Bajkowierszyki dla młodej publiki czyli o(d)powiadania na ważne pytania

Bajkowierszyki dla młodej publiki czyli o(d)powiadania na ważne pytania

„Bajkowierszyki dla młodej publiki czyli o(d)powiadania na ważne pytania” to zbiór dydatkycznych wierszowanych historii dotyczących ważnych problemów dzieci w wieku przedszkolnym.

Książka, w poręcznym kwadratowym formacie, ukazała się dzięki staraniom niewielkiego wydawnictwa Mali Moi, o którym niedawno wspominaliśmy przy okazji prezentacji książki „Nowy dom misia Ludwiczka”.

W książce „Bajkowierszyki dla młodej publiki czyli o(d)powiadania na ważne pytania” znajdziecie pięć hisotrii na następujęce tematy:

Co to znaczy oszczędzać?

Co to znaczy zmyślać?

Jak to jest z tą ciążą?

Co to jest zazdrość?

Co to jest dokuczanie?

 

Teksty mają na celu uczyć przez zabawę. Dzięki słuchaniu o doświadczeniach książkowych rówieśników, dziecko może utożsamić się z bohaterami, łatwiej poradzić sobie z własnymi emocjami i zwalczyć ewentualnie problem, jeśli go dotyczy. Nie są to jednoznaczne odpowiedzi na zadane w tematach pytania, a raczej, napisane wierszem, opowiastki dotyczące danego zagadnienia. Ich lektura może być początkiem rozmowy z dzieckiem na dany temat. Przykładowo w wierszyku „Jak to jest z tą ciążą?” nie została wyjaśniona sprawa zapłodnienia, znajdujemy jedynie informację, że rodzice się w sobie zakochali i postanowili mieć dziecko i „tak oto, z tej ich miłości, mama porannych dostała mdłości.” To zależy od rodzica i od dziecka, jak rozmowa potoczy się dalej. Z mojego doświadczenia wynika, że już przedszkolak będzie dopytywał o szczegóły i jego ciekawości nie zaspokoi tego typu rym 🙂

Książka może być używana w domu, ale także do zajęć w większych grupach. Wspólne głośne przeczytanie jednej z opowieści to dobry pretekst do rozpoczęcia dyskusji, jeśli któryś z tematów dotyczy grupy dzieci. Te wierszyki to próba ułatwienia dorosłym rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem na trudne tematy.

Każdy z rozdziałów rozpoczyna się uroczym cytatem dziecięcego eksperta na poruszany temat 🙂

Autorka wzbogaciła publikację rozdziałem dla rodziców, w którym zamieściła swój komentarz do każdej z opowiastek. Na dwóch ostatnich rozkładówkach zostały zaprezentowane postaci autorki tekstu oraz ilustratorki, a są nimi…

Autorką tekstu  jest Katarzyna Moryc, mama trójki, która uwielbia pisać wierszem od najmłodszych lat, natomiast ilustratorką Agata Szargot, która nie rozstaje się ze swoim szkicownikiem.

tytuł: „Bajkowierszyki dla młodej publiki czyli o(d)powiadania na ważne pytania”

tekst: Katarzyna Moryc

ilustracje: Agata Szargot

wydawnictwo: Mali Moi, 2018

objętość: 80 stron

cena okłądkowa: 28,90 zł

dla dzieci w wieku: 3+

Reklama

Powiązane tematy

Zostaw komentarz