Strażniczka Słońca – o cudzie wiosny, odrodzenia, wybaczenia

Strażniczka Słońca - o cudzie wiosny, odrodzenia, wybaczenia

Dziś ma premierę długo oczekiwana Strażniczka Słońca – o cudzie wiosny, odrodzenia, wybaczenia. To książka autorstwa Mai Lunde, z ilustracjami Lisy Aisato, czyli niesamowitego norweskiego duetu, który poznaliśmy dzięki bestsellerowej Śnieżnej Siostrze.

Główną bohaterką wiosennej nowości jest dziewczynka o imieniu Lilia. Jej życie nie jest zbyt szczęśliwe. Gdy była małym dzieckiem słońce zniknęło a całą okolice spowił mrok. Rośliny przestały rosnąć, wszyscy przymierali głodem. Każde warzywo, czy nawet najmniejszy owoc, były na wagę złota.

Zniknięcie słońca nie jest jednak jedyną tragedią, którą dotknęła Lilię. Cała jej rodzina zginęła, rodzeństwo i rodzice, a nawet babcia. Jej opiekunem i jedyną osobą, która przetrwała jest jej dziadek. Mężczyzna stara się dać wnuczce jak najwięcej, zapewnić jej bezpieczny dom, ale nie ma wpływu na przygnębiające okoliczności.

Dziadek Lilii jest najważniejszą postacią w wiosce. Jest bowiem właścicielem szklarni, dzięki której co trzy dni dostarcza wszystkim mieszkańcom kosz wspaniałych owoców i warzyw. Panuje jednak jedna zasada…. nikt, absolutnie nikt, nie ma prawa wejść do jego miejsca pracy.

Pewnego dnia Lilia zauważa, że dziadek zapomniał drugiego śniadania. Dziewczynka postanawia dostarczyć przekąskę do szklarni i wiedziona dziecięcą ciekawością łamie zasady. To co odkrywa wchodząc do szklarni, zmienia jej życie na zawsze. Dziewczyna odkryje ścieżkę wiodącą w głąb ciemnego lasu i tajemnicę skrywaną przed mieszkańcami wioski.

Ta książka jest absolutnie urzekająca. Opowieść z kategorii sentymentalnych, nie pozbawiona jest elementów przygody i walki z zagrożeniem. Trzyma w napięciu, wzrusza i daje do myślenia. Znajdziecie tu dwójkę cudnych dziecięcych bohaterów, chłopca i dziewczynkę, wchodzących w okres dojrzewania, przed którymi stanie zadanie uratowania świata, wielką pochwałę równowagi w przyrodzie, relacji człowieka ze zwierzętami oraz wątki relacji między ludźmi z przyjaźnią ponad wszystko i potrzebą umiejętności wybaczania na głównym miejscu 🙂

Malarskie ilustracje, pełne emocji, dopracowane w każdym calu, wykonała jedna z najbardziej cenionych norweskich ilustratorek, Lisa Aisato.

Książka jest przepięknie wydana, w dużym formacie, z elementami wykończonymi złotą folią na okładce. Wygląda imponująco, przez co idealnie nadaje się na wyjątkowy prezent.

tytuł: Strażniczka Słońca

tekst: Maja Lunde

ilustracje: Lisa Aisado

tłumaczenie: Milena Skoczko

wydawnictwo: Literackie, 2021

objętość: 200 stron

dla dzieci w wieku: 9+

cena okładkowa: 59,90 zł

 

Bardzo polecam Wam książkę Strażniczka Słońca – o cudzie wiosny, odrodzenia, wybaczenia, a jeśli nie znacie bestsellerowej Śnieżnej Siostry, koniecznie zajrzyjcie tu!

Reklama

Posty powiązane

Comments (1)

Oj zachęca i okładka i opis. Chętnie ?przeczytam i podzielę sie swoją opinia ❤

Zostaw komentarz