Truchlin – czeski bestseller dla młodszych nastolatków

Truchlin - czeski bestseller dla młodszych nastolatków

Już jest! Nareszcie w polskich księgarniach znajdziecie Truchlin – czeski bestseller dla młodszych nastolatków! Ukazał się właśnie nakładem wrocławskiego wydawnictwa Afera, dzięki któremu polscy czytelnicy mogą poznać największe hity w Czechach.

Tym razem wydawnictwo postawiło na powieść dla czytelnika w wieku 10+, która w swojej ojczyźnie szybko stała się bardzo popularna. Tam już wydano drugą część tej opowieści i ruszyły zdjęcia do ekranizacji!!!

Truchlin to przedziwna dzielnica czeskiej stolicy, Pragi. Przedziwna, bo tam czas się zatrzymał i dzieją się tajemnicze rzeczy, których nawet najtęższe umysły w kraju nie potrafią wytłumaczyć. Nie działa tam elektryczność, telefony komórkowe nie mają zasięgu, nie jeżdżą tramwaje… nic na Truchlinie nie działa normalnie, a mieszkańcy tej dzielnicy są… dziwni.

Pewnego dnia niezrozumiała ciemność Truchlina zaczyna się rozszerzać na sąsiadujące dzielnice. Powstaje panika, bo istnieje zagrożenie, że pewnego dnia obejmie całą Pragę, a może znacznie więcej.

Głównym bohaterem powieści jest chłopiec o imieniu Jirka. Jego rodzice wyjeżdżają na krótki urlop, a on ma za zadanie odwiedzić dziadka, mieszkającego na Truchlinie, by sprawdzić, czy staruszkowi nic nie brakuje. Chłopak wywiązuje się z zadania i niespodziewanie odkrywa, że jego dziadek jest uwikłany w jakąś tajemniczą historię. Dziadek jest zaskoczony niezapowiedzianą wizytą wnuka i wyraźnie zmieszany. U niego w mieszkaniu jest podejrzany typ, który zabiera dziwną torbę od dziadka i ma chłopaka odprowadzic w bezpieczne miejsce. Jirka nie wie co się dzieje, zastanawia się cały czas, w co wplątany jest jego dziadek i jak mało o nim tak naprawdę wie!

Jirka, wraz z przyjaciółmi, bystrą dziewczyną En i małomównym Tondą, postanawiają rozwikłać tajemnicę, zwłaszcza, że znajomy dziadka ginie w trakcie pościgu, ktoś włamuje się do bazy nastolatów i wszystko dewastuje, na każdym kroku czują się obserwowani i podsłuchiwani!

Z powieści dowiecie się, co skrywa ciemna dzielnica Truchlin, jaki związek z tym ma dziadek Jirki, kim był Dalibor Napravnik i czego szukają zbiry, depczące im po piętach.

Jest groza, bardzo wciągająca fabuła, wątki detektywistyczne i świat ukazany oczami nastolatka, z pierwszymi zauroczeniami włącznie. Dzieciaki, bez których dorośli by sobie nie poradzili, tajemnica sprzed wieku, zło w postaci żądnego władzy i pieniędzy człowieka. Jest również zaskakujące zakończenie, z którego można śmiało wysnuć wniosek, że nie wszystko w życiu jest takie, jakie się wydaje 🙂

Książka w Czechach otrzymała szereg nominacji do nagród i znalazła się na liście Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek. Mam nadzieję, że zostanie dostrzeżona także przez polskich czytelników. My wpadliśmy bez reszty i czekamy na kontunuację 🙂

tytuł: Truchlin

tekst: Vojtěch Matocha

ilustracje: Karel Osoha

tłumaczenie: Anna Radwan-Żbikowska

wydawnictwo: Afera, 2020

oprawa miękka ze skrzydełkami

objętość: 280 stron

cena okładkowa: 37,99 zł

dla nastolatków w wieku: 10+

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz