Dziura w serze – nowa powieść Katarzyny Ryrych

Dziura w serze - nowa powieść Katarzyny Ryrych

Dziura w serze – nowa powieść Katarzyny Ryrych ukazała się nakładem wydawnictwa Wilga. To wakacyjna przygoda dwunastolatki, opowieść pełna babcinych mądrości życiowych, z przesłaniem, że trzeba podążać za swoimi marzeniami, ale nigdy nie wolno myśleć tylko o sobie.

Główną bohaterką tej książki jest Marianna Leśniewicz. Dziewczynka nie ma łatwej sytuacji. Gdy miała pięć lat, jej tata zginął w wypadku samochodowym, potrącony przez pijanego kierowcę. Od tamtej pory kobiety z ich rodziny muszą radzić sobie same. Marianka wychowywana przez mamę, babcię i prababcię wyrosła na pewną siebie osobę, szczerą i pracowitą. Jej mama, by podreperować domowy budżet i spłacić długi, wyjechała do pracy w Belgii. Tam prowadzi dom bogatej francuskiej rodziny, właścicieli fabryki serów. Marianna przyjeżdża na wakacje do mamy, która przecież pracuje w prawdziwym zamku, gdzie wolnych pokoi jest bez liku.

Na miejscu dziewczynka pomaga mamie w pracy, nawet otrzymuje własne zadanie zajmowania się kurnikiem, poznaje mnóstwo ciekawych ludzi. Wśród tych mniej ulubionych jest też rówieśnik, syn właścicieli zamku, który przybywa do domu na wakacje. Cały rok spędza w internacie i nie przepada za powrotami do rodziców. Chłopak jest leniwy, rozpieszczony i wiecznie naburmuszony. Ale przecież nie wszystko jest takie, jakie się z pozoru wydaje. Z czasem dzieciaki zaprzyjaźniają się, a “Mały lord” udowadnia, że jest całkiem fajnym, lecz samotnym i zagubionym, nastolatkiem.

Obecność Marianki okazuje się niezwykle cenna dla wielu ludzi. Pojawienie się bystrej, odważnej i mądrej dziewczynki, zmienia punk widzenia, nie tylko chłopaka, ale też dorosłych. Uczą się od niej, a w rezultacie zmienia się ich życie… na lepsze 🙂

Opowieść przekonuje młodych czytelników, by spełniać swoje marzenia, nie udawać kogoś kim nie jesteśmy, zwracać uwagę na otaczające nas osoby, pomóc, jeśli tego potrzebują. Lektura niesie też ze sobą refleksję nad starością i potrzebą opieki nad seniorami.

Dziura w serze – nowa powieść Katarzyny Ryrych, idealnie sprawdzi się jako książka do plecaka. Nieduży format i miękka oprawa sprawiają, że to bardzo mobilna lektura 🙂 

tytuł: Dziura w serze

tekst: Katarzyna Ryrych

ilustracje: Marta Krzywicka

wydawnictwo: Wilga, 2021

objętość: 192 strony

dla dzieci w wieku: 9+

cena okładkowa: 24,99 zł

Reklama

Posty powiązane

Zostaw komentarz