“Tańcz, Córko Księżyca!” – książka dla dzieci o życiu, pasji i przemijaniu

Tańcz, Córko Księżyca! - książka dla dzieci o życiu, pasji i przemijaniu

Właśnie ukazała się w katalogu wydawnictwa Zakamarki nowa, kolorowa piękność w sporym formacie, zatytułowana “Tańcz, Córko Księżyca!” – książka dla dzieci o życiu, pasji i przemijaniu.

To historia życia staruszki. Widzimy jak wspina się pod górę, spocona, podparta na lasce. Ale nie zawsze tak było… Dawno temu, w niewielkiej afrykańskiej wiosce narodziła się dziewczynka, która zaraz po przyjściu na świat otrzymała imię Córka Księżyca. Jej ojciec był znakomitym bębniarzem, a matka wspaniałą śpiewaczką. Szybko okazało się, że ich dziewczynka jest tancerką o wyjątkowym talencie. Jej taniec zachwycał wszystkich. Teraz, gdy jest już stara i niedołężna nie tańczy tak, jak kiedyś, ale taniec nadal z nią jest, inaczej… przeczytajcie koniecznie! Książka dla czytelników od trzech do stu lat 🙂

Piękna, wzruszająca i zmuszająca do refleksji. Z bardzo uniwersalnym przesłaniem, które nigdy się nie zdezaktualizuje. Historia, która dzieje się w każdym zakątku planety, tu została umiejscowiona w Afryce. Szata graficzna idealnie oddaje klimat upalnego Czarnego Lądu, a styl ilustracji przywodzi na myśl sztukę afrykańską i pochodzące stamtąd wzorzaste tkaniny.

Nic w tym dziwnego, gdyż…

Autorem “Tańcz, Córko Księżyca!” jest Kouam Tawa, afrykański poeta, dramaturg i autor książek dla dzieci, który mieszka w swoim rodzinnym mieście, Bafoussam w Kamerunie. Poetycki tekst zilustrował francuski ilustrator, Fred Sochard, który cudownie oddał klimat. Każda rozkładówka tętni muzyką i kolorem! Brawa również dla tłumaczki, Katarzyny Skalskiej, bo wyobrażam sobie, jak trudno jest przełożyć taki tekst… oszczędny w słowa, a bogaty w znaczenia.

Bardzo cieszę się z tej książki, szczególnie, że uniwersalna problematyka, która występuje w wielu polskich i europejskich książkach, bliższych nam kulturowo, jest tu pokazana w egzotycznym wydaniu. W kontakcie z tą książką bardzo wyraźnie dociera, nawet do małego czytalnika, że wszycy ludzie, niezależnie od miejsca urodzenia, mają podobne historie i borykają się z dokładnie tymi samymi problemami. O tym własnie rozmawialiśmy z dziećmi, gdy skończyliśmy czytać “Tańcz, Córko Księżyca!”. Życzę Wam tego doświadczenia 🙂

tytuł: Tańcz, Córko Księżyca!

tekst: Kouam Tawa

ilustracje: Fred Sochard

tłumaczenie: Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2019

objętość: 44 strony

cena okładkowa: 34,90 zł

dla dzieci w wieku: 3+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz