Komiks “Irena” tom 1 GETTO

komiks Irena

Przedstawiamy niesamowity francuski komiks “Irena”, wydany po polsku przez wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy. To drugi komiks z tej oficyny, prezentowany na Strefie, po “Z biegiem sztuki”  i równie udany, choć zupełnie inny.

Łączy je pewien związek z faktami historycznymi.

“Irena” to swoisty hołd złożony wybitnej postaci, działaczce społecznej i charytatywnej… Irenie Sendlerowej.

Zanim rozpoczyna się komiks, na pierwszej stronie, tej ze stopką redakcyjną, umieszczona jest informacja od autorów:

“Irena Sendlerowa rzeczywiście istniała. Jej historia nas zafascynowała, próbowaliśmy czytać wszelkie dostępne dokumenty na jej temat (…) Dostępne materiały nie podają tych samych informacji, czasem nawet sobie zaprzeczają. Przyjęliśmy więc założenie, że nie tworzymy prawdziwej biografii, ale wykorzystujemy fikcję, aby jak najlepiej przekazać ducha walki Ireny”

Dziś wiemy, że dzięki działalności Ireny Sendlerowej, stworzona przez nią sieć ludzi i organizacji uratowała dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Pierwszy tom, z trzech planowanych, zatytułowany GETTO, jest próbą symbolicznego, uproszczonego przedstawienia, jak do tego doszło, jaką drogę myślową przeszła bohaterka i co ostatecznie skłoniło ją do podjęcia bohaterskich działań.

Czytelnik zapoznaje się również z realiami za murami getta. Głodni ludzie w łachmanach, dzieci handlujące na ulicach, ścisk, bród, skrajne ubóstwo i wciąż niegasnąca nadzieja.

To ważne, żeby ta pozycja trafiała w ręce młodych ludzi. Dzięki temu postać Ireny Sendlerowej pozostanie w ich pamięci na zawsze! Polecam szczególnej uwadze nauczycielom historii, języka polskiego czy etyki. To może być świetne uzupełnienie lekcji i materiał do dyskusji.

Przeczytałam gdzieś, że to komiks dla najmłodszych! Nie dajcie się przekonać. Cokolwiek “najmłodsi” oznaczają, to pozycja dla nastolatków, potrafiących zmierzyć się z tematem wojny, tortur, bezsensownej śmierci…

komiks Irena

komiks Irena

komiks Irena

komiks Irena

tytuł: “Irena” tom 1 GETTO

scenariusz: Jean-David Morvan, Séverine Tréfouël

rysunek: David Evrard

kolor: Walter

tłumaczenie: Małgorzata Fangrat

wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy, 2017

dla młodzieży i dorosłych

cena okładkowa: 49 zł

 

Więcej o Irenie Sendlerowej znajdzieci w książce opisanej tu!

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

Takie “pomniki” dla wyjątkowych ludzi lubię!

Zostaw komentarz