Żadnej przemocy! Apel Astrid Lindgren

Żadnej przemocy! Apel Astrid Lindgren

“Żadnej przemocy!” to apel Astrid Lindgren, wygłoszony w 1978 roku, podczas ceremonii wręczenia jej prestiżowej Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich we Frankfurcie. Tekst na tyle ważny, mocny i nadal aktualny, że po przeszło czterdziestu latach wydawnictwo Zakamarki postanowiło go wydać w Polsce, za co jestem ogromnie wdzięczna.

Przemoc wobec dzieci jest bardzo aktualnym problemem, z którym wszyscy jesteśmy zobowiązani walczyć. Czy zdajecie sobie sprawę, że dziś na świecie, z powodu przemocy, co pięć minut ginie dziecko? Przemocy emocjonalnej, seksualnej lub fizycznej, często ze strony najbliższych, doznaje miliard dzieci, czyli połowa dzieci zamieszkujących nasz glob.

Te dane są zatrważające, nie zdawałam sobie sprawy ze skali problemu, aż do lektury tej książki.

Astrid Lindgren, która swoją twórczością od pokoleń inspiruje wizją bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa, głęboko wierzyła, że dzieci należy wychowywać bez przemocy i surowego rygoru. W czasach, w których żyła, jej poglądy były bardzo kontrowersyjne, a świadczyć o tym może fakt, że gdy przesłała treść swojego orędzia do organizatorów gali we Frankfurcie, gdzie miała nagrodę odebrać i wygłosić przemówienie, poproszono, by jednak go nie wygłaszała! Ostatecznie zagroziła, że bez orędzia nie przybędzie na uroczystość i pozwolono jej przemówić. Dziś każdy z nas, bez ograniczeń, ma dostęp do tego co chciała nam, dorosłym przekazać. Serdecznie Was zachęcam do skorzystania z tej możliwości! 🙂

Książkę, z niezwykłym wyczuciem i subtelnością, zilustrowała Stina Wirsen, szwedzka autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Mogliście już kilkakrotnie spotkać ją na łamach Strefy Psotnika, a przy okazji prezentowania “Żadnej przemocy!” szczególnie zachęcam Was do zapoznania się z książką dotyczącej tego samego tematu “Małe“.

Wracając jednak do dzisiejszej bohaterki! To niewielkiej objętości pozycja, która niesie ze sobą ogromnie ważne przesłanie. Oprócz pełnego tekstu przemówienia Astrid Lindgren, zawiera przedmowę Marty Santos Pais i posłowie Thomasa Hammarberga, osób, zaangażowanych w ochronę praw dziecka w ONZ oraz poruszający wiersz Astrid. Publikacja powinna trafić do wszystkich rodziców i opiekunów dzieci!

tytuł: Żadnej przemocy!

tekst: Astrid Lindgren

ilustracje: Stina Wirsen

tłumaczenie: Anna Węgleńska

wydawnictwo: Zakamarki, 2020

objętość: 48 stron, oprawa: miękka ze skrzydełkami

dla nastolatków i dorosłych

cena okładkowa: 27,90 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz