 

Choć tę książkę uwielbiam, nigdy nie pokazałam jej na blogu. Pięćdziesiąte urodziny to chyba dobra okazja, żeby nadrobić zaległości 🙂

To przepięknie i pomysłowo zilustrowana prosta historia malutkiego owada… gąsienicy która rozwija się na naszych oczach aż do imponującego motyla. Książka skrzy humorem i niesie ze sobą mnóstwo edukacyjnych walorów, które wchodzą do głowy dziecka przy okazji… przez zabawę. Autor uczy dzieci chociażby etapów rozwoju motyla, liczb czy dni tygodnia. Książka jest świetnie zaprojektowana i jak na czasy, w których powstałą, niesamowicie nowatorsko. Strony są różnych rozmiarów i elementy mają otwory, które można wykorzystywać w nietypowy sposób, na przykład przewlekając przez nie kolorową sznurówkę i ćwicząc przy czytaniu motorykę małą 🙂 Jak wszystkie ksiązki tego autora – rozbudza ciekawość świata i kreatywność, stymuluje ich rozwój intelektualny i poczucie etetyki. Wszystkie książki Erica Carle to mał arcydzieła, artysta wypracował swój bardzo charakterystyczny styl. Tworzy swoje obrazy przy użyciu kolażu, pokrywając farbami skrawki papieru, z których powstają najczęściej zwierzęta, rośliny i otaczający nas świat.

“Bardzo głodna gąsienica” ukazała się po raz pierwszy 20 marca 1969 roku w USA i jak dotąd doczekała się wydań w sześćdziesięciu dwóch językach! Zazwyczaj publikowana jest jako książka kartonowa niewielkiech rozmiarów, ale na całym świecie możecie spotkać ją w wielu werskach i formatach, nawet jako trójwymiarowy pop up (MARZENIE! Jak ją kiedyś spotkam w zagranicznej księgarni to po prostu zjem na miejscu 🙂 ).

Jej autorem jest Eric Carle, amerykański autor książek dla dzieci, urodzony w Nowym Jorku w 1929 roku. Jest wciąż tworzącym projektantem, pisarzem i ilustratorem i jak dotąd zilustrował około siedemdziesięciu książek, które w większości również napisał. Wśród wszystkich książek jego autorstwa to właśnie “Bardzo głodna gąsienica” okazała się największym sukcesem wydawniczym. Zmieniła życie autora, bo po jej sukcesie postanowił zerwać w pracą na etacie i poświęcić się pisaniem książek dla najmłodszych.  Prawdopodonie zawdzęczamy jej wiele innych niezapomnianych tytułów.

Na czym polega fenomen gąsienicy? Każdy autor marzy o takim sukcesie i jak wiadomo, nie ma na to pytanie odpowiedzi. Sam autor nie umie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ale wydaje mu się, że to dlatego, że to książka o nadziei. Każdy mały czytelnik otrzymuje z niej jasny przekaz – ty mała, brzydka gąsienico, możesz wyrosnąć na przepięknego motyla i polecieć w świat ze swoim wyjątkowym talentem. I to uda się na pewno!

Kochana Bardzo głodna gąsienico! Sto lat! Albo dwieście!

tytuł: Bardzo głodna gąsienica

tekst i ilustracje: Eric Carle

wydawnictwo: Tatarak, 2015

objętość: 28 stron

cena okładkowa: 28 zł

dla dzieci w wieku: 0+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz