Wangari Maathai - kobieta, która posadziła miliony drzew

Dla niewtajemniczonych tytuł nowości wydawnictwa Zakamarki, Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew, może brzmieć jak tytuł baśni lub legendy, a jest to książka oparta na faktach i opowiada o życiu i osiągnięciach niesamowitej kobiety.

Wangari Maathai urodziła się w 1940 roku w Kenii, a zmarła w 20211 roku w Nairobi. Była aktywistką, działaczką ekologiczną zapobiegającą deforestacji jej ojczyzny,  założycielką Partii Zielonych Kenii, pierwszą w historii Afrykanką laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 2004 roku. Jej wysiłki w łączeniu działań na rzecz ochrony środowiska różnych krajów afrykańskich z przeciwdziałaniem biedzie mieszkańców, znalazły uznanie na całym świecie. Wangari Maathai walczyła o prawa kobiet, prawa człowieka i… prawa drzew.  Pomimo, że jej działania nie zawsze cieszyły się wsparciem władz, że ryzykowała swoje bezpieczeństwo, a nawet życie, wielokrotnie aresztowana, bita i więziona, nie poddała się i w efekcie wraz z tymi, którzy ją wspierali, posadziła ponad 30 milionów drzew.

Do tej pory dzieci w Polsce mogły przeczytać o tej niesamowitej aktywistce chociażby w książce Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę czy w Opowieściach na dobranoc dla młodych buntowniczek, ale jedynie krótkie teksty, pojedyncze notatki czy rozdziały, a teraz mamy w rękach całą książkę poświęconą tylko i wyłącznie jej osobie, życiorysowi i osiągnięciom. Kolorowa jak tradycyjne afrykańskie tkaniny, przepięknie i bardzo bogato zilustrowana – zachwyca i inspiruje.

Na końcu książki znajduje się bardziej encyklopedyczna część. Tu oprócz archiwalnych zdjęć bohaterki tej książki, znajdziecie kalendarium z najważniejszymi datami, cytaty, opis Kenii i inne.

Wysiłkom niesamowitej Wangari Maathai przyświecało motto,  które nie tylko stało się naczelnym hasłem tej książki, ale powinno dotrzeć do każdego młodego człowieka na świecie…

“Drzewo jest warte więcej, niż jego drewno”

 

Podsuńcie wszystkim znanym Wam dzieciom książkę Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew . Zapewniam Was, że jest zupełnie wyjątkowa.

tekst: Franck Prevot

ilustracje: Aurelia Fronty

tłumaczenie: Katarzyna Skalska

wydawnictwo: Zakamarki, 2023

objętość: 44 strony

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 44,90 zł

Jeśli macie ochotę na więcej książek o wyjątkowych kobietach, to zapraszamy tu!

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz