Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

Dziś jest premiera książki zatytułowanej “Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę”! To zbiór inspirujących opowieści o kobietach, dla których najważniejszym było dbać o środowisko i wszystkich mieszkańców Ziemi.

To trzeci tom serii o niesamowitych kobietach i ich dokonaniach, wcześniejsze opisywaliśmy już na blogu, więc mogliście się z nimi spotkać 🙂 Dzisiejsza nowość udowadnia, że każdy człowiek ma wpływ na to, co dzieje się na świecie. Historie bohaterek pokazują, że każdy może ocalić naszą planetę, działając, da się zasiać ziarenko zmiany, dać przykład innym i wzbudzić lawinę, a nawet mała zmiana może przynieśś wielkie rezultaty.

Pierwsza kolorowa rozkładówka, to ilustrowany spis treści, na którym można prześledzić, z jakimi postaciami spotkamy się w środku. Tu też znajduje się odezwa do czytelników, w której Autorka zachęca do działania.

Na kolejnych stronach są już zaprezentowane kolejno bohaterki i ich dokonania. Każdej z nich zadedykowano całą kolorową rozkładówkę.

Wśród opisanych kobiet znalazły się takie, które ratowały zwierzęta, jak chociażby Jane Goodal, oddana szympansom, czy Eugenie Clark, zakochana w rekinach. Znajdziecie tu kobiety, które walczyły o drzewa, pszczoły czy wycofanie plastiku.

Informacje zostały przekazane na zasadzie krótkich notatek i komiksowych dymków. Tekst na każdej ze stron jest podzielony na części, z których każda operuje innym fontem. To sprawia, że plansze są zwariowane, energiczne i przypominają w swojej budowie gazetkę ścienną.

Najważniejszą zaletą tej książki jest zwrócenie uwagi na zagrożone środowisko, pokazanie, że ludzie ponoszą odpowiedzialność za słabsze istoty i że mają możliwość zmian. To idealna lektura dla każdego młodego człowieka, bo nie tylko rozszerza wiedzę o świecie, ale zmusza do refleksji, zachęca do własnych poszukiwań i daje nadzieję. Jest idealnym materiałem do dyskusji w domu czy na zajęciach z większą grupą dzieci, w szkole czy na warsztatach.

Jeśli miałabym się czepiać, a wiecie, że lubię 🙂 to… brakuje mi tu, jak zresztą w całej serii, numeracji stron. Moim zdaniem to ułatwia komunikację Czytelnika po książce, zwłaszcza jeśli szuka się konkretnej informacji na wyrywki. Nie jest to jednak niezbędne, bo publikacje nie są bardzo obszerne. Każda strona jest tak bogato zilustrowana, że zapewne ciężko byłoby Autorce przy takim projekcie, zaplanować numerki, to by mogło znacznie zmienić wygląd tych książek w środku.

Książkę kończy wielka ilustracja, prezentująca wszystkie postacie na raz. Aż chciałoby się ją wyrwać i powiesić nad łóżkiem 🙂 Takie plakaty, to by było coś!

tytuł: Nadzwyczajnie wspaniałe kobiety, które ratowały planetę

tekst i ilustracje: Kate Pankhurst

tłumaczenie: Dorota Lachowicz

wydawnictwo: K.E.Liber

objętość: 32

dla dzieci w wieku: 6+

cena okładkowa: 34,99 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz